Каде живеат колибри?

Каде живеат колибри?
Stephen Davis

Гледањето колибри одблиску може да изгледа како магично искуство. Нивната нежна убавина, брзина и уникатен карактер ги прават омилени меѓу љубителите на птици и природата. Оние од нас кои имаат доволно среќа да ги видат може да се запрашаат каде го поминуваат своето време. Каде во светот живеат? Каде се гнездат? Каде спијат? Ајде да ги истражиме нивните живеалишта и каде го поминуваат своето време секој ден.

Спектакуларно обоениот огнено грло колибри од Костарика (слика за фотографија: francesco_verones/flickr/CC BY-SA 2.0)

Каде Дали живеат колибри?

Во светот има приближно 340 различни видови на колибри. Интересно, тие живеат само на западната хемисфера (Северна и Јужна Америка). Може да најдете птици кои пијат нектар на континенти како Африка и Азија, но тие се сончеви птици, а не колибри.

Зошто колибрите не живеат во Европа, Африка или Азија? Научниците се уште не се сигурни. Она што тие го знаат е дека во едно време во далечното минато, колибри живееле на источната хемисфера. Најстарите фосили од колибри што ги имаме се од Германија, Полска и Франција, пред околу 30-35 милиони години. Не знаеме како колибри патувале во Америка или зошто се чинеше дека целосно го напуштиле источниот свет. Тоа е интересна мистерија која научниците сè уште ја откриваат.

Она што го знаеме е дека кога стигнале до Америка, нашле малкуконкуренција, и беа во можност брзо да се шират и населат. Тие имаат способност брзо да се развиваат за да ги користат нивните специфични средини.

Поголемиот дел од колибри живеат во тропските предели. Колумбија и Еквадор може да се пофалат со 130-160 различни видови, додека само 17 видови постојано се гнездат во Соединетите држави. Повеќето од тие 17 се наоѓаат релативно блиску до границата со Мексико. Сепак, има колибри дури на север до јужна Алјаска, и на југ до јужниот врв на Аргентина на дното на Јужна Америка.

Рубино-грден, обичен посетител на источна Северна Америка.

Само колибрите со грло се гнездат источно од реката Мисисипи. Повеќето американски држави имаат само еден или два вида кои се вообичаени. Јужна Калифорнија има три вида кои најчесто се појавуваат на хранилките во дворот, Ана, Ален и Коста. Јужна Аризона може да се пофали со некои од највисоките разновидности на колибри во САД со до 14 видови кои ги посетуваат годишно.

Живеалишта на колибри

Тие можат да живеат во џунгли, пустини, шуми, покрај ливади и полиња , па дури и планинските области како што се Карпестите планини и Андите.

Диетите на колибри се состои од нектар од цвеќиња и инсекти. Затоа тие ќе бидат попогодни да се најдат во диви, приградски и рурални области каде што им е достапна повеќе храна отколку во голем град. Но, некои хамери почнуваат да даваат живот на големиот град аобидете се.

Во 2014 година, колибри со рубин грло објави локални вести кога се вгнезди во Централ парк во Њујорк, нешто што никогаш претходно не се случило според записите. Од Audubon, исто така, објавија дека колибрите на Ана и Ален се добро во Сан Франциско.

Како жител на градот, сè уште можете да привлечете колибри во вашиот простор со тоа што ќе им ставите хранилки и дополнително да го привлечете вниманието на вашиот простор со цветни растенија. Дури и ако живеете во област каде што тие вообичаено не се гнездат, можеби ќе можете да ги привлечете на краток временски период за време на нивната миграција. Во пролетта се упатуваат кон север, а во доцна есен се упатуваат кон југ. Патувањето бара многу енергија и тие треба да застанат за храна. колибри мигрираат?

Повеќето од колибри кои живеат во Мексико и Јужна Америка не се преселници. Сепак, повеќето видови пронајдени во Канада и САД мигрираат на југ во зима. Неколку од видовите во најјужните региони на Јужна Америка мигрираат поблиску до екваторот во текот на зимата.

Во потоплите клими на САД како Флорида, Калифорнија и југозападните пустински области, некои видови остануваат во текот на целата година. Колибрите на Ана се држат наоколу во јужна Аризона и Калифорнија, додека колибрите со стомак Буф остануваат цела година на Флорида и на југот наТексас.

Руфусната птица е најоддалечената северна птица од сите колибри, а исто така е една од најдолгите птици преселници во светот (по должината на телото). Тие ги поминуваат своите зими во Мексико, а потоа патуваат речиси 4.000 милји северно долж брегот на Тихиот Океан во пролет за да ја поминат сезоната на размножување во северозападниот агол на САД, западна Канада сè до јужна Алјаска. Потоа во текот на летото тие повторно почнуваат на југ и патуваат назад низ САД по Карпестите Планини. Тоа е неверојатен подвиг за птица долга само 3 инчи!!

Територии на колибри

По миграцијата, кога ќе дојде време да се направи продавница некое време, повеќето колибри ќе ја распределат својата територија и го брани од други колибри. Тие не сакаат да се преклопуваат или да ги делат своите територии. Територијата со типична големина е околу четвртина акр.

Мажјаците бараат област со најдобра достапна храна и вода. Ако можат да најдат најдобро место со хранител и/или многу цвеќиња што носат нектар, нема да мора да патуваат далеку за да бараат храна. Можеби сте виделе мажјаци на вашите хранилки како ги бркаат другите колибри.

Ова видео е одличен пример за лудории на колибри на хранител во двор.

Мажјаците дури и ќе ги бркаат женките додека не се парат. По парењето на женката и е дозволено да влезе на неговата територија. Ова обично значи дека таа може да се гнезди на место со доволно хранаи нема да мора долго да биде надвор од нејзиното гнездо и да го бара. Женките ќе бараат храна на површина до половина милја од нивното гнездо. Но, колку подолго се надвор од јајцата/младите, толку се поголеми шансите да умрат.

Дали колибрите се враќаат на истиот хранител секоја година?

Да, тие многу често го прават тоа! Вашиот хранилник е постојан извор на храна кој е многу ценет и среќниот хамер што ќе го најде често ќе се враќа од година во година. Просечниот животен век за повеќето во Северна Америка е околу 3-5 години, но тие можат да живеат и до 9 или 10.

Каде се гнездат колибрите?

Колибрите обично ги градат своите гнезда на дрвја или грмушки, помеѓу 10-50 стапки нагоре. Тие не користат шуплини или куќички за птици. Се претпочитаат тенки гранки, особено на „вилушка“ каде што две гранки се спојуваат за да им дадат поцврста основа. Тие, исто така, се познати по тоа што користат електрична жица, алишта или други мали хоризонтални површини.

Тие плетеат растителни влакна, лишаи, гранчиња и парчиња лист заедно во мека форма на чаша. Тие често користат нишки од пајакова мрежа за да ги врзат за гранки. Внатрешноста на гнездото е обложена со најмеки, најнејасни материјали кои можат да ги најдат колибрите за да ги лулкаат своите јајца. Ова се мали гнезда - околу два инчи широк и еден инч длабоко.

(фотографија: 1967chevrolet/flickr/CC BY 2.0)

Спецификите варираат во зависност од видот, но женките ќе седат на јајцата околу2 недели пред да се изведат, а потоа ќе поминат уште 2-3 недели пред младите да бидат целосно израснати. Многу колибри потоа ќе го започнат процесот одново за второ, па дури и трето потомство пред да заврши сезоната на размножување.

Ако имате женки кои доаѓаат кај вашиот хранител, големи се шансите нивното гнездо да не е далеку.

Каде спијат колибрите?

Ако женката има јајца или млади кои сè уште не можат да го напуштат гнездото, таа ќе спие на гнездото. Во спротивно, тие ќе најдат омилено место за спуштање во кое се чувствуваат безбедно и заштитено. Потоа, тие влегуваат во состојба на хибернација наречена торпор.

Исто така види: Sandhill Cranes (факти, информации, слики)

Торпор е многу длабок сон, многу поблиску до хибернација отколку спиење како вас или Имам секоја вечер. Нивната телесна температура паѓа што е можно пониско, а пулсот им се спушта на околу 50 отчукувања во минута. Нивниот метаболизам се намалува на 1/15 од нивната нормална дневна стапка. Едвај ги гледате како дишат. Тие понекогаш дури и висат наопаку како лилјаци, не реагираат и навидум мртви.

Исто така види: 22 видови птици кои започнуваат со буквата L (слики)

Но, без грижи, тие воопшто не се мртви. Тие го прават тоа за да заштедат енергија. Всушност, тие можат да заштедат до 60% од нивната достапна енергија на овој начин. Тоа е вистински интензивен процес низ кој поминува нивните тела и може да им требаат 20-60 минути да се „разбудат“ од него. (Како јас пред кафе, ха!) Метаболизмот на колибри е толку висок и тие согоруваат толку многу енергија, што можеби нема да можат да ја поминат ноќта безјаделе ако не го правеле тоа.

Заклучок

Колибрите живеат низ Северна и Јужна Америка, со највисоки концентрации и разновидност во северната половина на Јужна Америка. Кон крајот на зимата/раната пролет многу видови патуваат на долги растојанија до нивните места за размножување. Откако таму, тие ги бараат најдобрите места за храна и вода, и ќе бараат и ќе ја бранат својата територија. Тие ги поминуваат деновите јадејќи и чувајќи ја својата територија (мажјаци) или јадејќи и гнездејќи/грижејќи се за младите (женките). Ноќе тие одат во длабок сон, а потоа секое утро се будат веднаш да се хранат. До средината до крајот на летото, оние што мигрираат се враќаат во потоплите зимски места.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.