Дали колибрите имаат предатори?

Дали колибрите имаат предатори?
Stephen Davis

Можеби изгледа невозможно нешто да ги фати овие неверојатно мали и брзи птици. Дали колибрите имаат предатори? Да, главни предатори на колибри се мачките, малите птици грабливки, богомолките, инсектите како што се пајаците и разбојничките муви, па дури и змиите и жабите.

Мачки

Верувале или не, мачките се едни од најчестите предатори на колибри. И дивите и домашните мачки можат да ги демнат колибрите и да чекаат. За да избегнете вашите хамери да станат закуска за мачки, погрижете се да ги закачите колибрите најмалку пет метри од земјата. Исто така, мачките се одлични качувачи на дрвја, така што ако го закачите вашиот хранител од гранка нема да го заштитите.

Исто така види: Зошто исчезнаа моите колибри? (5 причини)

Други птици

Според Корнел Лабораторија за орнитологија, документирано е дека помалите птици грабливки како што се Американските кестрели, Мерлинс, Мисисипи Змејови, Логерхед Рајкс и Јастребите со остри потколеници ќе ловат и консумираат колибри. Она што е уште поимпресивно е што колибрите ќе нуркаат и ќе се спротивстават на овие поголеми птици! Најверојатно ќе го бранат своето гнездо кога потенцијалната закана ќе се приближи премногу. Храбри мали момци!

Друг познат предатор на колибри е Greater Roadrunner , пронајден во југозападниот дел на САД. Забележани се тркачи на патишта како фрлаат популарно место за колибри, како што е хранилката, и се кријат во грмушки или друга покривка и чекаат совршен момент за удар,слично на мачка.

Богомолка што се моли

Богомолка се обидува прикрадлив напад (слика за фотографија jeffreyw/flickr/CC BY 2.0)

Често се вреднуваат богомолки кои се молат од градинари затоа што јадат секакви инсекти кои градинарите би ги сметале за штетници како што се молци, гасеници и вошки, но нема да јадат никакви растенија. Постојат многу видови на богомолки кои можат да бидат долги помеѓу 2 и 5 инчи.

Иако е малку ретка, многумина од вас можеби слушнале дека колибри може да ги фати и јаде богомолката. Ова најчесто е забележано кај хранителите на нектар, каде што богомолката ќе се качи на хранилката.

Мантидите се способни неверојатно брзо да удрат и да го заробат пленот со нивните шилести предни нозе. Колибрите можат да привлечат секакви инсекти кои би можеле да бидат заинтересирани за шеќерот, и тоа е веројатно зошто богомолките понекогаш се дружат на хранилки.

Колибрите се всушност многу пати поголеми од обичниот оброк за богомолка, и Секако дека се премногу за да јадат богомолка и тие завршуваат само делумно ја консумираат птицата.

Меѓутоа, ако богомолката е навистина гладна или немала среќа да фати плен некое време, може само да одлучи да оди на на некој начин „преголеми очи за стомак“.

Понекогаш богомолката се крие под хранилката за прикрадлив напад. Сепак, видов неколку видеа од овој феномен и колибрите често ќе ги видат богомолките илетај веднаш до неа и приближи се. Тие навистина не го препознаваат како закана. Не можете многу да направите за да ги оддалечите од вашите хранилки, освен да ги отстраните ако забележите еден.

Предупредување: не гледајте го видеото ако гледате како се фаќа хамер ќе ве вознемири.

Исто така види: Како да ги чувате потсмевните птици подалеку од колибри

Пајаци

Како што можеби знаете, колибрите користат пајакова свила од мрежите кога ги градат своите гнезда. Тие ја користат оваа леплива свила за да го држат гнездото заедно и да го врзат за дрвјата и гранките на кои седи гнездото.

Но, добивањето на оваа свила од пајак е деликатна задача што тие мора да ја направат внимателно. Ако нивните крилја се приближат премногу, ризикуваат да се заплеткаат во мрежата и да не можат да се ослободат.

Ако тоа се случи, поголемите пајаци, како што се Orb Weavers, често ќе ја обвиткуваат и консумираат колибрите како и сите други инсект кој е фатен во неговата мрежа. На овој начин пајаците се попасивни предатори. Тие не одат конкретно по колибри, но ќе ги изедат ако им се укаже прилика.

Жаби

Ова беше изненадување за мене! Колибрите всушност се пронајдени во стомакот на големите бикови! Ова не е вообичаена појава бидејќи колибрите често летаат премногу високо за да бидат во опсегот на гладна бикова жаба.

Сепак, како и сите птици, важно е колибрите да имаат вода за пиење. Ако не можат да најдат побезбедни извори на вода, тие може да се спуштат да пијат од езерцатаставете ги на дофат на биковите

Змии и гуштери

Змиите и гуштерите најверојатно ќе бидат проблем за колибрите кога седат на гнездо. Тие може да се обидат да нападнат додека птицата ги чува нејзините јајца или ќе се обидат да зграпчат јајца или млади ако гнездото е оставено без надзор. Сепак, има и некои извештаи, иако веројатно поретки, за поголеми змии кои тргнуваат по колибри на колибри.

Кога се најранливи колибрите?

 • Кога немаат чиста поглед на нивната непосредна околина. Ако има места за кријат предатори во близина, тие можеби нема да ги забележат навреме за да одлетаат.
 • Додека се во премор, нивниот длабок сон
 • Додека седат на гнездото
 • Јајцата и младите се изложени на ризик додека возрасниот е надвор од гнездото
Колибрите на Коста (Фото: pazzani/flickr/CC BY-SA 2.0)

Како се бранат колибрите?

Па, што можат да направат овие мали момци за да се одбранат од предатори кои честопати се многу поголеми од нив? Ако вашата прва претпоставка е над нив, во право сте. Способноста на колибрите да летаат неверојатно брзо и да вртат пара настрана и наназад значи дека тие често можат да маневрираат со својот непријател.

Камуфлажа

Женките честопати се пообоени од мажјаците и кога седат на нивното гнездо тие се добро камуфлирани со околината. Бидејќи колибрите се толку лесни, а нивните гнезда толку мали, тиечесто ќе се гради на многу тенки гранки кои нема да ја поддржат тежината на поголемите предатори кои се обидуваат да се навлезат врз нив.

Одвлекување на вниманието

Ако предаторот се приближи премногу до нивното гнездо, тој може да нурне во тоа постојано. Честопати, овој агресивен приказ заедно со звукот на зуењето на нивните крилја ќе го збунат и изнервираат предаторот.

Ако предаторот се приближува до гнездото, колибрите може да се обидат да го привлечат вниманието на суштествата летајќи блиску до него и правејќи врева. тогаш ќе лета подалеку од гнездото за да се обиде да го оттргне вниманието од јајцата или младите.

Потрошни пердуви од опашката

Како последен обид за бегство, ако предаторот се фати за колибрите одзади покрај пердувите на опашката, пердувите на опашката ќе се откачат и ќе ѝ дозволат на колибриот да одлета. Сите изгубени пердуви од опашката ќе пораснат прилично брзо.

Како можете да помогнете да се зачуваат колибрите безбедни

Природата е природа и не можеме секогаш да се мешаме во синџирот на исхрана. Сепак, еве неколку совети за тоа како можете да им помогнете на колибрите да избегнат одредена опасност од предаторите и да го направите вашиот двор сколовран пријателски.

 1. Обезбедете безбеден извор на вода во вашиот двор, како што е капење за птици или капаче. Ова ќе им помогне на колибрите да не мораат да користат езерца за вода каде што жабите, змиите и гуштери може да бидат опасност.
 2. Држете ги вашите хранилки закачени високо, најмалку пет метри од земјата
 3. Избегнувајте висечки хранилки оддрвја на кои многу предатори можат да се искачат
 4. Размислете за хранење на прозорци што може да го спречи пристапот на многу предатори кои се качуваат
 5. Закачете ги колибрите на отворено место подалеку од капакот, како што се грмушките каде што мачките, патниците или другите предатори можат крие. Колибрите секогаш внимаваат и можат да ги избегнат предаторите ако имаат време да ги видат.
 6. Отстранете ги сите гнезда на пчели или оси што ги гледате дека се изградени во близина на вашите колибри.
 7. Отстранете го секој голем пајак мрежи што се блиску до вашата област за хранење
 8. Ако забележите богомолка што се моли на вашиот хранител, едноставно излезете надвор и нежно отстранете ја и преместете ја.

Истакната слика преку jeffreyww на flickr CCbySA 2.0
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.