Дали храната за птици привлекува мечки?

Дали храната за птици привлекува мечки?
Stephen Davis
основата во бетон. Таа е наменета за куќите на Purple Martin, но може да работи добро како столб за хранење птици со додадени некои приклучоци за да се закачат колибрите.

2. Внесете хранилки за птици за време на сезоната на мечки

Иако веројатно не е опцијата што сакате да ја слушнете, оваа можеби е најдобра ако имате проблеми со мечките. Одделот за зачувување на животната средина препорачува да се донесат сите хранилки за птици помеѓу 1-ви април и 30-ти ноември ако сте во земјата на мечките и имате проблеми.

Слика: Мариди

Дали живеете во земја на мечки? Ако го правите тоа, тогаш имањето мечки во вашиот двор можеби не е далеку. Мечките се многу големи цицачи кои немаат други природни предатори освен човекот, па прават и земаат што сакаат.

Ако нешто ги намами во вашиот двор, тие сигурно ќе се пробијат наоколу и ќе видат дали има нешто. може да јаде, бидејќи така се вика играта нели? Најдете храна.

Тоа нè доведува до темата на оваа статија која е „дали хранилките за птици привлекуваат мечки?“. Краткиот одговор е да, колибрите за птици можат да привлечат мечки. Мечките се познати по тоа што јадат од сите хранилки за птици, вклучувајќи ги и колибрите. Мечките имаат силно сетило за мирис и може да бидат привлечени од вашите хранилки од далеку.

Дали тоа значи дека треба да престанете да ги храните птиците и да ги симнете сите хранили? Не, да не се занесуваме уште. Меѓутоа, постојат некои работи што можете да ги направите за да ги направите хранилките за птици недостапни за мечките или да не ги привлечете целосно.

Начини да ги држите мечките подалеку од хранителите за птици

1. Добијте екстра висок столб

Да добиете висок столб за хранење птици е едно од можните решенија. Само имајте на ум дека ако црна мечка од 300 фунти сака нешто, најверојатно ќе најде начин да го добие. Тие не се над да го соборат вашиот столб на земја за да стигнете до наградата.

Ако сакате да спречите мечките да го соборат столбот на земја, размислете за тежок столб и поставетеподрум или каде и да одберете за неколку недели и видете дали ова помага. Претпоставувајќи дека имате проблеми со мечките само ноќе.

Ако мечките мислат дека изворот на храна пресушил, тие едноставно можат да продолжат понатаму, тоа не значи дека нема да се вратат наоколу!

6>5. Одржувајте го просторот околу вашите хранилки исчистени

Како што споменав погоре, мечките имаат неверојатно сетило за мирис, а птичјите семиња низ целата земја не помагаат во вашата кауза. Всушност, носот на мечката ќе го засрами дури и крвавиот. Просечната црна мечка има сетило за мирис околу 2100 пати подобро од човечкото!

Мечките се познати по тоа што мирисаат на животински труп на оддалеченост до 20 милји. Колку далеку можат да мирисаат семе од птичја или нектар од колибри, немам поим. Би замислил ако фамилија црни мечки помине во близина на вашиот двор и имате полни хранили и земјата е преполна со семиња, има добри шанси тие да бидат привлечени кон нив.

Исто така види: Како да извадите колибри од вашата куќа

6. Измешајте ја пиперката со храната како пречка

Некои го прават тоа и може да функционира. Мечките не се особено љубители на кајен пипер и други зачинети работи. Меѓутоа, проблемот е што тие можеби нема да го знаат ова додека вашиот столб за хранење птици не легне на земја, а вашиот нов хранител не биде скинат на парчиња од огромни канџи на мечка кои се обидуваат да стигнат до наградата.

Сепак, ако сакате за да го пробате овој метод, пробајте го Cole's Flaming Squirrel Seed Sauce. Ти можешкупете го на Амазон и луѓето известија дека не само што е добро да ги држите верверичките подалеку од хранилки, туку и мечките го мразат.

7. Имајте добра ограда

Сите знаеме дека мечките се одлични планинари, тоа не значи дека не треба да имаме добра ограда ако можеме. Оградите се скапи, па не секој може да има една, но подобра е дрвена ограда висока 6 стапки, па дури и ограда од синџир, отколку да нема ограда!

8. Светла за поплави со детектори за движење

Мечките се чувствуваат побезбедно под покривката на темнината, така што осветлениот двор може да биде помалку привлечен за нив. Да имате детектори за движење за вашите светла за поплави е одлична идеја ако имате мечки кои ги посетуваат вашите хранилки за птици ноќе. Јас лично не знам колку ефективни светлата ги одвраќаат мечките, но ако се вклучи светлото ќе и укаже на мечката дека некој или нешто влегло во областа и тоа може да биде доволно за таа да се движи.

Тука се некои LED светла за поплави кои се активираат со движење што можете да ги нарачате од Амазон. Може да пробате и ЛЕД светло за заштита на предатори како оваа што се рекламира за да ги одврати црните мечки, како и помалите животни.

9. Прскалки со детектори за движење

Овој вид комбинира рефлектори со детектори за движење и супер натопувачи! Ненадејно да се испрскаат со вода додека барате секаков вид храна, најверојатно ќе исчезне било кој вид животно. Еве прскалка активирана со движење што можете да ја добиете на Амазон, која е направенаконкретно со животните на ум.

10. Правилно чувајте дополнително семе од птица

Погрижете се да го чувате правилно вашето семе од птица во секое време. Чувајте ги сите дополнителни птичји семиња во херметички контејнери со капаци за да спречите излегување на мирис. Згора на тоа, чувајте го во вашата гаража или на слично место ако можете.

11. Променете ги понудите

Можете да се обидете да понудите видови на птичји семиња за кои мечките не се заинтересирани, како што се шафран или ниџер, кои се помалку апетитни за мечките. Ова можеби нема да привлече толку многу птици, повеќе видови птици ќе јадат семки од црн сончоглед, но помалку штетници и крадци како нив. ), и познато е дека мечките ги сакаат.

12. Размислете за други работи кои би можеле да ги привлечат мечките

Знаеме дека мечките можат да бидат привлечени од храна за птици, но има многу други работи кои би можеле да ги привлечат мечките во вашиот двор и треба да ги земете предвид и нив.

  • Корпи за отпадоци – Мечките се собираат во кантите за ѓубре како извор на храна, тоа е познато. Има некои брави за капакот на корпата за отпадоци што можете да ги купите како овие, но искрено, ниту една од нив не е погодна да задржи нешто толку големо како мечка. Тоа и ти го кажуваат. Ако можете, најдобро е да понесете корпи за отпадоци во вашата гаража.
  • Скари и скари – Можеби штотуку сте печеле куп хамбургери и виршли на скара ине ја избриша скарата. Мечките ќе го помирисаат тој остаток од месо и ќе ви ја затресат скарата при проверка, додека се во тоа, можеби само ќе ги ограбат и вашите хранилки за птици.
  • Компост – купиштата компост на отворено може да навлезат сите видови животни, вклучително и мечките. Можеби размислете да го покриете и да имате подземен куп компост.
  • Храна за домашни миленици – Ако случајно складирате храна за домашни миленици надвор или оставате садови со храна надвор за да ги нахраните домашните миленичиња на отворено, размислете да ја внесете.
  • Овошје дрвја и грмушки – Не можете многу да направите овде, освен да ги искинете сите ваши овошни растенија од земјата. Само знајте дека мечките можеби привлекуваат овошје.
  • Не заборавајте за вашите автомобили! – Мечките ќе најдат парчиња храна или кеси од Мекдоналдс во вашиот автомобил и ќе најдат начин да влезат. Погледнете го видеото подолу.

Начини да ги исплашите мечките што се во вашиот двор

Постојат повеќе начини да ги исфрлите мечките подалеку од вашиот имот. Повеќето од нас веројатно не сакаат да се доближат до мечките и тоа со добра причина. Значи, што можеме да направиме од безбедноста на нашата задна палуба што ќе ги исплаши од 20-30 метри? Еве неколку начини како да ги натерате мечките да излезат, но нема да ги повредите мечките.

1. Водни пиштоли

Понекогаш водата може да се користи за да се исплашат мечките. Ако ги прскате во лицето од безбедно растојание од нешто како овој супер натопувач на Амазон, оддалеченост до 40 стапки, може дасе покажат успешни. Особено ако водата се измеша со оцет што ја прави уште понепријатна, но не и опасна за мечката. Испрскајте го директно во лицето, а потоа брзо вратете се внатре.

2. Гласни звуци

Мечките се познати по тоа што се плашат од гласни звуци. Можете да ставите неколку парички во лимена конзерва и да ја протресете наоколу или можете да тргнете со тврд јадро веднаш од лилјакот и да купите рог од мечка како овој што се наоѓа на Амазон. Ниту еден начин не е загарантиран да работи, туку се само повеќе идеи што може да ги имате во вашиот арсенал на методи за одвраќање од мечка.

3. Светли светла

Можете да пробате ЛЕД светло за заштита од предатор како што е поврзано погоре во број 8 или дури и поплавни светла со активирање на движење. Овие им даваат до знаење на мечките дека не се сами и дека можеби се на нечија или нечија територија. Честопати мечките се сè уште многу срамежливи околу луѓето и ги избегнуваат, но тие стануваат посмели.

4. Спреј за мечка

Овој метод може да предизвика да се зближите отколку што повеќето би сакале, но чувствував дека треба да биде тука. Спрејот за мечки не е ни толку силен како обичниот бибер и има за цел само да ги исплаши мечките, а не да ги повреди трајно. Прскањето мечка со спреј за мечка нема да му наштети на животното, само да го натерате да побегне.

Овој спреј за мечка со сертификат EPA на Амазон пука до 40 стапки за непрекинати 8 секунди.

Не заборавајте за колибри за колибри

Внесувач за колибри од 32 oz полн со нектарима околу 775 калории, а мечките имаат слатко. Така да, ова значи дека и вашите колибри може да бидат изложени на ризик. Како што можете да видите од видеото погоре, и во средината на денот.

Каде е земјата на мечките?

Мапа на опсегот на црната мечка

Црните мечки може да се најдат на различни места низ САД и Канада. Исто така има и мали џебови ширум средна Америка. Сигурен сум дека знаете дали мечките се жители каде што живеете, но погледнете ја картата на опсегот погоре во Северна Америка за да видите каде може да се најдат.

Кафените мечки може да се најдат во неколку области во северозападниот дел на Пацификот, но генерално не се многу чести во САД.

Заврши

На крајот, мечките се многу големи, паметни и прилично непредвидливи суштества и не секогаш знаеме како да се справиме со нив. Најдоброто што можеме да го направиме е многу внимателно да пробаме различни методи како некои од горенаведените за да ги спречиме да влезат во нашите дворови и на тој начин да ги нападнат нашите хранилки за птици.

Ако сте имале среќа со одредени методи за добивање ослободете се од мечките на вашите хранилки, ве молиме кажете ни во коментарите!

Исто така види: 15 птици со заоблен клун (фотографии)Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.