Како да чувате семе од диви птици (3 лесни начини)

Како да чувате семе од диви птици (3 лесни начини)
Stephen Davis

Ако сакате да храните птици, тогаш во одреден момент веројатно сте се нашле да поставувате прашања за птичји семиња. Истекува ли семето на птиците? Како да знам дали семето изгледа „исклучено“? Кој е најдобриот начин за складирање на моето семе? Дали да го чувам внатре или надвор? Има многу работи што треба да се земат предвид, особено ако сте купувач со вредност и барате добри зделки за големи количини семе од птици. Тоа може да ве натера да се прашувате каде да го ставите сето тоа и колку долго ќе остане свежо. Во оваа статија ќе ги разгледаме сите овие прашања и совети за тоа како да чувате диви птичји семиња.

Како да чувате диви птичји семиња – 3 начини

Додека чувањето на вашето семе во кесата е секогаш опција , контејнерите го олеснуваат вадењето, можат да заштедат простор за складирање и да го заштитат семето од птици од еколошки услови и штетници. Еве три од најпопуларните избори за контејнери за складирање на птичји семиња.

Контејнер за складирање храна што може да се наложува херметички

Овој сад за храна за домашни миленици одлично функционира за семе од птици. Има херметички затворач што помага да се задржи влагата, а отворот е убав и голем за лесно собирање. Можете да купите множители и да ги наредувате еден врз друг за ефикасно простор, што може да биде корисно ако купите неколку различни видови семе. Видов рецензенти кои велат дека не е целосно отпорен на џвакање, така што можеби нема да им се спротивстави на глодарите надвор и би било подобро да се користи во затворен простор.

Исто така види: 20 забавни факти за пчелните колибри

КупувајтеAmazon

Audubon галванизирана метална корпа за складирање

Оваа галванизирана метална корпа е одличен избор за складирање семиња на отворено. Досадните глувци и глодари не можат да џвакаат низ металот, а тој има дури и стеги што го држат капакот цврсто заклучен на своето место. Рецензентите велат дека може да собере вреќичка од птичји семиња од 20 килограми и има рустикален шарм. Доаѓа и со лажичка.

Купувајте на Amazon

ИРИС херметички контејнер за складирање храна

Овој тежок пластичен торба има практичност да се биде на тркала. Значи, ако треба да го преместите контејнерот наоколу, нема да мора да го влечете. Херметички за да помогне да се задржи влагата, а чистото тело го прави лесно видливо нивото на вашето семе. Доаѓа во повеќе големини од 12 кварти до 69 кварти. Многу рецензенти ја ставаат целата своја кеса со семе овде наместо да ја испразнат, па можете да ја користите за „двојно задржување“ ако не сакате да ја испразните кесата.

Купувајте на Амазон

Може ли Birdseed да се влоши?

За жал, да. Птичјото семе може да „опадне“ до тој степен што треба да се фрли. Семињата изложени на прекумерна влага, без разлика дали стои вода или висока влажност, може да се расипат. Семињата содржат природни масла, што им дава многу од нивната хранлива вредност. Но, премногу топлина или влажност може да предизвикаат тие масла да се граничат. Во семињата може да се развијат мувла и габи кои се токсични за птиците.

Загадувањето од инсекти и глодари е исто така честа појава. Бубачки, во можност да ползимали простори, може да влезе во вреќи со птичји семиња, да несе јајца и да предизвика наезда. Познато е дека гладните глувци, стаорци, верверички и верверички кои бараат оброк, џвакаат низ вреќи со птичји семиња, потенцијално расипувајќи го семето со нивната урина и измет.

Покрај расипувањето и контаминацијата, семето исто така може да застари. Ако се остават предолго, тие добри природни масла се сушат оставајќи ги семките суви, кршливи и со мала хранлива вредност за птиците. Многу птици ќе ги избегнат старите семиња. Посебно е познато дека златниците се пребирливи во јадењето на стари, исушени семиња од ниџер.

Сега, ајде да погледнеме неколку совети за складирање за да избегнеме некои од овие потенцијални проблеми.

5 совети за чување семе од диви птици

1. Не складирајте

Може да биде примамливо да купите огромна залиха на семе, особено ако постигнете добра зделка. Но, многу проблеми со просторот за складирање, расипување и старо, исушено семе може да се избегнат ако се обидете да го намалите снабдувањето со она што птиците можат да го јадат во рок од неколку недели. Особено ако го чувате вашето птичјо семе на отворено, вообичаените водич не се повеќе од 2 недели за време на топло и влажно време и не повеќе од 4 недели за време на студено време.

2. Регулирање на температурата & засилувач; Влажност

Влажноста и влагата навистина можат да предизвикаат многу проблеми кога станува збор за расипување на птичји семиња. Најдоброто место за складирање на семето е некаде ладно и суво. Кога имав простор, сакав да го складирам мојотсеме во куќата или подрумот. Одржувањето на семето внатре ги избегнува проблемите со влага и наезда на животни (поголемиот дел од времето). Ако тоа не е изводливо, гаражите или бараките исто така обезбедуваат одредена еколошка стабилност. Ако мора да го чувате семето на отворено, најдобро е да го чувате во покриен сад и да го чувате во сенка.

3. Замрзнете го

Иако можеби звучи чудно да се чува птичји семе во замрзнувач, многу луѓе го прават тоа успешно за да го продолжат животот на нивното семе. Ако живеете во многу влажна клима или постојано забележувате проблеми со влажноста или кабриолетот на семето, чувањето семе во замрзнувач може да биде добра опција. Особено ако имате дополнителен простор за замрзнување, како втор замрзнувач во гаражата. Само не заборавајте да користите херметички сад и проверете дали семето е целосно суво пред да се замрзне. Семето во замрзнувач може да се чува со месеци или можеби и години.

4. Не мешајте старо и ново

Ако го консолидирате вашето семе во канта или контејнер, не мешајте старо со ново семе. Прво искористете го старото семе пред да отворите нова кеса. Ако постарото семе почнало да се расипува, може да го загади целото ваше ново семе ако се измеша заедно. Плус, ако ја чувате вашата нова чанта затворена додека не ви треба апсолутна потреба да ја користите, може да ја одржите посвежа уште малку.

Исто така види: 18 птици кои започнуваат со М (слики и факти)

5. Чувајте го чисто

Одржете го просторот околу складиштето за семиња без истурено семе. Семето на земја може да ги предупреди глодарите и другитеживотни до местото каде што го чувате вашето складиште и наведете ги да се обидат да пробијат внатре. Сакате да ги одржувате и самите контејнери чисти. Ако некогаш исфрлите семе затоа што се сомневате дека е расипано, погрижете се темелно да го измиете садот пред да го наполните со ново семе.

Нешто почна да се џвака во нашата пластична корпа за складирање птичји семиња. Ако имате носливи глодари, металот е вашата најдобра опција.

Како што можете да видите од фотографијата, нашата пластична корпа не опстана надвор. Се сомневам во верверички или верверички, но кој знае! После ова, се префрлив на сите корпи за отпадоци од галванизиран челик.

Како да откриете дека птичјото семе се влошило

Пред да ги наполните вашите хранилки, набрзина погледнете ги резервите на семиња и внимавајте на овие показателски знаци на неволја.

  • Влажно / Влажно: ако видите семиња како седат во здружена вода, тоа е очигледен проблем. Но, исто така, побарајте кондензација на семињата или на внатрешноста на вашиот сад. Секаков вид на влага ќе предизвика расипување.
  • Мавла & засилувач; Габа: Побарајте нешто што изгледа дека расте на надворешната страна на семето. Ова може да се појави како нејасна или лигава обвивка на семињата, појава на прашкаста обвивка или каква било невообичаена промена на бојата.
  • Squishy семиња: Сите птичји семиња треба да се чувствуваат цврсто и цврсто на допир. Ако некогаш забележите дека семките изгледаат меки, крцкави или сунѓерести, тие се влошија.
  • Крупни семиња: Сувите семиња треба да течат лабаво и лесно. Ако грутката лесно се распаѓа, веројатно е во ред, но стврднатите грутки покажуваат дека семките се навлажни и постои поголема веројатност да се расипува. молци, бубачки или пајаци. Внимавајте на какви било живи бубачки, но и на мртви инсекти. Ако се открие една бубачка, веројатно не е голема работа, но внимателно следете ги знаците за повеќе.
  • Џвакани кеси и засилувач; контејнери: Глодарите можат да бидат прилично немилосрдни кога се обидуваат да дојдат до семе од птици. Не само што ќе џвакаат низ кесата во која сте го купиле семето, туку може дури и да џвакаат низ пластичен сад. Побарајте дупки и траги за џвакање.
  • Мирис: Ако маслото во семките се граничи, ќе испушта остра, гадна смрдеа. Сите мириси што ве потсетуваат на влажност или мувла значи и расипано семе.
  • Ртење на семиња: Ако видите семиња кои израснале никулци или никулци, не ги хранете птиците. Птиците нема да ги јадат семките откако ќе почнат да никнуваат. Сепак, можете да ги фрлите во градина и да видите дали ќе пораснат. Тогаш можеби ќе завршите со некои растенија кои произведуваат свое птичјо семе!
  • Дополнително исушено семе: Ако забележите дека лушпите пукаат и семето внатре изгледа мало и исушено, или семките се чувствуваат кршливи или изгледаат дополнително правливи, ова може да укаже дека семето станало престар.

Проверете го квалитетот на семето во продавницата

Друг начин да се осигурате дека вашето птичјо семе има долг животен век е да се обидете да купите квалитет од самиот почеток. Не е секогаш можно да се провери семето во продавницата. Сепак, многу кеси имаат проѕирни пластични прозорци кои ви овозможуваат да ги видите семињата. Не е повредено да барате добра боја, непроменети школки и само да бидете сигурни дека ништо не изгледа сомнително. Откако ќе ги однесете семките дома и ќе ја отворите кесата, особено во големи вреќи со „вредност“, може да забележите правливи семиња или многу стапчиња. Не е невообичаено да внесете неколку гранчиња во вреќа, но прекумерната количина гранчиња или прашина може да укаже на постари семиња и можеби следниот пат можете да пробате друга марка.

Направете го едноставно транспортирање на вашето семе

Каков контејнер што го користите, погрижете се лесно да го пренесете семето од контејнерот во хранилките за птици. Достапни се секакви топки и контејнери за лесно истурање кои помагаат да се олесни полнењето на фидерот. Отсекогаш сум ги користел овие ракувани контејнери со склопувачки излив. Други луѓе сметаат дека комбинацијата со лажичка и инка е најкорисна. Која топка и да ја изберете, најдобро е да ја одредите само за употреба на птичји семиња, за да избегнете внесување на какви било загадувачи во семето.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.