Bluebirds VS Blue Jays (9 разлики)

Bluebirds VS Blue Jays (9 разлики)
Stephen Davis

Содржина

преку Flickrголемина на робин, со просечна должина од 9,8 – 11,8 инчи. Сините птици се помали, со големина на врапче и робин со просечна должина од 6,3 – 8,3 инчи.

Сините птици имаат тркалезна глава, додека главата на Блу Џејс изгледа поаголна со гребен на врвот. Иако и двајцата имаат црн клун, тој изгледа пократок и понежен кај сините птици, а подолг и подебел на Блу Џејс.

5. Blue Jays сакаат желади

Blue Jay со кикирики

Blue Jays често се наоѓаат околу дабовите дрвја, каде што секојдневно бараат желади. Често ги удираат оревите на земја за да ги скршат за да можат да го изедат месото внатре. Овие птици се обожаватели на повеќето јаткасти плодови и се познати по тоа што ги привлекуваат колибри со кикирики во лушпата. Тие, исто така, јадат овошје, инсекти, житарки, а понекогаш и други птичји јајца и гнезда.

Сините птици имаат тенденција да не јадат многу семиња и не се заинтересирани за желади или поголеми јаткасти плодови.

Исто така види: 33 интересни факти за бувовите кои дупчат

6. Сините птици се слатки пејачи.

Сините птици се добро познати по нивната слатка утринска песна, особено во пролет. Нивната песна често се опишува како мека и слатка, мелодична бразда. Блу Џејс, од друга страна, не „пеат“ често. Тие имаат широк спектар на различни повици кои можат да бидат прилично гласни, метални или свирежи. Многу различно од слатката брадавица на сината птица.

7. Сините птици се голтачи на инсекти.

Машка сина птица со црвбобинки.

Во пролетта тие бараат повеќе инсекти за да ги хранат своите пилиња. Привлечете сини птици во вашиот двор со гаснење живи или сушени црви. Ако не е премногу жешко, можете да пробате и сует.

Опсег

Источните сини птици се најпознатите сини птици во САД. Тие се наоѓаат во текот на целата година на југоисток, но се движат нагоре до јужна Канада за време на сезоната на парење.

Западните сини птици живеат на западниот брег на Соединетите Американски Држави, јужно во Мексико.

Опсегот на планината сина птица се протега низ планинските области на Западна Северна Америка, размножувајќи се од Јута до Алјаска во лето, и презимува низ Мексико.

Идентификување ознаки

Машките источни сини птици имаат светло сина глава, грб и опашка. Градите им се рѓосано портокалово, со бел долен стомак. Женките имаат иста боја, но се многу побледи, изгледаат посиво-сини.

Западната сина птица изгледа слично, иако нивната 'рѓосана боја на градите се протега преку рамото и на горниот дел од грбот. Нивниот долен стомак има бели пердуви со сина нијанса.

Машкиот планински сина птица е светло сина во прав, која се истакнува во пустината. Женките се мрачно сиви со сини пердуви на врвовите на опашката и крилјата.

Блу Џеј

Блу Џеј, слика: кадоп

Сините птици и сините сојки се две птици со сини пердуви кои живеат во Северна Америка. Додека овие птици песнопојки се и двете сини, тие имаат многу разлики што ги прават лесно да се разликуваат. Оваа статија се фокусира на 9 главни разлики помеѓу сините птици наспроти сините џејови. На крајот од статијата, ќе научите малку повеќе за секој вид.

9. Иако ова не е секоја единствена разлика помеѓу двете, оваа листа од 9 разлики помеѓу сини птици и сини jays треба да ви даде одлично разбирање за главните карактеристики за секој вид.

1. Различни обрасци на бои

Некои разлики помеѓу сината сина птица и сината птица (источната сина птица е на сликата)

Можеби се грижите дека две птици кои се и двете сини ќе биде тешко да се разликуваат. Ова не е случај за сините птици и сините џеи. Една непосредна разлика што можете да ја забележите е тоа што сините шари имаат црни ленти на крилјата и опашката, како и црн прстен околу вратот и црна лента низ окото. Ниту еден од видовите сини птици нема ленти или црна боја на главата / вратот.

Источните и западните сини птици имаат портокалова боја на градите и страните, додека планинските сини птици имаат бледо сина, сива или „рѓа“ на градите и страните. Градите и стомакот на Blue Jaysсе бледо сиви или светло бели. Тие никогаш не покажуваат портокалови или сини пердуви во оваа област.

2. Сините птици се сексуално диморфни

Ова е фенси начин да се каже дека мажјаците и женките од различните видови сини птици имаат различен пердув. Мажјаците имаат тенденција да бидат многу посветла сина со подлабока портокалова или сина боја на нивните гради. Женското боење е многу побледо. Ова не е точно за Блу Џејс, и машките и женските имаат потполно иста боја.

3. Блу Џејс се многу интелигентни.

Blue Jay се храни

Blue Jays се член на семејството на птици Corvidae (познато како Corvid). Ова семејство вклучува сојки, врани, гаврани и страчки. Се смета дека членовите на семејството на птици Корвид се најинтелигентните видови птици, способни да користат алатки, да решаваат проблеми и да се идентификуваат себеси во огледало.

Blue Jays не се исклучок и се познати по својата паметност. Тие се вешти во прилагодување на промените во животната средина, како што е развојот на човекот. Блу Џејс се истакнуваат во мимикријата и се познати по тоа што имитираат повици на јастреб. Некои дури можат да бидат обучени да доаѓаат кога ќе ги повикаат и да јадат од твојата рака.

Сега ние во никој случај не ги нарекуваме сините птици глупави. Џејс само поседува дополнително ниво на интелигенција во однос на другите птици певници.

4. Blue Jays се поголеми од Bluebirds.

Blue Jays имаат поголеми тела, подолги опашки и поширок распон на крилјата од сините птици. Поголемите сини jays се заварира. Тежина: 1,0-1,1 oz

Распон на крилата: 9,8-12,6 во

Постојат три вида сини птици кои потекнуваат од Северна Америка. Додека источната сина птица е најпознатата сина птица во Соединетите држави, планината и западната сина птица се добро познати на западниот дел на Соединетите држави. Без разлика каде живеете во Соединетите Држави, треба да има вид на сина птица роден во вашето соседство.

Живеалиште

Источните сини птици живеат во отворени шуми и шумски чистини. Тие сакаат делумно отворени живеалишта каде што можат да ловат инсекти и бобинки меѓу тревата и грмушките.

Западните сини птици како борови и смреки расфрлани над отворен пејзаж. Сакаат насади со дрвја и ридско место во близина на потоци.

Планинските сини птици претпочитаат отворени пејсажи без дрвја. Тие дури се гнездат во карпи и се дружат со западните сини птици.

Исто така види: 10 факти за рајските Танагери (со фотографии)

Исхрана

Сините птици главно јадат инсекти и бобинки. Тие сакаат да бараат храна во грмушки, каде што можат да скокаат од гранка до гранка во потрага по закуска. Сините птици се добро познати по тоа што фаќаат инсекти на земја така што ги спуштаат од седалото. Тие исто така можат да фатат инсекти во воздухот. Кога инсектите стануваат се помалку изобилни наесен, тие се префрлаат на диета тешка26,9 во

Хабитат

Blue Jays добро се прилагодуваат на човечката инфраструктура, имајќи предвид дека претпочитаат живеалиште покрај рабовите на шумите и полињата. Тие избегнуваат зимзелени шуми, бидејќи нивната омилена храна, желадите, може да се најде само во листопадни дабови дрвја.

Диета

Blue Jays се сештојади. Тие јадат инсекти, овошје, бобинки, па дури и мали животни како глувци, жаби и други мали птици. Тие се познати по тоа што се прикрадуваат по гнездата и крадат јајца од други птици за време на сезоната на парење. И покрај тоа, најголемиот дел од нивната исхрана е всушност од растенија, особено од желади.

Опсег

По потекло од областите источно од Средниот Запад, Блу Џејс може да се најде во текот на целата година од Флорида до Мејн и на исток до Канзас.

Идентификување ознаки

Blue Jays лесно се забележуваат, благодарение на нивната карактеристична голема големина и синиот гребен. Имаат бела долна страна и син грб, со црни пруги на крилјата и опашката. На земја скокаат од место до место. Нивните гласни и честопати релевантни повици тешко се пропуштаат.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.