Како да се привлечат птици во снабдувач на прозорец

Како да се привлечат птици во снабдувач на прозорец
Stephen Davis

Речиси сите видови птици што ги привлекуваат колибри ќе користат хранилник за прозорци. Тие можат да бидат одлична алтернатива за хранилката што е монтирана на столб или виси дрвја за луѓе со ограничен или без двор (како што се оние што живеат во станови или станови) или имаат проблем да ги спречат верверичките. Колибри за прозорци може да се користат во текот на целата година и можат да држат широк спектар на храна. Тие исто така обезбедуваат одлично гледање одблизу на птиците и се забавни и за луѓето и за домашните миленици!

Во оваа статија ќе разговараме за

 • различните типови хранилки за прозори
 • како да ги прикачите вшмукувачките чаши за да останат безбедни
 • загрижувачки за ударите на прозорецот
 • чистење на вашиот доводник на прозорецот
 • верверица го штити вашиот доводник на прозорци
 • совети и стратегии за привлекување птици во вашиот нов хранител за прозорци
 • како тие можат бидете забавни за вашите миленици

Какви видови птици користат хранилки за прозорци?

Сите видови! Единствениот вистински ограничувачки фактор со доводникот за прозорци е големината на птицата. Помал хранител за прозорци можеби нема да може да прими поголема птица. Ако вашата цел е да ги храните кардиналите и другите големи птици, зголемете ја големината кога избирате хранител за прозорци.

Послужавниците за прозорци во стилот на послужавник ви овозможуваат да храните речиси секаков вид храна за птици. Редовна мешавина на семиња, големи кикиритки, млечни црви, мали грутки, сушено овошје, итн. Експериментирајте со различни видови храна за да привлечете поголема разновидност на птици. Некои фидери имаат послужавникприсуство и да сфатат дека не се закана.

Исто така види: 10 факти за рајските Танагери (со фотографии)

Бидете трпеливи. Ако го закачите, тие ќе дојдат

Не гледате никаква активност на вашиот нов хранител на прозорци? Биди стрплив! Ако вашиот хранител е на место каде што птиците не се навикнати да доаѓаат и нема други хранилки во областа што го водат сообраќајот на птиците, може да помине некое време пред да се забележи вашиот хранител. Во рок од четири дена можев да натерам птици да дојдат до мојот хранител на прозорци, но за некои тоа може да потрае до еден месец или повеќе. Додека чекате, погрижете се да го држите фидерот полн и периодично да го менувате семето за да остане свежо.

со разделник за различни видови семиња, или размислете да имате две хранилки за прозорци кои нудат различна храна.

Видови на доставувачи на прозорци

Општо земено, постојат два стила на доводници на прозорци. Внесувачи кои се прилепуваат до прозорецот со помош на вшмукувачки чаши и колибри што се наоѓаат внатре во вашиот прозорец.

Вшмукувачки чаши

Убедливо најпопуларниот тип на доводници за прозорци. Овие колибри често се направени од издржлива проѕирна пластика и се закачуваат на површината на прозорецот преку вшмукување чаши. Некои луѓе се прашуваат дали вшмукувачките чаши се доволни за сигурно да го држат фидерот без постојано да паѓа. Ако се внимава правилно да се залепат вшмукувачките чаши, тоа не би требало да претставува проблем. Колибрите ќе останат неодредено време и се способни лесно да ја задржат тежината и на семињата и на птиците. Јас лично имав среќа со оваа хранилка Nature’s Hangout со 3 чаши и хранителот Nature Gear со 4 чаши. Прочитајте понатаму подолу за совети за правилно лепење на вашите вшмукувачки чаши.

Вшмукувачките чаши исто така доаѓаат во различни специфични дизајни за различни видови храна, како на пр. за хранење на коцки или нектар од колибри.

Среќни златни фидери на мојот доводник за прозорци

Виндоусни хранилки

Овие хранили, понекогаш наречени и солариумски хранили, се поставени во внатрешноста на прозорецот. Бидејќи се поддржани од прозорецот, тие често можат да бидат поголеми и да држат многу повеќе семе од вшмукување чашафидер. Повеќето бараат прозорецот да биде отворен и да се одморат во прозорецот. Некои дури и штрчат во куќата. Обично ќе има прилагодливи странични делови кои се протегаат на страните на прозорецот, затворајќи го отворениот простор како прозорски клима уред. Фидерот потоа се обезбедува со затворање на прозорецот врз него.

Ова може да биде одлично поставување за некои, но генерално е многу помалку популарно и има неколку недостатоци. За оние во постудени клими во зимските месеци, студениот воздух што доаѓа од отворениот прозорец може да биде проблематичен. Тие исто така може да не работат во домови каде што прозорците се надгледуваат од безбедносни системи. Дури и без безбедносни системи, некои луѓе чувствуваат дека отворениот прозорец го прави нивниот дом помалку безбеден во целина. Еве пример за овој стил на хранење на Амазон.

Како да го прикачите вашиот вшмукувачки филтер

 • Започнете со чисти прозорци! Нечистотијата и остатоците на површината на стаклото ќе спречат правилно да се залепи вшмукувачката чаша. Погрижете се темелно да ја избришете површината на прозорецот со средство за чистење стакло пред инсталацијата.
 • Погрижете се самата вшмукувачка чаша да биде чиста и без остатоци, нечистотија и прашина. Ако чашата треба да се исчисти, измијте ја во топла вода со сапуница и нежно исушете ја со крпа без влакненца.
 • Кога е можно, инсталирајте ја на топло стакло. Вшмукувачките чаши може да имаат повеќе проблеми со прилепување на ладно стакло. Ако ги прикачувате колибрите во постудено времеод годината, обидете се да чекате додека сонцето не грее на стаклото некое време или до најтоплиот дел од денот. Дополнително, можете да загреете и ладно стакло со фен за коса.
 • Ставете лесна обвивка со масло од внатрешната страна на вшмукувачката чаша. Конвенционалниот метод на користење на вода или плукање не функционира исто така добро, бидејќи тие ќе испарат од чашата со текот на времето, додека маслата не. Малку намачкајте (многу ситно!) вазелин или масло за јадење ќе делува.
 • Секогаш кога ќе го наполните фидерот, „подријте“ ги чашите за да ги отстраните меурите. Подригнувањето на вшмукувачката чаша едноставно значи притискање на гребенот во средината на чашата за да се отстрани воздухот што можеби навлегол внатре.

  Дали птиците ќе летаат во моите прозорци ако користам хранител за прозорци?

  Ако некогаш сте доживеале несреќно искуство да сте сведок како птица удрила во прозорец, можеби сте загрижени дека имате хранење директно на вашиот прозорец само ќе го зголеми ударот на птиците. Не плашете се! Истражувањата покажуваат дека всушност е точно спротивното. Внесувачите на прозорци всушност може да ги намалат шансите птица да удри во вашиот прозорец.

  Истражувањето покажа дека птиците најчесто се убиваат на прозорците од 15 до 30 метри оддалеченост од хранилката. Дополнително, птиците можат да изградат доволно брзина за да умрат ако удрат во прозорец од седалото оддалечено само 3 метри. Сепак, убиствата паѓаат на речиси нула кога колибрите се помали од 3 стапкиподалеку од прозорец. Можно е од оваа блиска оддалеченост (<3 стапки), птиците да го видат стаклото со поголема веројатност, а исто така да не можат да создадат доволно импулс за удар со стакло да резултира со смрт. Така, со поставување на колибри веднаш до или директно на прозорецот, не само што го добивате најдобриот поглед на птиците, туку и ги заштитувате од фатални удари на прозорецот.

  Ако сметате дека предупредувањата за прозорци се посебен проблем за вас, постојат производи кои можат да помогнат да се намали тоа. Можете да залепите налепници на стаклото за да ги направите прозорците повидливи за птиците, како што се овие средства за заштита од птици за прилепување на прозорци. За подлабоко нуркање, проверете ја нашата посветена статија за избегнување удари од прозорецот.

  Како да го исчистам мојот хранител за прозорци?

  Сите хранилки за птици треба редовно да се чистат, тие не се исклучок. Внесувачите на прозорци имаат тенденција да бидат многу едноставни за чистење. Некои имаат отстранливи фиоки, така што можете лесно да ја извадите фиоката, да ги избришете старите семиња, да се измиете со вода со сапуница за да го отстраните птичјиот измет ако е потребно и да ја вметнете фиоката назад. Се додека фидерот изгледа чист, ќе му треба само малку секој пат кога ќе излезете да наполните. Погрижете се да го отстраните секое старо семе кое почнало да се собира или изгледа влажно и мувлосано. На секои 6-8 недели треба да го симнувате целиот фидер (за пластични и метални хранилки) и да го натопите во благ раствор за белило, да измиете со сапун и добро да исплакнете.

  Поврзани написи:

  • Најдобри хранилки за птици за станови и станови
  • 5 најдобри хранилки за прозорци

  Може ли верверичките да влезат во мојот доводник за прозорци?

  Една од најдобрите работи во врска со хранилката за прозорци е што често можеш да ги ставаш така што верверичките да немаат пристап. Од земја директно нагоре, верверичките можат да скокаат околу 5 стапки, и тие се способни да скокаат до 10 стапки помеѓу предметите. Ова е важно да се запамети кога го поставувате вашиот доводник на прозорци. Проверете дали е најмалку пет метри од земјата. Ако е можно, држете го десет метри подалеку од оградите на палубата или гранките на дрвјата.

  Ако вашиот хранилник мора да биде лоциран на место каде што има потенцијал верверичките да стигнат до него, размислете за користење храна која е премачкана со лута пиперка. Можете да купите семки и слатки направени специјално со лута пиперка или можете сами да го премачкате семето. На птиците нема да им пречи и всушност им се допаѓа, додека верверичките не можат да го толерираат.

  За повеќе информации за храната со лута пиперка и другите техники за одвраќање од верверица, погледнете ја нашата статија 5 докажани совети како да ги држите верверичките надвор од хранилките за птици.

  Како да привлечам птици во мојот хранилник за прозорци

  Постојат многу фактори кои придонесуваат за да се направи фидер привлечен за птиците. Еве некои од најдобрите совети за привлекување птици на вашиот довод на прозорци.

  Исто така види: Дали птиците можат да спијат додека летаат?
  • Додајте бања за птици. На птиците им е потребна вода за пиење и капење и секогаш се во потрага по соодветнадупки за наводнување. Бањата за птици во близина на вашиот хранител може да помогне да се привлечат птиците на вашата локација. Движечката вода (што може да се постигне со капа, фонтана или мрдачка) ќе привлече уште поголемо внимание. Само запомнете да ја поставите бањата доволно подалеку од вашиот хранилник, така што лушпите од семето и птичјиот измет нема да паднат и да ја извалкаат водата.

  Домашната сипка ужива во голтка од птичја бања со воден мрдач

  • Започнете со популарното семе . Сончогледовото семе (црно масло од сончоглед или сончогледово срца) се омилени за повеќето птици за хранење. Почнувајќи со овој тип на семе или висококвалитетна мешавина, вклучително и добар дел од сончоглед, е поверојатно да се вратат новите птици и да се воспостави вашиот хранител. Сакате да им докажете на птиците дека вашата фидер е локација за наоѓање постојано висококвалитетна храна. Доколку сакате на крајот да нахраните други видови семиња, можете полека да преминете откако ќе се воспостави вашиот хранител.
  • Направете го семето видливо. Раширете малку семе на земја директно под хранилката или друго области во близина. Птиците го користат својот вид за да најдат храна и да го направат вашето семе поочигледно може да им помогне да го најдат вашиот хранител.
  • Одвојте го. Ако имате многу други хранилки за птици во вашиот двор, размислете да ги симнете на краток временски период за да привлечете внимание на новиот хранител. Откако птиците се редовно користење на прозорецот фидер, може да се ставивашите други хранилки се враќаат назад и птиците треба да ги вклучат сите колибри како дел од нивната рутина кога ќе дојдат во вашиот двор.

  Локацијата е важна

  Ако имате повеќе добри прозорци за поставување на доводник за прозорци, разгледајте ги другите околни фактори на животната средина кои можат да влијаат на птиците. Иако често не гледате како птици се убиваат, тие имаат многу природни предатори. Јастребите и соколите често ги демнат хранилките за птици за брз оброк, како и маалската мачка. Птиците секогаш се во потрага по места за хранење за кои сметаат дека се „безбедни“.

  • Поставете го фидерот доволно високо од земјата, така што птиците не мора да се грижат дали ќе бидат демнени од земјени предатори како што се мачки и кучиња.
  • Поставете ги колибрите блиску до природно засолниште како што се купови од четки, грмушки или дрвја. Ова ќе им обезбеди на птиците место за одмор, а исто така и покривање до кое ќе можат брзо да летаат ако се чувствуваат загрозени. Честопати ќе видите како птиците доаѓаат до вашиот хранител, земаат семе, а потоа летаат на дрво за да го изедат. Тие претпочитаат да имаат некаков вид засолниште додека го пуштаат својот чувар да јадат. Ако имате опција, зимзелените се најдобри во обезбедувањето покриеност во текот на целата година. Растојанието од 10-20 стапки е идеално за да се обезбеди блиско засолниште, а исто така е доволно далеку за да не се проблем верверичките и мачките што се нафрлаат.

  Наутот носи семе на седалото

  Некои птици се самоskittish

  Различни видови птици имаат различни темпераменти. Chickadees се многу смели и љубопитни и најверојатно ќе бидат едни од првите што ќе го најдат вашиот хранител и нема да им пречи многу вашето присуство. Додека чорбаџиите или кардиналите можат да бидат малку понеурнати и може поретко да ги посетуваат и полесно да бидат вознемирени од тоа што ќе се приближите до прозорецот. За да им помогнете на птиците да се измачуваат, можете да купите фидер со еднонасочно огледало или еднонасочно огледало.

  Поднесувачите на прозорци обезбедуваат забава за вашите миленици

  Ќе добиете многу уживање од тоа што ќе можете да гледате птици одблиску до вашиот доводник за прозорци. Но, така и вашите миленици! На мачките, па дури и на некои кучиња ќе им се допадне да ги гледаат птиците како летаат покрај прозорецот и како потскокнуваат на хранилката. Ајде да се соочиме со тоа, мачките во затворен простор не се возбудуваат во својот ден. Имањето птици за гледање може да обезбеди часови на стимулација. Најдобриот дел е што вашата мачка може многу да се приближи, а птиците никогаш не се во опасност.

  Сакате да одите чекор понатаму за г-дин Џинглс? Размислете за инсталирање на костур на прозорецот за мачки, како што е Kitty Cot. Можеби ќе сакате да почекате додека вашиот хранител за прозорци не се подигне некое време и птиците редовно го посетуваат пред да ја поставите мачката. Ако седалото се постави прерано, постои можност да исплаши некои птици. Меѓутоа, штом птиците ќе се навикнат да доаѓаат до хранилката, тие најверојатно ќе се навикнат на мачките
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.