Како да ги чувате потсмевните птици подалеку од колибри

Како да ги чувате потсмевните птици подалеку од колибри
Stephen Davis
ја истражува нивната територија, спремни на момент да го нападнат секој натрапник, голем или мал. Ова може да значи други птици, животни, па дури и луѓе.Северна птица потсмев напаѓа млад Оспре кој се приближил премногу до неговото гнездовреме е и поместете го вашиот фидер што подалеку од таа локација. Ако можете да го блокирате погледот, како на пример да се движите зад аголот, од другата страна на куќата или зад барака или група дрвја, уште подобро.Северна потсмевна птица среде омилена храна, зимницатие ќе го тврдат како нивни и ќе им се закануваат на сите птици што ќе се обидат да јадат од него.Птица потсмев на хранилкатаПонудете само семиња

Како што рековме, потсмевните птици не се многу заинтересирани да јадат семиња или јаткасти плодови. Дали вашата мешавина од птичји семиња содржи суво грозје или друго сушено овошје или инсекти? Дали имате хранилка за слатки?

Исто така види: Како да привлечете кардинали (12 лесни совети)

Ако е така, обидете се да ги намалите сите тие извори на храна и само да понудите обични семки од сончоглед или шафран. Можеби ќе потрае некое време, но на крајот потсмевната птица треба да се смири штом ќе сфати дека нема храна или овошје за јадење.

Северната птица потсмев е вообичаен вид што живее во текот на целата година низ целиот Соединетите Американски Држави. Всушност, тие се официјална птица на пет држави. Сепак, нивното однесување може да биде непријатно ако одлучат дека вашиот двор или фидер е нивна територија. Во оваа статија ќе погледнеме како да ги држите потсмевните птици подалеку од хранителите и зошто тие го покажуваат ова агресивно однесување.

Однесување на птицата потсмев

Не сфаќајте погрешно, потсмевните птици се прилично уредни. Нивното име доаѓа од нивната способност да се потсмеваат или имитираат звуци на други птици. Обожаваат да седат на отворени костуми и гласно да пеат, создавајќи детални песни од повторени фрази што ги земаат од други птици. Особено за време на сезоната на парење, неспоредените птици може да пеат поголемиот дел од денот и во текот на ноќта.

Меѓутоа, тие често се поврзуваат со поагресивната страна на нивната природа, а тоа е жестоката одбрана на територијата.

Однесување на потсмевната птица во пролетта

Повеќето птици-пејачки добиваат територија во пролетта за да се заложат за областите на гнездење, парење и заштита на нивните младенчиња. Птиците подбив не се разликуваат, но нивниот одбранбен став ги надминува повеќето птици од дворот.

Кога ја бранат територијата на своето гнездо, се придружуваат и двата пола. Женките ги бркаат другите женски потсмевни птици, додека мажјаците ги бркаат другите мажјаци. Тие ќе се борат меѓу себе ако е потребно.

Кога станува збор за нивните гнезда, потсмевните птици се чини дека постојано сеќе биде исто како што тврдат и на пролет, но не секогаш. Иако веројатно нема да нурнат луѓе или животни во текот на зимата, тие апсолутно ќе се обидат да ги задржат другите птици подалеку од нивната храна.

Исто така види: Sandhill Cranes (факти, информации, слики)

Забележани се како висат на отворено, пеат песни кои имитираат други видови во дворот. Ова може да ги обесхрабри птиците да се оддалечат од областа, мислејќи дека веќе има премногу други од нивните видови кои се хранат таму. Тие исто така можат само да вокализираат агресивно за да ги исплашат другите. И, се разбира, тие можат да бидат во состојба на висока готовност, бркајќи и нуркајќи ја секоја птица што ќе се приближи премногу.

Дали потсмевните птици јадат семе од птица?

Птиците потсмев обично не се заинтересирани за семиња или јаткасти плодови. Во лето нивниот главен фокус се инсектите како што се бубачки, молци, пчели, мравки и скакулци. Во есен и зима тие се префрлаат на овошје и бобинки. Типичното семе што се нуди на колибри како сончоглед, шафран, просо и кикирики нема да ги привлече.

Зошто потсмевните птици ги бркаат другите птици од хранилките?

Две причини, храна и територија. Како што рековме, тие не се грижат за птичји семиња. Сепак, тие сакаат суво грозје и други сушени плодови, како и црви и слатки. Ако нудите овошје, инсекти или слатки на вашите колибри, ова дефинитивно може да ги привлече. За жал, потсмевните птици не сакаат да споделуваат ресурси со храна и ако мислат дека вашиот хранител е добар извор на постојана храна,понекогаш има успех, па можеби вреди да се сними. Само запомнете, ова веројатно ќе ги исплаши и другите видови птици.

Заклучок

Птиците потсмев се смели птици певници кои имаат прекрасни песни и може да биде забавно да се гледаат нивните лудории додека бркаат по инсекти или маневар за да стигне до бобинки. Но, тие можат да бидат доста агресивни и вистински вознемирувачки двор ако се залагаат за барање. За да ги држите подалеку од колибри, отстранете ги сите извори на храна, освен семето, и можеби ќе треба да ја преместите локацијата на вашите колибри за да избегнете гнездо дрвја или зимски бобинки.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.