Како да извадите колибри од вашата куќа

Како да извадите колибри од вашата куќа
Stephen Davis

Ако сте доволно среќни да имате просперитетна популација на колибри во вашиот двор, може да наидете на роеви од колибри кои чекаат околу прозорецот од кујната или задната врата во исчекување на свеж нектар. Ненамерен колибри може случајно да влезе низ отворена врата или прозорец.

Сега доаѓа предизвикот - како да ја отстраните колибрите од вашата куќа без да ја повредите? Постојат неколку начини да го направите тоа што се со низок стрес и за вас и за колибрите.

Исто така види: 6-те најдобри хранилки за птици монтирани на пост

Оваа статија разгледува 9 чекори за да ја извадите колибрите од вашата куќа. Продолжете да читате за да дознаете за овие методи.

Како да извадите колибри од вашата куќа

Машкото колибри на Анае многу блиску до вашата гаража, задната врата или друг влез во куќата, можеби ќе сакате да размислите да ја преместите подалеку.Allen’s Hummingbirdкој е од вештачки извор. Ако сте во просторија со отворени прозорци, отворете ги завесите и отворете колку што можете повеќе прозорци. Не заборавајте да ги извадите екраните на прозорите за да му помогнете на колибриот да создаде лесен излез.

Слично, ако собата има врата што се отвора кон надвор, како трем или гаража, проверете дали е отворена .

Ако се во внатрешна просторија без прозорци, направете премин за да излезат. Отворете ги вратите и отстранете го пристапот до просторите што се подалеку однадвор.

5. Отстранете ги предметите што го одвлекуваат вниманието.

Многу колибри ги привлекува црвената боја, а други многу светли розови, жолти и портокалови. Како бојата на цвеќињата што се навикнати да ги посетуваат. Ова е корисно кога зујат надвор во потрага по нивниот следен оброк, но не толку во затворен простор. Ако просторијата во која е заробена колибрите е украсена со живописни бои или цвеќиња, обидете се да отстраните што е можно повеќе од тоа. Ова вклучува перници, ќебиња и која било друга декорација со светли бои.

Не заборавајте и за играчките. Светлите бои на детските играчки може да ја збунат стресната колибри.

Женски сколовранец со рубин грло кај нашиот хранителсе што може да и се закани или повреди на птицата.

Колибрите имаат многу предатори, вклучително и домашни миленици. Во дивината, колибри може да побегне од мачки или кучиња, но во затворен простор тие се заробени. Веднаш штом ќе погледнете на колибри, отстранете ги сите домашни миленици од собата.

Ако има деца наоколу, проценете дали тие можат да помогнат во отстранувањето на птицата или само може да придонесат за поголема конфузија. Погрижете се тие да бидат тивки и да се воздржат од правење звуци што може дополнително да го вознемират.

Исклучете ги уредите како што се телевизори или звучници. Светлите екрани и гласните звуци може да ги збунат колибрите околу тоа кој пат е надвор.

Исто така види: 9 совети за тоа како да ги држите стаорците подалеку од хранителите на птици (и глувците)

Ако имате тавански вентилатор или кој било друг тип вентилатор во просторијата, исклучете го исто така. Се подразбира дека вртењето на сечилата во просторија со исплашена колибри не е добра комбинација.

3. Затворете ги сите влезови на не-надворешни локации.

Ако има отворена врата од плакарот во просторијата каде што е заробена колибрите, затворете ја. Затворете ги сите кабинети, шкафови и отвори за други простории или ќорсокак простори за складирање.

4. Исклучете ги светлата и отворете ги прозорците.

Колибрите природно ги привлекуваат изворите на светлина. Ако забележат светлосна разлика помеѓу внатре и надвор, поголема е веројатноста да летаат кон тој извор.

Исклучете ги светлата во собата за да ја намалите конфузијата помеѓу тоа која светлина е од сонцето иколибри се ориентира и обезбедува чувство на блискост. Ако пиете од вашиот двор за кое било време, можно е да гравитира до изворот на храна бидејќи тоа е една од ретките работи што ги препознава во странска средина.

7. Поттикнете го колибриот да си замине така што ќе го стрелате со метла.

Не допирајте ја колибрите за време на овој процес! Држете метла наопаку и турнете го воздухот околу птицата во насока на излезот. Можете успешно да ја пренесете пораката од еден до два метри подалеку.

Нема потреба да се воспоставува контакт помеѓу метлата и птицата. Всушност, удирањето на птицата со метлата може случајно да ја повреди, па дури и да ја убие.

8. Затворете ги сите излези веднаш штом ќе замине колибрите.

Откако заробениот колибри ќе замине, важно е да ги затворите сите излези за да не се врати повторно. Дезориентираните и збунети птици понекогаш се враќаат на местата каде што биле. Сакате да го спречите тоа да се случи.

За време на овој процес, може да откриете како колибрите на прво место влегле во вашата куќа. Овие ситни летечки накит се познати по тоа што се прикрадуваат преку вратите оставени подотворени, скршените екрани на прозорците и големите отвори.

Проценете го вашиот дом откако ќе ги обезбедите излезите. Дали има некаде отворен прозорец или скршен екран? Не заборавајте да го затворите или поправите што е можно поскоро. Ако имате фидер кој
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.