Каде да се обеси хранител за колибри - 4 едноставни идеи

Каде да се обеси хранител за колибри - 4 едноставни идеи
Stephen Davis

Ако неодамна сте купиле хранител за колибри или размислувате да го купите, тогаш веројатно веќе сте размислувале каде да го ставите во вашиот двор. Знаењето каде да закачите колибри може да биде клучно за неговиот успех. Успехот значи дека успеавте да привлечете колибри кај вашите хранилки.

Прво да разгледаме неколку идеи за местата и методите за обесување на вашите нови хранилки за колибри, а потоа ќе допреме неколку совети за поставување на колибри што треба да ги ставите вие сте на вистинскиот пат да привлечете што е можно повеќе колибри што е можно поскоро во сезоната.

Каде да закачите хранител за колибри – 4 идеи

Обидете се да го пронајдете најдоброто место за обесување на вашиот нов колибри фидер? Па, имате среќа затоа што во оваа статија ќе ви дадеме 4 одлични идеи за места за закачување на колибри.

1. Трем, палуба или внатрешен двор

Ако имате покриен трем, палуба или двор, можете едноставно да употребите мала завртка во куката за помош за да го закачите вашиот фидер. Друга опција е да се навртува држачот за висење на растенијата на еден од столбовите 4×4 што го држат покривот.

2. Столб за хранење птици

Користењето на столб за хранење птици или кука за овчари е многу вообичаен начин за закачување на колибри. Всушност, во моментов имам 2 хранилки кои висат од столб на кој гледам од прозорецот на мојата спална соба. Еве ги оние што ги користам:

  • Штаб за хранење птици
  • Колибри од 32 oz First Natureфидер
  • Аспекти HummZinger 12oz фидер

3. Дрво

Ако го обесувате вашиот хранител за колибри од дрво, изберете локација што е на отворено и од гранка што ви овозможува да ја обесувате хранилката на најмалку 5 метри од земјата. Завиткајте парче канап, конец, жица, па дури и закачалка околу гранката и закачете го фидерот од него за да не го оштетите дрвото.

4. Вашиот прозорец

Ова е еден од најлесните начини да започнете со хранење на колибри. Колибри за прозори се лепат директно до вашиот прозорец со вшмукување чаши и навистина привлекуваат колибри! Имавме среќа со овој хранител за прозорци на колибри од Амазон и всушност го користиме во моментов.

Поставување на хранилката за колибри – 9 важни совети

Кога изборот на локација за закачување на вашиот колибри, важно е да имате на ум неколку работи. Еве 9 совети за поставување на колибри за да се осигурате дека ќе ги ставите на добри места што ќе ви овозможат да привлечете што е можно повеќе колибри!

1. Место со одличен поглед

Прво и основно, сакате да можете да ги видите нели? Мислам затоа го правиме ова, затоа што уживаме во гледањето птици. Имајќи го тоа на ум, шетајте низ вашата куќа и гледајте низ прозорците. Најдете локација што можете лесно да ја видите од вашиот прозорец ако е можно, или дури и од вашиот двор или палуба.

2. Малку приватностве молам

Тоа што сакам да го кажам е, не закачувајте го вашиот хранител за колибри веднаш над патеката до вашата задна врата или над куќата за кучиња на вашето куче. Обидете се да им дадете своја мала област подалеку од метежот каде што можат безбедно да пијат нектар. Избегнувајте области со многу сообраќај.

3. Покривка и заштита во близина

За да се чувствуваат безбедни од предатори, поставете го вашиот хранител за колибри на 10-15 метри од најблиската покривка како грмушки, дрвја и грмушки.

4. Во близина на цвеќиња

За да привлечете колибри во текот на целата сезона, засадете рано и доцно цветање. Цветовите во форма на труба се најдобри како фуксија, гладиоли и петунии. Закачете ги вашите хранилки во близина на овие цвеќиња за да ги зголемите шансите да привлечете колибри.

5. Делумно сонце

Директната сончева светлина во текот на целиот ден може да направи нектарот брзо да се расипе. Тоа исто така може да значи дека вашиот хранител е премногу далеку од каква било заштитна покривка од која колибрите сакаат да летаат напред-назад. Размислете да го ставите вашиот фидер на делумна сончева светлина за да не ја добие најлошата дневна топлина. На овој начин вашите колибри се чувствуваат безбедно на местото на хранење и нектарот не се расипува толку брзо.

6. На отворено

Колибрите имаат потреба од простор за маневрирање околу хранилката и стрелање напред-назад помеѓу капакот и фидерот. Има едно слатко место што не е многу далеку од покривот и сè уште е малку на отворено.

7. Во близина на вода, ако ја имате

Направетеимате птица бања во вашиот двор, или можеби градинарски езерце? Колибрите ќе користат птичји бањи исто како и другите птици, така што имањето извор на вода во близина на хранилката е само уште една работа во ваша корист што може да ви помогне да ги привлечете колибрите кон новопоставениот фидер.

Исто така види: 21 интересни факти за кардиналите

Погледнете ја оваа статија за некои од најдобри бањи за птици за колибри

8. Поставете го подалеку од прозорци

Освен ако не користите хранилник за прозорски колибри, што е во ред за употреба, треба да бидете сигурни дека ќе го закачите вашиот хранител на најмалку 15-20 метри подалеку од прозорците бидејќи тие можат да бидат опасност за колибрите . Директно на прозорецот или на растојание од 15-20 стапки, но избегнувајте области помеѓу нив.

Исто така види: 22 видови птици со црвени глави (Фотографии)

9. Практично за полнење

Исто така, важно е да го закачите вашиот фидер некаде каде што е лесно за вас да го одржувате. Колибри за хранење може да бараат малку повеќе одржување од традиционалните колибри, затоа погрижете се да е лесно дофат за да можете често да ги чистите и повторно да ги наполните.

ЧПП за поставување на колибри

Може ли да закачам хранител за колибри од олукот на мојата куќа?

Јас лично никогаш не сум го направил ова, но теоријата е здрава. Земете закачалка за палто и исправете ја, но едниот крај свиткајте го во кука. Ставете ја куката во олукот и прикачете го фидерот на другиот крај. Не сум сигурен колку добро би функционирало ова долгорочно или колку привлечно ќе изгледа.. но повелете ако сакате!

Можете ли да ставите хранител за колибри до птицахранител?

Можете, но не треба. Колибрите се мали и нервозни мали птици кои ја сакаат приватноста и нивниот сопствен простор, затоа дајте им простор да зујат наоколу подалеку од другите хранилки за птици.

Колку оддалечени треба да закачите колибри?

Некои ќе ви кажат да ги распоредите дури и хранилките за колибри на 10 стапки една од друга за да им дадете малку простор. Сепак, многу други извори ќе ви кажат да продолжите и да ги групирате заедно. Имам тенденција да се согласувам со второто и мислам дека е во ред да ги групирам заедно.

Дали мојот хранител за колибри е премногу висок од земјата?

Обидете се да ги држите вашите хранилки на околу 5-6 метри од земјата . Сепак, имајте на ум на која висина се навикнати да се хранат колибрите. Тие не пијат од цвеќиња на врвовите на дрвјата, туку многу поблиску до земјата. Ако го закачите вашиот фидер премногу високо, тие може да имаат проблем да го најдат.

Заврши

Кога станува збор за тоа каде да закачите фидер за колибри, дефинитивно треба да размислите за некои работи, но не прекомплицирај го. Едноставно следете ги советите во оваа статија и закачете го вашиот фидер на соодветна локација и за вас и за хамерите. Ќе ги гледате од вашиот прозорец за кратко време!

Дали сте љубопитни кога колибрите ќе пристигнат во вашата држава? Проверете ја оваа статија за тоа кога да ги изгаснете вашите колибри во секоја држава на САД
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.