Како се нарекуваат набљудувачите на птици? (објаснето)

Како се нарекуваат набљудувачите на птици? (објаснето)
Stephen Davis
каде што лежерно гледате птици додека ги гледате како летаат наоколу или доаѓаат до вашиот хранител.

Птицата е поактивна и може да се смета за спорт. Ако сте птичар, активно наоѓате птици во нивното природно живеалиште и работите на подобрување на вашите вештини за пребарување птици преку часови или патувања. Птиците, исто така, имаат поголема веројатност да препознаваат различни видови птици и да носат скапи двогледи или места за забележување кога бараат птици.

Слика: nickfish03

Ако сте одвоиле време да гледате како птиците се хранат или летаат наоколу, веројатно ќе препознаете дека имаат фасцинантно однесување. Птиците исто така ја покажуваат својата интелигенција на различни начини, без разлика дали се надвор во групи или сами. Има мало изненадување што луѓето почнале да ги набљудуваат птиците како хоби или кариера за да дознаат повеќе за нив. Сепак, не секој сака да го нарекуваат набљудувач на птици.

Па, како се нарекуваат набљудувачите на птици? И дали има некакви разлики помеѓу различните терминологии? Прочитајте за да најдете одговори на овие прашања и повеќе за набљудувањето птици!

Како се нарекуваат набљудувачите на птици?

Набљудувачите на птици поминуваат време гледајќи во птиците и дознаваат повеќе за нив. Тие го набљудуваат однесувањето на птиците и често прават квалитетни фотографии од птиците во нивното природно живеалиште. Сепак, не сите набљудувачи на птици сакаат да се нарекуваат набљудувачи на птици. Секој претпочита различни имиња, вклучувајќи:

  • Бирдерс
  • Орнитолози
  • ентузијасти за птици
  • Твичери
  • Листерс
  • Тикери
  • љубители на природата

Поголемиот дел од времето, специфичниот термин што се користи зависи од нивното ниво на знаење за птиците и од тоа колку време поминуваат гледајќи во птици или истражувајќи информации .

Која е разликата помеѓу набљудување и набљудување птици?

Поимите гледање птици и набљудување птици често се користат наизменично, но постои разлика за сериозните птици. Гледањето птици е попасивно,патувајте долги растојанија за да пронајдете нови птици.

Кои се различните видови на птичји птици?

Обичниот тип на набљудување птици е познат како птичар во двор, каде што едноставно ги набљудувате птиците што ги привлекувате во вашиот двор. Можете да изгаснете колибри, да имате растенија во кои уживаат или да се бањате за птици за да ги гледате птиците што минуваат покрај вашиот имот. Ова понекогаш се нарекува „птица со фотелја“.

Меѓутоа, гледањето птици или птичарството може да биде повеќе вклучено и да бара планирање да патувате за да гледате птици. Локално прелетување на птици е кога патувате во блиските резервати, паркови или природни паркови за да барате птици во нивните диви живеалишта. Ќе ви требаат теренски вештини за успешно следење и пронаоѓање на птици.

Патувањето со птици е уште еден вид на птица каде што патувате подолги растојанија, особено за да видите одредени видови. Да се ​​има одредено знаење за орнитологија е корисно бидејќи ви овозможува да ги идентификувате и цените разликите помеѓу видовите птици што ги наоѓате.

Што се натпреварите за набљудување птици?

Во повеќето натпревари за набљудување птици, целта е да се зголеми бројот на видови птици што сте ги виделе на вашата листа. Трите главни типа на настани за набљудување птици на кои можете да учествувате се:

Исто така види: 15 факти за Gouldian Finch (со слики)
  • Голем ден : каде што имате за цел да видите што е можно повеќе видови во период од 24 часа. Победува личноста со најдолга листа.
  • Голема година : каде се натпреварувате да имате најдолга листа во рок од една година, од јануариОд 1-ви до 31-ви декември.
  • Големо седење или голем престој : каде тим птичари забележуваат птици во одредена област со пречник од 17 стапки 24 часа.

Птицата исто така се смета за натпреварувачки спорт преку некои големи настани во САД. На пример, Светската серија е годишен настан од 1984 година каде тимовите ги набљудуваат птиците во форматот „Голем ден“. Тоа се случува во Њу Џерси во текот на мај кога забележаните птици преселници се на врвот. Два други популарни настани се Њујоршкиот Birdathon и Great Texas Birding Classic.

Заклучок

Набљудувачите на птици се нарекуваат со различни имиња во зависност од тоа како ги дефинираат нивните активности за набљудување птици. На пример, гледањето птици наспроти гледањето птици се разликува околу тоа колку некој е активен во потрагата по птици за гледање. Птичарот активно ќе патува за да види птици додека набљудувањето птици е попасивно. Сега кога ги знаете различните терминологии, подобро ќе разберете како сакате да ги дефинирате вашите навики за гледање птици! Ако ви звучи како забавно, проверете ја нашата статија за гледање птици за почетници.

Исто така види: Најдобри хранење птици за сини птици (5 одлични опции)Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.