9 совети за тоа како да ги држите стаорците подалеку од хранителите на птици (и глувците)

9 совети за тоа како да ги држите стаорците подалеку од хранителите на птици (и глувците)
Stephen Davis

Оставањето храна за птиците од нашиот двор, исто така, може да привлече група други гладни диви животни во дворот. Разговаравме за елени, мечки, ракуни и верверички, па кој друг може да биде проблематичен? ќе ти дадам навестување. Овие крзнени мали животни се одлични за џвакање, можат да се притиснат низ многу мали дупки и да се размножуваат како шумски пожар. Да, погодувате, глодарите. Глувци и стаорци. Ајде да погледнеме како да ги држите стаорците подалеку од храна за птици, како и глувците, како и проблемите што тие ги предизвикуваат кај хранителите.

Зошто глувците и стаорците се лоши да ги имате во вашите хранили за птици?

 • Може да ви ги испразнат хранилките за еден ден
 • Можат да носат болести
 • Ако мислат дека вашиот двор е одличен извор на храна, тие ќе сакаат да останат блиску и ќе се обидат и да влезат во вашата куќа
 • Тие можат да влезат во вашите куќички за птици, а стаорците потенцијално ќе јадат јајца од птици
 • Тие можат да привлечат диви мачки и јастреби во вашиот двор, што исто така може да биде лошо за вашите птици пејачки

Дали спомнав дека ќе се обидат да влезат во вашата куќа?

Ек!

Кога барате засолниште, топлина и добри места за гнездење и младост глувците и стаорците ќе бараат каква било можност. Вашата градинарска барака, гаража, единица за климатизација, подрум и дом ќе бидат цел. Глувците можат да се вклопат низ дупки со големина на пара и стаорци со големина од една четвртина (приближно), така што може да биде многу незгодно да се најде и да се запечати секој ќош и пукнатина.

Мајка глушец со бебиња икупишта материјал за гнездење што го извадив од контролната кутија на системот за прскалки во земјата. Отворот за влез беше широк колку вашиот прст.

Да ги погледнеме методите што можете да ги користите за да ја намалите веројатноста глувците и стаорците да ги направат вашите хранилки за птици своја лична кујна.

Како да ги чувате стаорците подалеку од хранителите за птици

1. Одржувајте го тлото чисто

Глувците и стаорците најчесто првично ќе бидат привлечени од областа со тоа што ќе наидат на истурени семиња под вашата хранилка. Птиците можат да бидат пребирливи јадења. Сигурен сум дека сте ги виделе како пребаруваат низ вашиот избор на семиња, ги фрлаат семките на страна, ги бараат оние што најмногу им се допаѓаат. Или едноставно се неуредни јадења. Збирките на школки и истурените семиња може да изгледаат како бифе за глодари. Клучно е да се одржува чисто оваа област под доводот. Можете периодично да го бришете вишокот. Или обидете се со еден од овие методи

 • Без мешање отпад: Овие мешавини користат семиња со отстранети лушпи, а понекогаш и парчиња овошје и јаткасти плодови. Поголем процент од семето се јаде кај хранилката, а она малку што паѓа на земја обично брзо го грабнуваат гулабите и другите птици кои се хранат на земја. Lyric, Wild Delight, Wagner’s и Kaytee прават мешавини без отпад. Или ако сакате да се придржувате до само хранење сончоглед, можете да пробате чипс од лупено сончоглед.
 • Послужавници за фаќање семиња: За многу од поубавите хранилки за цевки со средна цена, можеби ќе можете да купите анпослужавник за семиња што може да се прицврсти што се прилепува директно на дното на фидерот. Може да добиете и послужавници што се вклопуваат под вашите хранилки, директно на столбот на фидерот или што се прикачуваат на вашите хранилки и висат одоздола.

2. Користете го вистинскиот вид на хранење

Ако само фрлате семе на земја или користите каков било вид хранење на платформа, можете само да ставите чинија за вечера за глодарите. Зголемете ја тешкотијата со избирање на фидер во стил на цевка или бункер. Внесувачите направени за да бидат отпорни на верверички често се добар избор, бидејќи тие имаат тенденција да се направени од појак метал и потешко се џвакаат.

Владилките чувствителни на тежина, како што е Squirrel Buster, исто така, можат да бидат добар избор за стаорци , кои имаат слична тежина на верверичките. Сепак, ова веројатно нема да работи за глувците, бидејќи глувците се доволно мали за да имаат слична тежина како птиците певливи.

Исто така види: 15 видови птици кои јадат змии (слики)

3. Заштитете ги колибрите одозгора

Глувците и стаорците се добри планинари. За нив не се проблем дрвените столбови и дрвјата. Дури и другите груби површини како камен и тула може да бидат прилично лесни за маневрирање. Тие можат да скокаат неколку метри хоризонтално и да паднат од два ката или повеќе без да бидат повредени. Затоа, ако мислите дека ако го закачите вашиот фидер од дрво за да го оддалечите од земја, ќе ги оддалечите глувците и стаорците, размислете уште еднаш.

Вашата најдобра опција е да го поставите столбот за хранење подалеку од дрвјата и надвисните глодарите не можат да поминат низгранки и спуштете се надолу, или качете се на високи предмети како што се столпчиња на палубата, пергола, перголи или на страната на вашата куќа и прескокнете се до хранилката.

Ако мора да ја закачите вашата фидер од дрво , обидете се да инсталирате преграда НАД вашите фидери. Оваа мазна пластична купола со голема големина, особено поврзана со тенок цевководник, ќе им отежне на глувците и стаорците да се зацврстат на куполата и да стигнат до фидер. Само запомнете, ова нема да функционира ако можат да скокнат до фидерот под куполата, така што поставувањето е клучно.

Висечките столбови на палубата како овие се лесни за качување и премногу блиску до површините од кои може да скокаат. Изолирајте го вашиот фидер колку што е можно повеќе. (Фото кредит: lovecatz/flickr/CC BY SA 2.0)

4. Заштитете ги колибрите одоздола

Стаорците можат да скокаат три стапки во воздух, а глувците колку една нога. Значи, помеѓу скокањето и искачувањето, сакате да ги заштитите вашите колибри одоздола. Употребата на метален столб наместо дрвен малку ќе помогне, бидејќи мазниот метал ќе им биде потешко да стапнат и да се качат.

Задолжителна е и преградата. А голема конусна преграда може да биде доволна за да ги спречи глодарите да се движат наоколу, додека преградата од торпедо исто така треба да работи и ќе помогне и со други животни, како што се верверичките.

5. Понудете им храна за која не се заинтересирани

Глодарите обично не се љубители на семето од трн. Сепак, не уживаат ниту сите птици, така што ова можеби не е добра опцијаво зависност од тоа какви видови птици се надевате да привлечете. Ако пробате трн, најдобро е да користите хранител за трн кој е направен специјално за малиот облик на овие семиња. Препорачувам да одите по метални наместо ткаенини чорапи што понекогаш може да ги најдете бидејќи глувците или стаорците може да ги џвакаат за да видат што има внатре.

Друга работа на која цицачите не се љубители е зачинот. Животните се чувствителни на лути пиперки исто како и ние, додека птиците воопшто не се засегнати од тоа. Купувањето жешка пиперка, мешавина од семки од лута пиперка или додавање на масло од лута пиперка во храната ќе предизвика одредено горење и иритација што ја прави вашата храна не многу привлечна.

6. Заштитете го вашето снабдување со семиња

Дали вашите хранилки за птици се добро заштитени, но вашите резерви на семиња не се? Глувците и стаорците можат да џвакаат низ вреќи со семиња за кратко време. Чувајте ги птичјите семиња внатре ако е можно, или во контејнери во кои не можат да влезат. Тесните капаци се задолжителни. Ако се многу решени, можат да џвакаат преку тврда пластика, па металните или стаклените контејнери би биле побезбеден избор. Метална корпа за ѓубре со добар капак би била опција, или нешто како оваа помала пренослива метална канта.

Јас сум акробатски како верверица! (Фото кредит: Британска асоцијација за контрола на штетници/flickr/CC BY 2.0)

7. Елиминирајте ја приземната покривка

Глодарите не сакаат отворен терен без покривка, тоа ги остава ранливи на предатори како што се јастребите, бувовите и поголемите цицачи.

Исто така види: Зошто гуските свиркаат кога летаат? (објаснето)
 • Задржете се многукратка трева под хранилката или заменете ја тревата со камен или прекривка.
 • Одржете ја тревата кратка во целиот двор и одржувајте уредно уредување наместо плевел и обраснат
 • Ставете го фидерот на 30 стапки надвор од секое засолниште ако е можно (шумата, вашата куќа, палуба, итн.). Тие може да бидат посмели да мораат да патуваат далеку од покривот.
 • Скратете ги најниските гранки од вашите грмушки. Птиците сè уште ќе можат да ги користат грмушките за покривање, но глодарите нема да имаат ниски гранки за заштита.

8. Пеперминт

Ова е метод што го видов како неколку колеги птичари во заедницата се обидуваат, а некои имаат голем успех. Глувците и стаорците наводно не го сакаат мирисот на силно нане. Така, прскањето на проблематичните области со масло од нане може да ги избрка и е нетоксично. Со помош на дворниот распрскувач, измешајте масло од нане и вода во однос 1:10 или 1:20. Испрскајте ја палубата, основата на куќата, сомелете ги под хранилките, долниот дел од столбот за хранење - главно каде и да сте ги виделе или се сомневате дека се. Повторно аплицирајте по потреба.

Ако ова функционира за вас, известете нè и можеби обидете се да засадите малку пеперминт околу вашиот двор како дополнителна пречка.

9. Стапици

Ако сте на памет и ништо не ви одговара, можеби ќе сакате да се обидете да заробите. Силно би препорачал да ангажирате професионална услуга за да се справи со ова за вас. Тие ќе имаат најмногу знаење за тоа како да се справат со вашите специфичниситуација и заштитете ја вашата куќа и двор од наезда.

Но, ако сте мртви поставени на стапица (без намера за игра на зборови), многу препорачана е стапицата Victor Electronic. Тие имаат посебни верзии за стаорци (Victor Electronic Rat Trap) и глувци (Victor Electronic Mouse Trap). Обезбедуваат струен удар за брза и хумана смрт. Без отров или нехумани периоди на страдање. Тие се конструирани така што не мора да го гледате трупот и тој е целосно содржан за да не мора ни да го допирате животното. Соберете ја стапицата, однесете ја во шумата или во вашата корпа за отпадоци и навртете ја за да го отстраните телото на глодарот. Нема отров значи дека можете да го оставите трупот за други животни да го јадат ако сакате.

Како НЕ да се ослободите од глувците и стаорците

Ова се најчесто предложени решенија за кои мислиме дека предизвикуваат повеќе негативни отколку позитивни.

1. Отров

Отровот може да предизвика страдање на глувчето или стаорецот пред да умре. Овие момци само се обидуваат да преживеат како и сите суштества, па ако мора да прибегнете кон нивно убивање, најмалку што можеме да направиме е да бидеме хумани во врска со тоа. Но, отровот не влијае само на глодарот што го убивате. Може да има разорно влијание врз другите локални диви животни. Откако глушецот или стаорецот ќе го изедат отровот, може да поминат денови за да умре. Во меѓувреме станува побавно и полетаргично и станува уште полесно за фаќање на јастребите, бувовите или маалската мачка. Тогаш предаторот се разболува и обично умира исто така.Родентицидите станаа огромен проблем за грабливите птици како бувовите, и ако ги хранат своите млади, целото семејство може да биде избришано.

2. Стапиците за лепило

Замките за лепило се само страшно нехумани. Глодарот не може да се ослободи, но не умира. Тие завршуваат со глад до смрт, умирање од срцев удар предизвикан од паника, се задушуваат ако им се заглави носот или се обидуваат да ги изџвакаат деловите од сопственото тело во обид да се ослободат. Овие се само ужасни.

3. Мачки

Мачките можат да бидат многу добри ловци на глодари. Имањето неколку дворни мачки сигурно ќе ви помогне да го намалите проблемот. Но - мачките може да се разболат од внесување паразити што ги носат глодарите. Исто така, истите мачки кои ги бркаат глувците, исто така, ќе ги демнат и убиваат вашите птици-песни. Така, тоа навистина ја поразува целта овде.

Чистење по глодари

Ако знаете дека глодарите биле во областа и чистат, секогаш носете гумени ракавици. Ќе сакате да ги дезинфицирате сите површини. Испрскајте ја урината или изметот со раствор за белење и користете хартиени крпи за фрлање. Не метете бидејќи тоа може да ја загади вашата метла. дезинфицирајте ги сите површини. Оставете ги вашите хранилки за птици убаво да се натопат во разреден раствор за белило, потоа измијте ги со сапун за садови и вода и оставете да се исушат.

Заклучок

Глувците и стаорците можат да бидат исто толку пргави и незгодни како верверички. Можеби ќе треба да користите неколку од овие техники за да го задржите вашиотколибри против глодари. Најдобро би било да ги изолирате колибрите што е можно повеќе од сите површини од кои можат да скокаат и да користите прегради над и долу.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.