Каде одат колибри ноќе?

Каде одат колибри ноќе?
Stephen Davis

Колибрите се прекрасни, возбудливи птици за гледање, а глетката на нивните мали, светли тела, брзо чукање на крилјата и елегантни клунови е вообичаена појава околу цветните леи и хранилките. Всушност, веројатно ви е тешко да замислите колибри во мирување, а можеби никогаш не сте виделе таков што не лебди и лета наоколу. Така, се поставува прашањето, каде одат колибрите ноќе?

Каде одат колибрите ноќе?

Колибрите наоѓаат топли, заштитени места на дрвјата за да ја поминат ноќта. Обично тоа значи некаде длабоко во лисјата и гранките за да бидат што е можно позаштитени од временските услови.

Колибрите трошат многу енергија во текот на денот. Тие постојано се во лет, дури и лебдат додека јадат, така што дефинитивно им треба добар, мирен сон. Предизвикот е што тие се толку мали, па дури и малку ладно време може да ја намали нивната телесна температура доволно за да ги убие. Кога колибрите се подготвуваат за ноќ, тие бараат заштитени места на гранките на дрвјата, а потоа влегуваат во состојба на труење.

Ова не е само сон - тоа е всушност форма на хибернација. Нивниот метаболизам се забавува и нивната телесна температура паѓа, што помага да се зачува енергијата, како и да се оспособат да преживеат пониски температури. За да ви даде претстава колку забавува нивниот метаболизам, срцето на колибри чука 1200 пати во минута когатие се будни. Во торпор, чука само 50 пати во минута.

Тие се држат до својата гранка (или седат во гнездото), го повлекуваат вратот и ги вадат пердувите. Можеби дури и висат наопаку од гранката, како лилјак. Може да им треба до еден час за целосно да се разбудат од оваа состојба.

Дали колибрите летаат ноќе?

Понекогаш, да. Во потопло време, некои колибри може да се хранат некое време откако ќе зајде сонцето, особено ако има вештачко осветлување во областа. Сепак, ова не е типично однесување, и почесто отколку не, колибри ќе почнат да се сместуваат во текот на ноќта околу триесет минути пред зајдисонце.

Едниот голем исклучок од тоа правило е сезоната на миграции. Кога колибрите мигрираат, може да биде вообичаено да летаат ноќе. Некои видови кои мигрираат над Мексиканскиот Залив немаат друг избор - тоа е лет од 500 милји над отворен океан без место за одмор, а тие често заминуваат во самрак. За нив тоа е лет од 20 часа, па добар дел од тоа се прави во темница.

Дали колибрите го напуштаат своето гнездо ноќе?

Не, штом женката ќе ги сложи јајцата, таа ги инкубира цела ноќ, а потоа и во поголемиот дел од денот. Запомнете, возрасните колибри се многу подложни на студ поради нивната мала големина; ова е двојно точно за јајцата и пилињата. Всушност, дури и во текот на денот, мајката ќе замине само на кратко хранењепатувања.

Ако видите празно гнездо на колибри, веројатно е дека пилињата веќе се доволно созреани за да го напуштат гнездото. Всушност, тие обично го напуштаат гнездото само три недели по испилувањето.

Дали колибрите се хранат ноќе?

Не обично, но има моменти кога се случува. Во области со топло време и вештачка постава, некои птици може да се хранат по зајдисонце. Дури и под овие услови, тоа е прилично ретко. Колибрите не се ноќни по природа, така што ноќното хранење е невообичаено.

Многу луѓе претпоставуваат дека бидејќи колибрите имаат толку висок метаболизам, тие мора да се хранат ноќе само за да ги задоволат своите енергетски потреби. Запомнете, сепак, дека колибрите секоја вечер се во состојба на изморување. Оваа состојба ги намалува нивните енергетски потреби за дури 60%, што им овозможува да се одморат цела ноќ без да ризикуваат нивното ниво на енергија да падне премногу ниско.

Дали колибрите можат да гледаат ноќе?

Колибрите немаат многу добар ноќен вид, бидејќи тие ретко се активни во мракот. Едноставно нема многу причина тие да имаат добар вид во мракот. Кога се активни по зајдисонце, тоа е или околу вештачко осветлување или додека мигрираат над отворен океан и не им треба добро ноќно гледање во ниту една од овие ситуации.

Можеби ви се допаѓа:
  • Факти за колибри, митови, ЧПП
  • Каде живеат колибрите?
  • Колку долго живеат колибрите?

Каде даколибри спијат?

Колибрите спијат на дрвја. Тие сакаат да најдат заштитени места во гранките на дрвјата кои не се изложени на студени ветрови. Женките колибри спијат на своите гнезда за време на сезоната на гнездење. Тие ги градат овие гнезда на краевите на хоризонталните гранки на дрвјата.

Колибрите не сакаат да спијат во тесни, затворени простори, па затоа не ги привлекуваат куќичките за птици и ретко ќе ги најдете да се гнездат во близина на вашиот дом. Тие многу претпочитаат да се гнездат на дрвјата, а особено на места кои не се лесно видливи.

Исто така види: Што јадат Бејби Блу Џејс?

Во какви дрвја спијат колибрите?

Колибрите претпочитаат листопадни дрвја како даб, бреза или топола отколку зимзелени дрвја како бор. Овие дрвја често имаат многу или гранки и многу лисја, создавајќи бројни заштитени простори за безбедно да спијат колибрите. вилушка. Гнездата на колибри е речиси невозможно да се забележат, бидејќи тие се ситни, добро камуфлирани и скриени длабоко во дрвјата.

Дали колибрите спијат заедно?

Колибрите се осамени суштества и имаат тенденција да спијат сами. Тие не треба да ја делат топлината на телото за да се загреат, бидејќи нивната способност да одат во состојба на труење ги одржува безбедни на студеното време. Се разбира, женските колибри ќе спијат со своите пилиња додека ги одгледуваат.

Тоарече, вообичаено е неколку колибри да спијат во исто дрво или грмушка, а понекогаш дури и на иста гранка. Сепак, тие генерално ќе бидат распоредени на овие места, наместо да се гушкаат заедно како што прават некои други видови птици. Дури и кога мигрираат, тие не формираат јата како другите птици.

Дали колибрите спијат наопаку?

Да, колибрите понекогаш спијат наопаку. Многу луѓе претпоставуваат дека овие птици се мртви или болни, особено затоа што, во состојба на премор, им е потребно извесно време за да се разбудат и да одговорат на надворешните дразби, па може да изгледаат мртви или болни кога ќе се обидете да ги разбудите.

Исто така види: 12 факти за Scarlet Tanagers (со фотографии)

Не е сосема јасно зошто тоа се случува, но некои мислат дека тоа е едноставно затоа што во состојба на премор тие понекогаш имаат проблем да останат балансирани на врвот на гранката. Само запомнете, наопаку колибри не е во опасност и најдобро е да се остави заедно.

Заклучок

Колибрите се фасцинантни мали суштества со извонредни навики за хранење и спиење. Ретко можеме да ги набљудуваме ноќе, па така и нивниот ноќен живот е нешто за што постојано ги интересира птичарите. Се разбира, како и многу животни, нивните ноќни навики се прилично пешачки. Тие едноставно наоѓаат удобно место и одат да спијат.

Дури и ако колибрите имаат прилично здодевни навики за спиење, се надеваме дека овој напис осветли малку на прашањето „каде одат колибритеноќе?“.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.