Чувајте ги пчелите подалеку од колибри - 9 совети

Чувајте ги пчелите подалеку од колибри - 9 совети
Stephen Davis

Пчелите сакаат нектар од колибри, тоа не е тајна. Ако почнат да се појавуваат во роеви, тоа може брзо да стане проблем. За среќа, имате некои опции, но ако сакате тие да се движат понатаму, тогаш треба да знаете како да ги држите пчелите подалеку од хранителите на колибри. Во оваа статија ќе разгледам неколку од овие опции во детали, како и ќе одговорам на некои други вообичаени прашања што можеби ги имате.

Дали хранителите на колибри привлекуваат пчели?

Краткиот одговор е да . Пчелите се привлечени од нектарот што го ставаме за нашите колибри. Сепак, постојат работи што можете да ги направите за да ги одвратите пчелите од хранителите, како на пример да им обезбедите подобри опции.

Ве охрабруваме да испробате неколку од овие совети и трикови и да видите што е најдобро за вас. Имајќи го тоа кажано, постојат неколку работи кои дефинитивно не треба да ги правите бидејќи тоа може да биде штетно за колибрите.

Никогаш не треба:

 • да користите било каков вид на масло за јадење или нафтен гел околу фидерот - тоа може да ги оштети нивните пердуви
 • направи не користете никакви пестициди - тоа може да ги разболи вашите колибри или да ги убие

Какви пчели ги привлекуваат хранителите на колибри?

Неколку видови пчели и летечки инсекти можат да бидат привлечени од слаткиот нектар што го подготвуваме за овие микро птици кои толку многу сакаме да ги храниме. Неколку од нив се:

 • пчели
 • оси
 • жолти јакни

Дали јадат колибрипчели?

Колибрите ќе јадат некои инсекти како дел од нивната исхрана. Тие најчесто јадат муви, бубачки, комарци и комарци за да именуваат неколку. Некои други инсекти со кои може да се хранат се наоѓаат длабоко во цвеќето или тие може да го искористат својот остар вид за да лоцираат мали бубачки на кората на дрвјата.

Исто така види: Како да ги чувате елените подалеку од храна за птици

Пчелите обично не се во исхраната на колибри. Може да има случаи кога тоа се случило, но генерално пчелите се поголем инсект отколку што колибрите се пријатни за јадење.

Погледнете ја оваа статија со факти за колибри, митови и ЧПП

Како да ги држите пчелите подалеку од колибри – 9 едноставни совети

1. Елиминирајте ги гнездата

 • Побарајте дупки во дрвото на вашата палуба (столарски пчели)
 • побарајте гнезда за оси и прскајте ги користејќи оса на долги растојанија и стршлен спреј
 • обични медоносни пчели може да изградат кошница во шупливо дрво, ѕидови на стара зграда или дури и во земја. Ако откриете еден на вашиот имот, најдобро е да го оставите на експерт и да повикате пчелар или експерт за контрола на штетници.

2. Дајте им на пчелите други извори на храна

Повеќето пчели ќе ги остават хранителите на колибрите сами се додека имаат друг, попристапен извор на храна. Еве неколку опции што треба да ги земете во предвид:

 • сад со шеќерна вода во него и мала карпа во средината за пчелите да се качат на
 • засадете цвеќиња што ќе ги привлечат пчелите подалеку од колибрихранилки како што се јоргованот, лавандата, сончогледот, златната шипка, крокусот, розите и шмекерите.
забележете ги штитниците од жолта пчела

3. Набавете хранител за колибри што е отпорен на пчели

Колибрите за колибри се генерално прилично евтини на Амазон и ќе најдете многу опции за избор за хранење на колибри за пчели. Некои колибри ќе имаат мали жолти цветови на нив каде што се претпоставува дека пчелите не можат да поминат. Зошто жолто не сум сигурен, сигурно пчелите ги привлекува жолтата боја, но зошто воопшто ги привлекуваме кон хранилките?

Исто така види: 10 птици слични на сините птици (со фотографии)

Во секој случај, еве неколку опции за хранење колибри за пчели кои може да ги погледнете на Амазон во моментов.

 • Први колибри од природата - Нивото на нектар во долната чинија е доволно ниско, така што пчелите не можат да се хранат од него. Само чувајте го чист и без капење.
 • Juegoal 12 oz висечки хранител за колибри – Овој хранител е целосно црвен без привлечни жолти бои за пчелите, дури и ако слетаат на него, ќе увидат дека не можат да стигнат до нектарот поради неговиот дизајн.
 • Аспекти 367 Ултра хранител на колибри – Многу луѓе имале успех со овој хранител во држењето на пчелите подалеку. Исто така е отпорен на капки и протекување и може лесно да се одвои за брзо чистење.
 • Perky-Pet 203CPBR Внесувач за колибри Pinchwaist – прилично популарен стаклен хранител за колибри на Амазон. Има жолти пчелни чувари во цвеќињата какогорната слика.

4. Погрижете се вашиот хранител да не капе нектар

Погрижете се од вашиот хранител да не капе нектар за да не им дадете на овие несакани штетници повеќе покана да дојдете на гозба. Секој добар фидер треба да биде отпорен на капки, но некои се подобри од другите. Овие од First Nature се одлични, евтини хранилки за колибри и не протекуваат.

5. Периодично преместувајте ги колибрите

Ова може да биде корисна тактика за збунување на пчелите. Ако само го поместувате за неколку метри, тогаш тие брзо ќе го најдат повторно. Меѓутоа, ако го преместите од едната до другата страна на куќата неколку дена, тогаш повторно за неколку дена може да ги збуните пчелите.

Недостатокот овде е што можете да ги збуните и колибрите. На крајот, ако само го движите во вашиот двор, сè што го бара ќе го најде нектарот. Освен ако немате невообичаено голем двор!

Ова е само тактика што може да се покаже малку збунувачки за пчелите. Според мое мислење, многу е работа постојано да се движите и повторно да ги закачувате колибрите, особено ако не добивате добри резултати. Пробајте го ако сте ги исцрпиле другите опции и видете, не може да ви наштети.

6. Секогаш избирајте црвени хранилки, пчелите ги привлекува жолтата

жолтите цветови всушност ќе ги привлечат пчелите

Претпоставувам дека поради бојата на цвеќето и другите извори на храна каде пчелите наоѓаат полен и нектар, тие сеприродно привлечена од жолтата боја. Имајте го тоа предвид пред да одлучите да купите хранител за колибри кој е жолт или има жолта боја.

Повеќето хранилки за колибри се црвени, така што нормално ова не е проблем, но многу луѓе велат дека чуварите на пчели самите на колибри се жолти. Не сум сигурен што е резонирањето зад ова, но можеби ќе сакате да погледнете како да ја насликате оваа пчела-чувар во црвено користејќи нетоксична боја. Многу луѓе пријавиле успешни резултати користејќи го овој метод.

7. Чувајте ги вашите колибри во сенка

И колибрите и пчелите ќе се хранат од вашите колибри каде и да се наоѓаат додека се достапни. Сепак, пчелите се навикнати да бараат полен и нектар на сонце бидејќи таму цветаат повеќето цвеќиња.

Исто така, важно е да ги чувате вашите хранилки под сенка за да спречите пребрзо расипување на нектарот. Значи, иако ова не е сигурен начин да ги спречите пчелите да ги преполнат вашите колибри, сепак треба да ги чувате вашите хранилки под сенка.

8. Отстранете ги репелентите за пчели и други алтернативни методи

листови од нане
 • луѓето успешно тријат екстракт од нане околу местата за хранење
 • Хербални репеленти за пчели: комбинација од лимонска трева, масло од пеперминт и цитронела или масло од чајно дрво и бензалдехид
 • Природни репеленти на пчели: цитрус, нане и еукалиптусмасла.

9. Чувајте го вашиот хранител за колибри чист!

Како да знаете дали вашиот хранител треба да се исчисти

Општо земено, ако нектарот изгледа валкан или заматен, треба да се фрли и повторно да се наполни со свеж нектар. Побарајте и мртви бубачки/пловечки инсекти, ова е показател дека треба да се освежи. Проверете ја нашата статија за тоа колку често се чистат хранилките за колибри.

Како да го исчистам мојот хранител за колибри?

мртвите пчели значи време да го исчистите вашиот хранител и да му дадете свеж нектар

Во накусо, ова се чекорите што треба да ги преземете за да го исчистите вашиот фидер пред да го наполните со свеж нектар.

 • отфрлете го стариот нектар
 • расклопете го вашиот фидер
 • исчистете го секое парче користејќи сапун за садови, потоа вода и белило или раствор од оцет...можете да дознаете повеќе овде
 • задолжително исчистете ги приклучоците за напојување со средство за чистење цевки ако имате
 • потопете и исплакнете целосно со топла или топла вода за да ги отстраните сите хемикалии што можеби сте ги користеле
 • оставете ги парчињата целосно да се исушат
 • повторно составете го вашиот фидер и наполнете го со свеж нектар

Како да ги исчистам моите штитници за пчели на мојот хранител за колибри?

Ова се прави на ист начин како што споменав погоре при чистење на целиот хранител. Повеќето штитници за пчели може само да се отстранат кога го расклопувате целиот фидер. Исчистете ги поединечно со четка за чистење или средство за чистење цевки за да влезете во малите дупки. Потопете ги во вашитераствор за чистење без разлика дали тоа е само сапун за садови или мешавина од вода и оцет или белило.

Исплакнете ги и оставете ги да се исушат со останатите парчиња. Повторно составете го вашиот фидер и подготвени сте повторно да го наполните!

Ако премногу се извалкаат или се оштетат, знам дека некои хранилки како што е „Perky Pet“ со кој сум поврзан погоре, продаваат заменски штитници за пчели.

Заклучок

Знаејќи како да ги држите пчелите подалеку од Внесувачите на колибри може да ве спасат вас и колибрите од многу фрустрации. Штом пчелите навистина ќе го преземат хранителот, може да биде тешко да се симнат и да се врати мирот на хранителот на колибри. Меѓутоа, со користење на овие 9 совети треба да можете да ги натерате пчелите да си заминат и да ги натерате колибрите да се вратат.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.