Дали потсмевните птици јадат во храна за птици?

Дали потсмевните птици јадат во храна за птици?
Stephen Davis
веројатно ќе видите што имате на фидер. Ако тие се гнездат во близина или го вклучиле вашиот двор како дел од нивната територија, тие исто така најверојатно ќе го посетат вашиот хранител.

Најдобрата храна што може да се понуди за потсмевните птици

Овошјето е одлична храна за да се обидете да ги привлечете потсмевните птици во вашиот хранител за птици. Парчиња јаболка, половини од портокал, суво грозје и бобинки се добри опции. Оваа статија за тоа што да ги храните птиците од кујната може да ви даде некои други идеи.

Како јадачи на инсекти, црви од брашно исто така може да ги наведат да дојдат до вашиот хранител. И двете сушени црви или живи црви ќе делуваат.

Исто така види: Како да ги задржите клукајдрвците од вашата куќа

Суетот е уште една храна за која може да престанат кај вашиот хранител. Сепак, потсмевните птици не можат да висат наопаку како клукајдрвците. Затоа, проверете дали вашата фидер е исправена и тие можат да се држат до неа, или да понудите топчиња во послужавник.

Исто така види: 15 видови птици кои започнуваат со Е (со фотографии)

Ако сакате да се залепите со птичји семиња, можеби ќе имате најдобра среќа со излупениот сончоглед (веќе отстранета лушпа) или парчиња кикирики.

Препорачувам да користите заземјување или фидер за платформа. Птиците потсмев се прилично големи со долги опашки и обично не сакаат да балансираат на малите места на цевче или бункер.

Тие многу претпочитаат да јадат храна што е „на отворено“. Амазон го има овој одличен фидер за заземјување и овој популарен фидер за платформа, на пример. Кедарските платформи што се користат на врвот на 4×4 столбови се исто така одлични.

Две потсмешни птици на нашата дрвена платформаод birdfeederhub.com

Како да привлечете потсмевни птици во вашиот двор

Ако ништо не функционира во хранилката за птици или едноставно сакате да видите повеќе потсмевни птици во дворот без да ставате посебна храна, растенијата што ги имате во вашиот двор ќе направи голема разлика.

Како што споменавме, потсмевните птици сакаат овошје и бобинки. Плодните дрвја и грмушки се одлични за привлекување на потсмевните птици, и многу други видови птици!

Едни од најдобрите растенија за потсмевни птици се: капина, глог, црница, источен црвен кедар, зеленика, смрека, крабас, цветни дренки, сасафра, сервир, зимница, дива цреша, трева, лазач од Вирџинија и диво грозје.

Дали потсмевните птици ќе се гнездат во куќичка за птици?

Птицата потсмев на нејзиното гнездо

По многу години хранење на птиците, сфатив дека една птица што често ја гледав, но не кај моите хранили, е птицата потсмев. Ќе видам птици од сите големини од мали златни финки или големи сини сојки кои доаѓаат по семето, но не и потсмевачи. Тоа го наметнува прашањето, дали потсмевните птици јадат во храна за птици?

Северните потсмевачи обично јадат само во храна за птици ако им нудите храна што им се допаѓа. Птиците потсмев обично не јадат семе од птици, но повремено.

Што јаде северната птица подбив?

Северната птица потсмев е сештојадна птица и јаде широк спектар на храна во текот на годината. Во принцип, потсмевните птици јадат многу овошје и бобинки во текот на есента и зимата, а потоа се префрлаат на главно инсекти во текот на пролетта и летото. Нивната исхрана најчесто вклучува:

  • пчели и оси
  • бубачки
  • гасеници
  • земјени црви
  • молци и пеперутки
  • Мравки
  • Скакулци
  • Бобинки
  • Мали плодови
Птица потсмев ужива во бобинки од растение со тревапоминаа многу години и никогаш не ги посетија моите колибри. Но, неодамна, две потсмешни птици решија поголемиот дел од своето време да го поминат во мојот двор, и двете често го посетуваат фидерот. И покрај тоа што во тоа време имав само семиња, тие ќе ми берат преку фидерот на мојата платформа или само ќе седат на врвот и ќе го гледаат дворот.Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.