Како да ги држите мачките подалеку од храна за птици

Како да ги држите мачките подалеку од храна за птици
Stephen Davis

Можеби е тешко да се замислат мачките, едно од најомилените миленичиња во светот, како брутални машини за убивање птици. Да, дури и вашите слатки, меки мустаќи можат да наведат пропаст за птиците од вашиот двор. Ако имате мачки од соседството или ја пуштате вашата мачка надвор во близина на вашите хранилки за птици, тогаш треба да знаете како да ги држите мачките подалеку од храна за птици.

Според Американската организација за заштита на птици, „ Грабливост од домашни мачки е број еден директна закана за птиците предизвикана од човекот во Соединетите Американски Држави и Канада“. Тие исто така проценуваат дека само во Соединетите Држави, мачките убиваат приближно 2,4 милијарди птици СЕКОЈА ГОДИНА.

Мачките не можат да помогнат, тоа е само во нивната природа како предатори. Пораснав со мачки на отворено и имам многу спомени како тие ни донесоа птици и младенчиња зајаци што ги уловиле во дворот. Но, јас не сум мачкач! Сакам мачки и имам една своја, и веројатно секогаш ќе бидам „дама со мачки“.

Ако сте почнале да храните птици во вашиот двор и се грижите за ловење мачки, би било мудро да чувате око надвор. Добро нахранетата мачка ќе убива птици исто како и гладниот скитник. Ајде да погледнеме неколку начини како да ги заштитите вашите пријатели со пердуви од мачки без разлика дали се тие ваши домашни миленици, домашни миленици или диви и скитници.

Како да ги држите мачките подалеку од храна за птици

—-

Feral & засилувач; Маалски мачки

1) Направете ги хранилките тешко достапни

Секаков вид на земјаврз основа фидер е лоша идеја. Внесувачите што висат директно на задните палуби се исто така лесни мети за мачките. Најдобро е да ги закачите колибрите од висок столб и погрижете се столбот да има добра преграда. Можете да ги купите вашите бандери и прегради одделно или како систем сè-во-едно .

Во повеќето случаи, мачките ги ловат птиците кога се на земја или седат во близина. Само со тоа што ќе ги извадите хранилките, најверојатно ќе привлечете многу птици во дворот што ќе бараат низ земјата за испуштено семе или само ќе се дружите помеѓу посетите на хранилката. Нашите следни совети ќе го решат ова прашање.

2) Спреј / средство за спречување мирис

Мачките имаат многу добро сетило за мирис, а има и одредени мириси што ги навистина не ми се допаѓа. Мириси кои се многу силни и остри како што се цитрус, нане, цимет, оцет и бибер. Овој Green Gobbler Orange Oil Concentrate се продава како средство за чистење домаќинство, но се здоби со огромна популарност како навистина добро средство за спречување мачки. Исто така, лесно е да направите сопствена миризлива смеса и да ја испрскате околу (не на) вашите хранилки и каде било на друго место во дворот каде што гледате мачки како се дружат.

Еве неколку рецепти што сум ги видел, или обидете се и направете сами

  • 1:1 Измешајте јаболков оцет и вода
  • 1:3 масло (еукалиптус, лаванда, маточина, нане) во вода
  • Вода, неколку капки сапун за садови, есенцијално масло од рузмарин
  • Вријте кора од портокал 10 минути за да создадете сопствено масло од портокалвода

3) Додадете шилци

Мачките сакаат да го демнат пленот со тоа што се спуштаат ниско и полека лазат низ капакот за да се прикрадат до нивните цели. Ако мачките ги демнат вашите хранилки, може да помогне сите околни грмушки и грмушки да се направат непријатни места за мачките да седат и да одат низ нив. многу крзно, но тие имаат иста мека кожа како нас одоздола и исто толку ги нервираат и болат растенијата кои имаат трње или зеленило што е остра и иритирачка. Растенијата како кактус, зеленика и рози ќе им биде тешко на мачките да маневрираат низ нив, но птиците нема да имаат проблем со навигација со шила.

  • Scat душеци: Овие пластични Scat душеците имаат многу шилести шилци што го прават одењето по нив сосема непријатно. Можете да ги поставите покрај земјата каде што се кријат или се собираат мачките. Тие се флексибилни, така што можете да ги завиткате и околу столбовите за хранење или дрвјата за да ги спречите мачињата (и верверичките) да се качуваат. Многу позитивни критики.

4) Посипете бибер

Мачките се подложни на горење и иритација на капсаицинот во лутите пиперки исто како и ние . Можете да направите свој спреј со мешање на лут сос на база на кајен пипер со вода. Можете исто така да посипете снегулки од кајен пипер околу хранилките и сите грмушки каде што се кријат мачките.

Исто така види: Како да ги чувате потсмевните птици подалеку од колибри

Понекогаш мирисот ќе ги избрка. Но, вистинската пречка еако ги прошетаат снегулките, ќе ги добијат маслата од пиперка на нивните шепи и крзно и можат да ги пренесат маслата на лицето и очите. Ова ќе предизвика печење и иритација.

Ова може да биде прилично непријатно за мачките, па можеби нема да сакате да го користите овој метод ако се обидувате да ги одвратите вашите домашни миленици или миленичиња од соседите. Сепак, тоа може да испрати добра порака да се „држете подалеку“ за дивите мачки.

5) Чувајте ги хранилките подалеку од скривалишта

Мачките сакаат да го демнат својот плен. Тие ќе бидат најуспешни во фаќањето птици околу вашиот хранител ако можат да се прикрадат до нив. Ќе им требаат места за да се скријат и да се приближат незабележано од птиците. Грмушки, палуби, мебел за двор, шуми по должината на дворот итн. Чувајте ги вашите колибри на отворено, најмалку 10-12 метри подалеку од блискиот капак каде што мачките можат да се сокријат. Тие ќе имаат поголеми шанси да забележат мачка што се приближува и да имаат време да одлетаат.

6) Не хранете скитници

Ова е прилично едноставно. Ако привлекувате мачки скитници во вашиот двор со тоа што оставате храна, немојте. Не е важно колку добро нахранети ги чувате мачките, тие сепак ќе тргнат по вашите птици.

7) Motion Activated Sprinkler

Ова е одлична тактика за исплашување за речиси секој несакан двор животно. Ненадејното прскање со вода е запрепастувачко и да се соочиме со тоа, никој не сака неочекувано да добие експлозија на вода. Плус, тоа е многу хумано. На крајот на краиштата, тоа е само вода, а неповреди на мачиња. Hoont Cobra Animal Repeller добива добри критики на Амазон и има ноќен режим за откривање - така што дури и ќе ги одврати мачките што се шетаат низ вашиот двор ноќе (заедно со ракуни и мрсули).

Вашите миленичиња мачки

Во една неодамнешна студија во ОК, откако ја опишуваа вистинската штета што мачките ја прават на популацијата на птиците, сопствениците на мачки беа прашани дали би ги мерки за ограничување на нивните мачки од слободно шетање надвор. Откриено е дека „52% рекле дека не би се обиделе да го задржат своето милениче на својот имот во секое време, а 46% рекле дека силно не се согласуваат со идејата."

Многумина ја потцениле количество птици што ги убиваа мачките. Додека други ги гледаат мачките како „дел од природата“. Сепак, домашните мачки биле одгледувани и воведени од луѓето, а нивниот огромен број е ефект направен од човекот. Еве неколку начини на кои можете да бидете поодговорен сопственик на мачка и да ги одржувате среќни и птиците што уживате да ги храните и вашиот крзнен пријател.

8) Чувајте ги домашните миленичиња во затворени простории

Ова е најмногу очигледно решение ако проблемот со мачката е ваше домашно милениче. Инвестирајте во неколку столпчиња за гребење, можеби во прозорец или две. Нема причина што мачките не можат да бидат суштества само во затворен простор. Несаканата придобивка од ова е што можете да се спасите себеси и вашата мачка од многу проблеми со избегнување тепачки со други мачки, крлежи, прскање од мрсули, внесување паразити и удар од автомобил. Тоа е побезбедно за васптиците и мачките, ако мачките останат внатре.

Но, разбирам дека на многу луѓе не им се допаѓа идејата постојано да ги чуваат своите мачки внатре. За оние кои сакаат нивните мачки да можат да уживаат на отворено, прочитајте понатаму.

9) Користете јаки со светли бои

Ако сметате дека маче мора да излезе надвор, обидете се со голема и јака со светли бои . Овој BirdsBeSafe прекривка за јака е направен токму за оваа намена. Да, изгледа малку глупаво. Како виножито коса scrunchie што се вклопува над постоечките јака на вашите мачки. Но, птиците се особено вешти да гледаат светли бои. Оваа јака ќе им овозможи да забележат мачка што доаѓа многу порано и може да им даде време да избегаат. За нешто толку едноставно, функционира изненадувачки добро. Под услов да ги натерате мафините да страдаат од модната вештачка шепа. (видете што направив таму?)

Исто така види: Симболизам на врана (значења и толкувања)

10) Изградете Catio

A Catio (да, двор за мачки) може да биде најдоброто од двата света. Тоа е оградено куќиште кое ќе му овозможи на мачето да добие малку сонце, свеж воздух и трева додека е сè уште содржано. Катио станаа прилично популарни и има многу стилови од кои можете да изберете. Едноставни мрежести шатори за мачки или поголеми дрво & засилувач; жичени куќишта , изборот е ваш.

Можете и да бидете креативни и да си направите сопствен простор. Изградете сопствено куќиште или одвојте дел од вашата палуба и користете жичана или ткаенина мрежа за да ја затворите.

11) Leash Train

Мачките имаат малку репутација дека сеневозможно да се тренира. Да, тие можат да бидат прилично тврдоглави, но со правилни методи може да се обучат да одат на поводник. Еве едно брзо видео на Humane Society за да започнете, но има многу видеа на YouTube за обука со поводници кои се подлабоко.

Методи што треба да ги избегнете

  • Молени топки : на многу цицачи не им се допаѓа мирисот на пламенот и тие често се препорачуваат како пречка. Ова е оф етикета употреба на даглички, тие никогаш не биле наменети за оваа намена. Нивното голтање или дури и продолжената изложеност на нив може да предизвика болест кај мачките (и кое било животно навистина). Запомнете, тие се токсични пестициди и навистина не сакате да ги користите во вашиот двор.
  • Ѕвонарски јаки : ставањето мало ѕвонче на јаката на мачката навистина нема да да бидат ефективни во предупредувањето на птиците за нивниот пристап. Птиците едноставно не обрнуваат внимание на овој звук.
  • Огради: Мачките се одлични во скокање и качување. Малку е веројатно дека стандардната ограда ќе може да ги држи во или надвор од вашиот двор. Меѓутоа, ако сакате да потрошите пари и труд, компанијата Purrfect Cat Fence изработува специјални огради и додатоци за постоечките огради.
  • Нафтен желе : Ако мачки се качуваат на вашиот столб за хранење е проблем со мачкањето масна и леплива вазелин од нафта на столбот може да работи за да ги спречи. Сепак, ова е лоша вест за птиците доколку ја добијат на своја ракапердуви. Ќе им биде тешко да ја исчистат гумата, а во меѓувреме тоа може да ја попречи нивната способност да летаат, па мачките уште полесно да ги фатат. Подобро е да користите добра преграда ако качувањето на столб е проблем.Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.