Дали жалните гулаби јадат во храна за птици?

Дали жалните гулаби јадат во храна за птици?
Stephen Davis

Со нивните меки пердуви со земјени тонови и нежна песна за гушкање, многумина од нас се запознаени со гулабот што тагува. Тажните гулаби се вообичаени птици и можат да се најдат низ САД. Веројатно ги гледате во паркот или на земја, и можеби сте се запрашале, дали жалните гулаби јадат во храна за птици?

Гулабите за жалење обично нема да јадат семе од храна за птици, освен ако хранилката што се користи е отворен послужавник или платформа.

Што јадат жалните гулаби?

Гулабите на жалост се првенствено јадат семиња, а семките сочинуваат околу 99% од нивната исхрана. Во дивината, ова најмногу вклучува:

  • семиња од дива трева
  • семиња од трева
  • семиња од тревки
  • култивирани зрна

Поретко жални гулаби може да се видат како јадат:

  • полжави
  • бобинки
Два жалосни гулаби кои јадат семки од мојата платформа

Сончогледот е веројатно едно од најчестите семки во дворот што се користат во хранилки, па можеби се прашувате дали ќе го јадат гулабите. Да, жалните гулаби ќе јадат сончоглед, но погрижете се да изберете црно масло или лушпа.

Клуновите на овие гулаби не се дебели како некои други птици и нема да можат да ја скршат лушпата на поголеми семки од сончоглед, како што е сончогледот со пруги. Црното масло сончоглед ќе работи добро за гулаби, или уште подобро излупено сончоглед каде што лушпата е веќе отстранета.

Дали жалните гулаби ќе јадат кикирики?

Друга популарна понуда во дворот се кикиритките, бидејќи многу птици ги сакаат. Тажните гулаби ќе јадат кикирики, но тие треба да се скршат на мали парчиња. Погрижете се да не нудите кикирики уште во лушпата. Целите кикирики, па дури и преполовените кикирики се веројатно сè уште преголеми. Држете се до парчињата кикирики.

Исто така види: 16 забавни факти за жалосните гулаби

Работи што гулабите што тагуваат веројатно нема да ги јадат

Како што споменавме погоре, клунот на жалниот гулаб не е направен за цврсти лушпи или ореви. Така, кикиритките во лушпата, цели кикиритки, сончогледот со пруги, оревите, желадите или другите големи јаткасти плодови нема да бидат привлечни за гулабите.

Сует обично не е храна што ќе ја јадат гулабите за жалост. Тие нема да се држат за колибри и немаат добар клун за откинување на парчињата млечок. Можеби ако го скршите слаткото на мали парчиња и го расфрлате на земја, тие може да изедат малку.

Оджалните гулаби само повремено јадат бобинки или инсекти, тие обично не се заинтересирани за оваа храна на фидер. Можно е да се јадат парчиња сушено овошје или црви, но невообичаено е гулабите да бидат привлечени од оваа храна.

Кои хранилки за птици се најдобри за жалосни гулаби?

Гулабите за жалење се главно мелени хранили во дивината. Тие ќе бараат храна на отворени простори и полиња. Можеби сте забележале како јадат истурено семе од земја под вашите хранилки за птици. Ова е најчестото место каде што ќе видите жални гулаби околу вашите хранилки за птици.

Гулабите за жалост се поголеми од многу птици-хранителни птици, со заоблено тело и долга опашка. Нивните нозе се создадени за удобно одење по земја.

Во споредба со другите птици што ги гледате на вашиот хранител, тие едноставно не можат да маневрираат исто така, не се толку добри во качувањето на мали предмети и се искрено несмасна во тесни простори.

Исто така види: Симболизам на гулаб (значења и толкувања)

Од овие причини, жалните гулаби нема да ги посетуваат хранилките за цевки, кафезните хранили или мрежести хранили за кои се бара птиците да се лепат. Најдобрите хранилки за птици за жалосните гулаби се колибри за платформа и земјените колибри. Тие исто така можат да користат бункери кои обезбедуваат голема седала. Тие им овозможуваат на гулабите многу простор за нивното тело и поцврсто стапало.

Или, за да биде навистина едноставно, само расфрлајте семе на земја и оставете ги гулабите да се хранат како што би се хранеле во дивината.

Резиме

ОжалувањеГолема е веројатноста дека гулабите ќе бидат привлечени од вашите птичји хранилки, иако најверојатно ќе ги видите на земја како ги собираат семките што ги истуриле другите птици.

Тие јадат широк спектар на птичји семиња, сè додека парчињата се мали и нема тврди лушпи за кршење. Тажните гулаби ќе користат хранилки со платформа или било што со многу голема седала, но ќе избегнуваат хранилки со цевки или бункери со мала седала.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.