Како да ги чувате мравките подалеку од колибри (7 совети)

Како да ги чувате мравките подалеку од колибри (7 совети)
Stephen Davis

Колибрите се една од најпопуларните птици за хранење во вашиот двор. Не само што се пријатни за гледање, туку правењето на нивната храна е ефтино и лесно. Сепак, колибрите не се единствените кои сакаат да јадат засладен нектар. Колибрите за нектар често привлекуваат некои несакани штетници како пчели, оси и мравки. Во оваа статија ќе разгледаме начини како да ги држите мравките подалеку од хранителите на колибри.

Можете да ја погледнете нашата статија за чување на пчелите и осите подалеку од хранителите на колибри овде.

1. Користете ров за мравки или штитник за мравки

Ова е препорачаниот број еден начин кој е и безбеден и ефикасен. Работи со поставување на водена бариера помеѓу дупките за мравката и доводникот. Тие или ќе се откажат кога не можат да ја преминат водата, или понекогаш ќе паднат и ќе се удават.

  • Вградени ровови : некои фидери, како што е овој фидер во форма на чинија на Амазон, има ровови вградени токму во „дупката за крофна“ во центарот на чинијата.
  • Ранови што се прикачуваат : овие изгледаат како мали чаши кои обично се прикачуваат веднаш над вашиот фидер. Помеѓу вашиот столб и фидерот висат прицврстувачки ровови. Еве еден евтин, но високо оценет ров за мравки на Амазон.

Како и да одите, најдобро функционираат кога 3/4 се полни со вода . Премногу полни и мравките можеби ќе можат да се лизгаат до работ и да се искачат. Премногу ниско и можеби ќе можат да ползат надвор. Во лето ќе морапосветете дополнително внимание за да бидете сигурни дека тие остануваат полни и можеби ќе треба да се полнат секојдневно.

Ова покажува жолт ров од мравка над секој хранител. Бојата не е важна, иако црвената може да привлече повеќе колибри.

2. Избегнувајте доводници што протекуваат

Првиот чекор е да се погрижите да не протекува вашиот доводник . Дури и неколку капки на земја може да ги предупредат мравките за слаткиот шеќер и да ги испратат на мисија да го најдат изворот. Осигурајте се дека сите колибри што се завртуваат имаат добро, цврсто запечатување. Големите хранилки за цевки/шишиња што ги наполнувате и ги обесувате наопаку може да имаат повеќе склоност кон истекување отколку хранилките во стилот на чинија.

Исто така види: 17 птици кои започнуваат со Y (со слики)

3. Засенчете го вашиот фидер

Нектарот, како и другите течности, ќе се прошири кога ќе се загрее. Ова понекогаш може да се случи ако фидерот е целосно изложен на сонце, особено во многу топла клима. Нектарот се шири и може да истурка капки надвор од дупките за фидер. Ова на крајот доведува до капење, предупредувајќи ги мравките за изворот на храна. Со ставање на фидерот во делумна или целосна сенка, тој ќе остане поладен што ќе помогне да се намали капењето и да се забави растот на бактериите.

Ако немате добра засенчена точка можеш да користиш временска преграда за да обезбедиш малку сенка, еве една одлична на Амазон. Како дополнителен бонус, ова, исто така, ќе обезбеди одредена заштита од дожд, па дури и измет на птици ако вашиот хранител виси од популарната седала!

Мравките сакаат леплива, слатка храна и ќе напаѓаат дури икапка ако го најдат

4. Висат колибри од риболовната линија

Мравките тешко можат да одат по лизгавата површина на риболовната линија . Ова можеби нема да делува како пречка само по себе, но ако имате тврдоглави мравки, би било добро да го комбинирате ова со употреба на ров.

5. Користете есенцијални масла

Како и многу суштества, мравките имаат одредени мириси кои едноставно не ги сакаат. Со либералната употреба на одредени есенцијални масла, можеби ќе можете да создадете нетоксично средство за одвраќање. Нане/ Пеперминт е мирис кој се чини дека држи далеку многу штетници од одредени бубачки на глувците и стаорци. Оваа студија исто така откри дека циметот може да се користи за одвраќање на мравките.

Во двата случаи, ќе сакате висококвалитетно 100% есенцијално масло. Во мало шише со распрскувач измешајте десетина капки есенцијално масло во вода. Испрскајте ја земјата директно околу столбот на фидерот и долните неколку инчи од самиот столб. Колку е посилен / посилен мирисот, толку подобро, па ако на почетокот не делува, експериментирајте со додавање повеќе есенцијално масло во смесата и зголемување на јачината. Не заборавајте да се применува периодично и после дожд.

6. Дијатомејска земја

Дијатомејска земја е фосилизирани остатоци од дијатоми (едноклеточна алга). Нивните клеточни ѕидови се направени од силика. Во текот на еони тие се акумулирале и фосилизирале во седименти, а ние можеме да ги ископуваме големите наоѓалишта на дијатомит. Дијатомејска земја е најмногунајчесто се продава како многу фин бел прав.

Често се користи против бубачки од штетници како што се мравки, лебарки, болви и бубачки. Но, тоа не е отров. Кај инсектите, честичките се толку остри и фини што можат да навлезат во нивниот егзоскелет, а потоа да ги исушат со апсорпција на масла и масти.

За луѓето, домашните миленици и птиците, тој е нетоксичен. Некои луѓе дури ставаат дијатомејска земја (најпрочистена) на храна за да ги ослободат од болви. Сепак, може да го иритира вашиот респираторен тракт и очите, затоа преземајте мерки на претпазливост кога го користите.

Исто така види: Каде да се обеси хранител за колибри - 4 едноставни идеи

Обидете се да создадете периметар на дијатомејска земја околу основата на вашиот столб за довод. Ставете добра облога на земјата насекаде околу столбот, така што сите мравки кои се обидуваат да се искачат на столбот за да стигнат до хранилката ќе мора да ползат низ него. Тие или ќе го избегнат, или нема да живеат доволно долго за да направат многу повратни патувања. Оваа кеса од 5 фунти на Amazon доаѓа со апликатор за бришење прашина.

Рудник за дијатомит во Северна Калифорнија (слика за фотографија: alishav/flickr/CC BY 2.0)

7. Заштитник за мравки за мравки од перки миленичиња

Можеби сте слушнале порано за Перметрин како средство против крлежи што може да се прска на облеката. Исто така е многу добар отвратителен на мравките. Perky Pet прави мало висечко ѕвонче кое содржи перметрин што можете да го закачите помеѓу столбот на доводникот и фидерот. Верувам дека обликот е со цел да се заштити перметринот од дожд ичувајте го сув и моќен, но тоа е само претпоставка бидејќи не можев да најдам објаснување за дизајнот на производот.

Нормално, не препорачувам никакви пестициди, но познато е дека перметринот е безбеден за луѓето, миленичиња и птици. Тој е доста токсичен за рибите и другите водни организми, како и за корисните инсекти како што се пчелите. Сепак, не зборуваме за прскање низ дворот. Овој штитник за мравка обезбедува мала, многу локализирана апликација и треба да биде во ред сè додека не сте блиску до водно тело. Добра последна опција ако другите тактики не функционираат за вас.

Методи што треба да ги избегнете

  • Вазелин : Луѓето на интернет често велат да го намачкате столбот со вазелин или пареа триење. Точно, мравките нема да сакаат да одат низ ова. Меѓутоа, ако пердувите од колибри случајно го допрат ова, ќе им биде многу тешко да го исчистат. Тоа ја попречува нивната способност да летаат и правилно да ги користат сите нивни пердуви, што особено за колибрите може да значи смрт.
  • Пополнување на рововите на мравките со масло : рововите на мравките треба да се полнат само со вода. Без масло за јадење или други масла. Повторно, ова е премногу блиску до местото за хранење и може да се качи на пердувите на птиците. Исто така, овие мали ровови полни со вода всушност понекогаш ги користат колибри, пчели и пеперутки за да пијат од нив.

Заклучок

Мравките се неопходен дел од животната средина, а се користат како извор на храна од многу птицикако што се врапчиња, вештачки црви и треперење. Но, сите знаеме дека тие исто така можат да бидат немилосрдни штетници кога ќе се обидат да влезат во вашата куќа, да ја изедат вашата градина или да се обидат да преземат храна за колибри. Најдобрите методи за да ги држите мравките подалеку од хранителите на колибри вклучува да бидете сигурни дека тие не го пронајдат вашиот хранител и да поставите бариера помеѓу нив и нектарот. Ако користите два или дури три од овие совети заедно, можете да дадете силна одбрана од мравките.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.