Како да ви веруваат дивите птици (корисни совети)

Како да ви веруваат дивите птици (корисни совети)
Stephen Davis

Содржина

Кога ги храниме дивите птици во нашите дворови, обично ги гледаме од прозорецот во кујната или можеби седиме на задниот трем и пиеме чај или кафе, но дали тие ќе ни дозволат да се зближиме? Дали некогаш сте се запрашале како да ги натерате дивите птици да ви веруваат доволно за да ги нахраните со рака? Да, тоа може да се направи и со одредено трпение можеби нема да биде толку тешко како што мислите.

Можете ли да стекнете доверба кај птицата?

Ако можете да се интегрирате во секојдневната рутина за хранење на птицата , тогаш да, можете да стекнете одредено ниво на доверба од дивите птици. Единствената доверба што навистина ја бараме овде е птиците да се чувствуваат удобно околу вас и можеби дури и да јадат од ваша рака, што е многу можно.

Можете ли да скротите дива птица?

Во смисла дека можете да им помогнете да се навикнат на вас и вашето присуство тогаш да. Припитомувајќи ги до степен да станат домашно милениче, тогаш не. Тие се нарекуваат „диви птици“ со причина, тие се диви. Како што кажав погоре, сигурно можеме да ја стекнеме довербата на птиците со малку трпение и понуда за мир (храна), но надвор од тоа може да биде пресилен.

Дали дивите птици ги препознаваат луѓето?

Има студии направени со гулаби и врани кои сугерираат дека тие препознаваат поединечни луѓе (извор). Што се однесува до другите видови птици во дворот што ги гледате кај вашите хранилки, би очекувал слични резултати доколку се направат студии, но не знам.

И јас мислевБи го фрлил ова видео од гуска што ја спасил човек кој потоа ја пуштил во локалното езеро. Сега секогаш кога ќе го извади својот брод, гуската го гледа и лета покрај чамецот. Можеби е случајност и гуската го прави тоа со сите чамци, но можеби некако знае дека е неговиот спасител. Сакам да мислам дека тоа е второто.

Како ги храните дивите птици? вие во таа средина. На крајот тие ќе почнат да мислат за вас како дел од нивното живеалиште и нема да биде голема работа да се земе храната директно од вашата рака.

Само затоа што тоа може да се направи, но не значи дека може да се направи лесно. Ако само излезете во вашиот двор со грст семки од сончоглед „тука птиченце“, може да очекувате неуспех. Следете ги советите подолу за да ги обезбедите вашите најдобри шанси да ги натерате птиците да јадат директно од вашата дланка.

 1. Прво сакате да бидете сигурни дека вашиот двор е чист од домашни миленици. Кучињата и мачките се познати по тоа што бркаат птици и ги прават нервозни, па тоа е вашиот прв чекор. Ослободете го вашиот двор од домашни миленици.
 2. Исто така, ќе сакате да бидете сигурни дека вашите пријатели птичји имаат многу дрвја во близина за покривање. Сакаат да стрелаат напред-назад меѓу безбедноста на дрвјата и ако ја немаат таа безбедност на располагање, можеби нема да ризикуваат да јадат од ваша рака.
 3. Бидетепредвидливи и полнете ги вашите хранилки во исто време секој ден, по можност наутро кога сите птици активно бараат храна.
 4. Откако ќе ги наполните вашите хранилки наутро, застанете околу 10-12 стапки од нив 5-10 минути и оставете ги птиците да се навикнат да сте таму. Ќе го правите тоа неколку дена по ред.
 5. Како што ова ќе стане дел од вашата рутина (и птиците) ќе сакате да застанете чекор поблиску од претходниот ден, полека да им дозволите да се навикнат да бидете во нивната „зона за хранење“. Ако мислите дека пребрзо сте тргнале напред и тие не реагираат добро, тогаш направете неколку чекори назад и почнете од почеток. Овој процес е местото каде што полека ја стекнувате нивната доверба, потребно е време и трпение затоа не брзајте.
 6. Птиците полека ќе се навикнат да бидете во околината каде што се хранат и да ве гледаат како дел на таа средина. Ова е она што го сакате.
 7. Откако ќе почувствувате дека се чувствуваат удобно со вас во близина на хранилките, обидете се да држите малку храна во раката и да ја држите подалеку од вашето тело. Овој дел, исто така, може да потрае некое време, затоа повторно, бидете трпеливи. Никогаш не држете ја раката празна, само со семе или храна во неа. Подавањето празна рака може да предизвика да ве гледаат како нешто друго освен како извор на храна што ја поништува работата што сте ја завршиле. другите најверојатно ќеследете.
 8. Останете колку што е можно мирно кога ја држите раката подалеку и стоите во близина на хранилките за птици, дури и не голтајте. Голтањето може да изгледа како знак дека планирате да ги јадете! Задржете го здивот ако ви паднат на раката и се многу слични на статуи. Птиците по природа се нервозни суштества и најмалото движење може да изгледа заканувачки, затоа никогаш не ја затворајте раката или мрдајте со прстите ако сте доволно среќни да имате едно копно на раката.
 9. Последниот совет е да не ги преполните вашите хранилки. Ако имаат прекумерно изобилство на храна од познат извор на безбедна храна, тие можеби не гледаат причина да експериментираат со непознат, непроверен извор на храна, како што е човечка рака, која може или не може да се затвори врз нив кога ќе слетаат на неа.
 10. <>

Кои птици се познати по тоа што јадат од ваша рака?

Веќе знаете дека има десетици видови птици кои ќе го посетат вашиот двор во различни периоди на годината, но кои ќе ти јадат од рака? Па, тоа зависи од неколку различни фактори како што се она што го нудите и само природата на самата птица. Некои птици можеби никогаш нема да имаат доволно доверба за да слетаат на раката на некоја личност, или во најмала рака би било многу малку веројатно. Еве неколку видови што сум ги видел на различни видеа, слики и објави на интернет кои се хранат од рацете на луѓето.

 • Chickadees
 • Nuthatches
 • Колибри
 • Кардинали
 • ДауниКлукајдрвци
 • Titmice
 • Робини
 • врапчиња
 • Блу Џејс

Можете ли да се разболите од допирање диви птици?

Да, луѓето можат да заразат болести и вируси од птиците. Луѓето исто така можат да фатат болести и вируси од други луѓе и илјадници други видови. Се чини дека повеќето се поврзани со контакт со фекална материја или голтање. Ако само дозволите птица да слета на вашата рака една минута за да јаде семки, ризикот е прилично мал, но сепак е добра идеја да ги измиете рацете веднаш потоа.

Подолу се дадени неколку болести или вируси за кои можеби сте слушнале дека технички е можно да се фатат од птица. Ако сакате да видите повеќе, еве листа на преку 60 преносливи болести кои птиците можат да ги носат.

Птичји болести луѓето можат да ги заразат

Исто така види: Дали жалните гулаби јадат во храна за птици?
 • Салмонела
 • Птичји грип
 • E.coli
 • Хистоплазмоза

Никогаш не обидувај се да уловиш дива птица

Се надевам дека се подразбира дека никогаш не треба да се обидувате да фатите дива птица. Всушност, Законот за договор за птици преселници го прави нелегален во повеќето случаи без дозвола. Дури и ако мислите дека им помагате, немојте. Ако птицата е болна или повредена, треба да се јавите во центар за рехабилитација на дивиот свет и да ги прашате што да правите.

Исто така види: 19 уникатни птици кои започнуваат со V (слики)

Единствените исклучоци од ова правило за кои сум свесен е за домашните врапчиња и европските ѕвездени. И двата вида се егзотични, инвазивни и агресивни кон другите птициа за нив не важат истите закони.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.