Како да ги чувате елените подалеку од храна за птици

Како да ги чувате елените подалеку од храна за птици
Stephen Davis

Елен. Убави и грациозни шумски суштества или закана од дворот? Се зависи од тоа со кого разговарате. Ако елените се чести посетители на вашиот двор, можеби ќе бидете фрустрирани обидувајќи се да ги спречите да ја јадат целата ваша храна за птици. Ајде да разговараме за тоа зошто елените можат да бидат толку проблематични и како да ги држиме елените подалеку од хранителите на птици.

Проблемот со елените

Зошто некои луѓе се толку незадоволни што гледаат елени во нивните дворови? Една од главните причини е дека тие се машини за јадење. Желади, овошје, бобинки, зеленчук, треви, пупки, нови цветови, цвеќиња, млади лисја... Познато е дека тие пасат и бришат широк спектар на градинарски и пејзажни растенија, грмушки и дрвја - и газат цветни леи во тој процес.

Исто така види: Каде одат колибри ноќе?

Тие исто така можат брзо да го испразнат хранителот за птици, што ќе ве чини дополнителни пари за семе од птици, а можеби дури и ќе ги оштетат вашите хранилки. Сето ова јадење неминовно води до какање, што можат да го направат и низ целиот двор. Никој не сака да излезе и да собира измет од елени или да ги има во дворот каде што можеби си играат деца и домашни миленици.

Еленот може да носи паразити како што се крлежи, болви и вошки. Ако поминуваат многу време во вашиот двор, може да ја зголемат појавата на овие непожелни работи кои можат да бидат штетни за вас и вашите миленици.

Еленот може да направи значителна штета и на вашите хранилки за птици. Тие може да ги срушат столбовите или да ги скинат фидерите обидувајќи се да добијат пристап. Тие исто така имаат силни заби и можеџвакајте низ пластична и жичана мрежа за да влезете во колибри.

Сега кога знаеме зошто некои луѓе не ги сметаат за толку шармантни, како можеме да ги држиме елените подалеку од нашите хранилки за птици?

Како да ги чувате елените подалеку од храна за птици

1. Понудете храна што не им се допаѓа на елените

Елените јадат широк спектар, но сепак има видови на птичји семиња за кои може да се најдат непривлечни. Семето од шафран и семето Нијер (Трн) имаат горчлив вкус за повеќето цицачи, па затоа не се особено апетитни за елените (или верверичките). Ако во близина има друга храна за џвакање, можеби нема да се мачат со овие горчливи семиња. Сепак, иако овие можеби не се омилени, ако животните се доволно гладни, тие веројатно нема да одбијат бесплатен оброк.

Исто така, семките обложени со масло од лута пиперка ќе бидат премногу зачинети за елените пупки за вкус, но нема да им пречи на птиците. Можете да купите птичји семиња и слатки направени специјално со лута пиперка. Ова исто така ќе ги одврати другите штетници како што се верверичките. Птиците не се чувствителни на зачинетите молекули на капсаицин, но на цицачите како што се верверичките и елените, чувството на горење тешко ќе го прифатат!

2. Чувајте ги хранилките подалеку од дофат

Елените се високи и можат да стигнат доста далеку со својот долг врат. Може дури и да скокаат на задните нозе. Користењето на многу висок столб за хранење птици, најмалку 7-8 стапки од земјата, може многу да помогне да се задржи храната подалеку од нивниот дофат.

Висок столб што добива навистина добри критики заАмазон е супер висока декоративна трио закачалка од Ерва. Може да користите столче за скали или овчарска кука за да ги спуштите колибрите за повторно полнење.

Користете овчарска кука за да ги закачите колибрите високо и надвор од дофат на елени на висок столб

3. Периодично вадете ги вашите хранилки

Ако забележите дека елените често го посетуваат вашиот двор и посветуваат посебно внимание на вашите хранили, обидете се да ги симнете одреден временски период. По некое време, еленот ќе се откаже ако нема ништо за џвакање. Откако ќе престанат да доаѓаат во вашиот двор, можете да ги вратите хранилките надвор.

Исто така види: 20 видови кафени птици (со фотографии)

Ако не сте забележале елен во текот на денот, но се сомневате дека можеби ги празнат вашите хранилки, тие би можеле да дојдат ноќе. Обидете се да ги симнете вашите колибри навечер и да ги вратите наутро. Елените се нервозни околу луѓето и можеби се повеќе склони да го посетат вашиот двор и да напаѓаат во хранилките ноќе кога луѓето не се наоколу.

Семињата на земјата привлекуваат љубопитни елени

4. Одржувајте ги чисти областите за хранење

Да имате куп семиња на земја под вашите хранилки за птици е добредојдена покана за пасење елени. Ќе биде само прашање на време кога ќе изедат сè од земја и ќе погледнат нагоре за да добијат повеќе од колибри. Со задржување на семето од земјата, нема да го привлекувате вниманието на вашите хранилки како потенцијален извор на храна.

Еден начин да се минимизира истуреното семе и купишта школки е да користите семиња или „срца“ без лушпа. . Многуминабрендовите прават мешавина без школка (како што е мешавината Lyric Fine Tunes No Waste Mix). Птиците немаат што да фрлаат и фрлаат, оставајќи многу помалку неред.

Можете да најдете и многу различни типови на собирачи на семиња дизајнирани да седат под хранилки за птици и да фатат што и да падне. Некои како Seed Buster семе послужавник & засилувач; Catcher by Brome закачете го на самиот столб на фидер. Други, како што е Songbird Essentials SeedHoop Seed Catcher, се направени да висат под поединечно хранење за птици.

Со кој било тип на собирач на семиња, сепак би предложил да се осигурате дека хранилката, а со тоа и фаќачот, е прилично високо. или во спротивно, фаќачот на семиња може само да делува како послужавник за хранење на гладен елен!

5. Чувајте го снабдувањето со семиња безбедно

Ако го чувате вашето птичјо семе надвор, проверете дали е чувано во гаража, заклучена барака, заклучена кутија или друга безбедна област во која елените нема да можат да навлезат. Тие можат да шмркаат и џвакаат низ кесите што се изоставени или да удираат преку необезбедени контејнери.

6. Имате двор што го одвраќа елени

Сè уште имате проблеми? Вообичаено, еленот ќе најде хранител за птици откако веќе го кодоше вашиот двор, душкаше растенија и бараше други извори на храна. Ако на прво место можете да го направите вашиот двор непривлечен за елените, тие можеби никогаш нема да се доближат доволно блиску за да ги најдат вашите хранителни.

За жал, елените ги привлекуваат многу од истите работи што ги привлекуваат птиците што сакате да ги привлечете сепа ова може да се покаже незгодно.

7. Непријатни мириси

Еленот има многу чувствителен нос, а има и одредени мириси кои не ги сакаат или се сомнителни. Еве неколку мириси кои им помогнале на луѓето да ги чуваат елените подалеку. Вашата километража може да варира на овие, иако на некои елени може да им пречат овие, додека на други не.

  . Неапетитни растенија

  Еленот ќе грицка речиси сè, но можете да изберете да засадите некои помалку пожелни опции. Еленот често нема да биде заинтересиран за смрека, смрека, борови, елки, црн орев, јавор или црница. Некои други потрнливи и помалку јастиви растенија кои елените имаат тенденција да ги избегнуваат се зеленика, рози, лупини, колумбина, жалфија и ехинацеа.

  Можете да прашате наоколу во вашата локална продавница за градина и тие веројатно ќе можат да да ви даде некои добри опции за растенија кои растат добро во вашата област, а елените не ги сакаат.

  Еден чекор подалеку од изборот на специфични растенија во вашето уредување е менувањето на вашиот терен. Еленот не сака да се качува на стрмни области. Ако можете да додадете во тераси или потонати кревети да го даде вашиот дворнекои нивоа наместо лесна рамна рамнина, елените може да изберат да не се мачат со навигацијата во вашиот простор.

  Чести посетители на шумите во дворот на моите родители, белоопашест елен

  9. Широко отворени простори

  Елените се чувствуваат поудобно кога имаат покритие од предатори. Тие многу претпочитаат да останат во шумски области и може да ги видите како брзаат низ многу изложени отворени области. Затоа, ако вашиот двор има површини со многу висока трева, нерасчистена ливада или дебели грмушки, може да им даде примамливо место да спијат ноќе или да се одморат во текот на денот.

  Ако го средите вашиот двор и без прекумерен раст, еленот нема да може да најде пријатно место за дружење и можеби е помалку склон да се држи наоколу. Во овој случај, помалку е повеќе.

  10. Добра ограда

  Поставувањето ограда околу вашиот двор може да изгледа како очигледно решение. Сепак, еленот може да скокне доста високо (до 8 стапки). Високата ограда може да биде доволна за да ги оддалечи, но ефективноста на ова најверојатно ќе се разликува многу. Ако елените се гладни и доволно љубопитни за вашиот двор, оградата можеби нема да ги спречи. Ако сакате да одите по овој пат, ви препорачувам прво да пребарувате на Google за огради отпорни на елени.

  Има многу добри совети таму, како што се садење редови од грмушки околу оградите и избирање огради што се протегаат целосно на земја и немате празнини, елените можат да прогледаат низ вашиот двор.

  11. Исплашитактики

  Понекогаш за навистина постојани проблеми, најдоброто одвраќање е да ги исплашите елените и да ги натерате да мислат дека вашиот двор е небезбеден. Овде можете да бидете креативни, како на пример да шетате надвор со лимена канта полна со пени и да ја тресете гласно, или можете да ја погледнете следната ставка на оваа листа за нешто активирано со движење.

  12. Средства за одвраќање кои се активираат со движење

  Елените се шокираат од ненадејно движење и звук. Може да се користат светла за поплави со активирање на движење, аларми и прскалки. Многу луѓе чувствуваат дека прскалката со активирана движење е најдобрата опција, бидејќи можете да купите такви што ќе детектираат движење и ќе го заплашат животното со експлозија на вода што е безопасна. Популарен модел е Orbit Yard Enforcer. Ова има инфра-црвен сензор кој детектира движење дење и ноќе и опција за поврзување дополнителни глави на прскалки за покривање на широки површини.

  13. Куче

  Имате кучиња? Големи се шансите кучето да лае на еленот што се приближува, а еленот да ја заврти опашката и да трча. Ако оваа средба се случи доволно пати, еленот може да научи целосно да го избегнува вашиот двор. Ако забележите елени во соседството, дозволувајќи му на вашето куче да патролира низ дворот, може да ги оддалечи од вашата куќа. Потоа повторно може да имате куче кое е премногу пријателско за тоа.

  Слатка мала срнеја која стрела низ нашето соседство

  Заклучок

  Кога станува збор за одвраќање на елените, не постои „правилен начин “ тоа ќе функционираза секого. Малку обиди и грешки со еден или повеќе од овие методи треба да ви помогнат да ги држите елените подалеку од вашите хранилки за птици. Без оглед на методите што ќе ги изберете, ве молиме чувајте ги хуманите и не прибегнувајте кон драстични, штетни мерки. Елените се диви суштества кои бараат храна за да преживеат, како вашите сакани птици. Ако сте упорни во пробувањето на различни нештетни методи, сигурно ќе ја пронајдете вистинската комбинација што работи за вас.

  *Насловна / фотографија на заглавие од Лари Ламса на Flickr
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.