5 рачно изработени хранилки за кедрови птици (привлекуваат многу птици)

5 рачно изработени хранилки за кедрови птици (привлекуваат многу птици)
Stephen Davis

Понекогаш не ги сакаме истите хранилки за птици што секој на нашата улица ги има во своите дворови, или истите што ги гледате сликите од вашите Фејсбук групи за птици. Следниот пат кога ќе добиете чешање за да купите нов хранител за птици, зошто да не погледнете некои прилагодени хранилки за кедрови птици? Нешто што ќе добие комплименти кога ќе споделите слики од сите птици во вашиот двор кои лакомо се хранат од него.

Луѓето на Etsy се многу талентирани и смислија неверојатни хранилки за кедрови птици за секој што бара нешто единствен. Тие се достапни, рачно изработени и се испорачуваат и пристигнуваат брзо. Добивате и малку личен допир што не го добивате од места како Амазон.

Кога станува збор за дрвени хранилки за птици, кедарот навистина е најдобриот избор за дрво. Подолу ќе разгледам 5 опции за хранење на кедрови птици; голем фидер за летање, фидер за висечки послужавник, фидер за бункер, доводник за прозорци и фидер за оградата на палубата. Сите се направени од кедар и сите се квалитетно направени од некои талентирани работници на дрво.

5 рачно изработени хранилки за птици од кедрови

Ајде да погледнеме во 5 различни видови на рачно изработени хранилки за кедрови птици кои можат да бидат купени на Etsy. Јас сум редовен купувач на Etsy и отсекогаш сум имал ништо друго освен одлични искуства, затоа купувајте со доверба.

1. Голем кедровски фидер за мува

Продавач: MtnWoodworkingCrafts

Исто така види: 10 видови птици кои пливаат под вода (со слики)

Карактеристики

 • Голема мува-преку фидер
 • Капацитет -5 qts. од семе
 • Изработено од северен бел кедар
 • Завртки отпорни на временски услови
 • 4×4 држач за столб или држач со прирабница со пол
 • отпорен на гниење и термити
 • 21″ долг x 16 3/4″ широк x 14 3/4″ висок
 • Тешка челична жичана мрежа долен

Јас всушност го купив токму овој фидер и го имам монтиран на столб 4×4 во мојот двор. Јас сум многу задоволен од моето купување, а и птиците се исто така! Сините Џејс особено го сакаат, но и другите птици го сакаат истото. Можам да гарантирам за извонредната изработка, како и за услугите на клиентите од MtnWoodworkingCrafts, кој испраќа рачно напишана картичка со која ви се заблагодарува при секоја нарачка.

Овој хранител за птици е многу добро направен и сигурно ќе го издржи тестот на времето, би го препорачал на секој што бара екстра голем столб или хранител за кедрови птици монтиран на столб.

Купувајте на Etsy

2. Внесувач на висечки послужавник од кедар

Продавач: MtnWoodworkingCrafts

Карактеристики

 • Направено од северен бел кедар
 • завртки отпорни на временски услови
 • Рут & засилувач; отпорен на термит
 • Капацитет – 2,5 lbs. од сончогледово семе
 • Големина – 13″ x 13″ x 2 1/4″ длабоко
 • Тешка челична жица мрежа на дното
 • 15″ Црн синџир оценет за 16 lb. тежина

Ако барате едноставен хранител за послужавник за да виси од екстремитет или кука од дрво, тогаш овој одговара на сметката. Како и другите фидери на оваа листа,овој е направен од 100% кедар. Рачно изработен е од MtnWoodworkingCrafts на Etsy и сигурно ќе трае многу години.

Послужавниците за послужавник се совршени за речиси секаков вид птица од која може да се хранат бидејќи се целосно отворени одозгора. Навистина ризикувате семето да се навлажни кога врне, но мрежестото дно овозможува голема дренажа за да го одржите вашето птичјо семе суво.

Купувајте на Etsy

3. Мал висечки фидер од кедар

Продавач: MtnWoodworkingCrafts

Карактеристики

 • Направено од 7/8″ Северен бел кедар
 • Рот & засилувач; отпорни на термити
 • Шрафови отпорни на временски услови
 • Горна шарка за лесно полнење и чистење
 • Големина – 11 инчи долга x 9 инчи широк x 8,5 инчи висока
 • Тешка Долна мрежа од жица за одводнување
 • Тешкиот кабел обвиткан во пластика за лесно закачување

Последната опција за хранење на кедрови птици од MtnWoodworkingCrafts на оваа листа е мала висечка хранилка за бункер. Како и сè на овој продавач, веднаш ќе ја забележите одличната изработка и вниманието на деталите. Може да вчитате до 1,75 lbs. семки од сончоглед низ влезната врата одозгора и внимавајте на нивото низ прозорецот од плексиглас.

Овој мал хранител е совршен за средни и мали птици како што се кокошките, трепките, оревите, сибите, па дури и кардиналите.

Купувајте на Etsy

4. Кедар за хранење прозорци

Продавач: TheSpartanWoodshop

Карактеристики

 • Направено од западен црвен кедар
 • отпорен на распаѓање и инсекти
 • Дажи околу 4 килограми семе од птици
 • Долен од алуминиум отпорно на 'рѓосување со дренажни отвори
 • Лесно инсталирани, тешки вшмукувачки чаши
 • Големина – 13,25” Ш x 10,5” L x 4,25” В

Добијте поглед одблиску на птиците на вашиот хранител од удобноста на вашиот дом. Има многу опции за колибри за прозорци таму, но не премногу прилагодени дрвени со голем капацитет на семе како оваа. Не треба да се грижите дали птиците летаат во прозорецот со помош на хранилката за прозорци, тие ќе летаат нагоре и ќе слетаат директно на фидерот и ќе си помогнат без страв. Само чувајте го полн со семе од птици за нив!

Исто така види: 16 видови сини птици (со фотографии)

Владилниците за прозорци се одлични за луѓе со мали дворови или за оние кои живеат во станови и станови. Уште еден висококвалитетен, прилагоден хранител за птици од талентираните продавачи на Etsy!

Купувајте на Etsy

5. Внесувач на шини од кедарска палуба

Продавач: WoodenNests

Карактеристики

 • Направено од 100% кедар
 • Одговара 2″x6″ ширина или 1″x6″ широка палуба шина
 • Лесна инсталација без потреба од електрични алати
 • Мерки 20″x 6″
 • Завршено со варено ленено масло
 • Дажи 8 чаши семе
 • Отворениот дизајн привлекува птици од сите големини

Ако имате дрвена палуба, какво одлично место за хранење на птиците. За некои е малку блиску до куќата, а птиците понекогаш можат да направат неред, ноне можете да негирате дека ќе добиете подобри слики и средби одблиску ако се толку блиску до вашата куќа. Овој хранител за птици на оградата на палубата се вклопува директно на повеќето палуби и содржи 8 чаши семе, многу за секого. Дополнително, ако вашата ограда на палубата е со различна големина од оние наведени погоре, продавачот овде може да работи со вас за да ја добие онаа што ќе работи за вас.

Завршницата со варено ленено масло е безбедна за птиците и додава дополнителна заштита за елементите бидејќи овој фидер ќе седи надвор и ќе ги храни птиците многу, многу години!

Купувајте на Etsy

Како да ги одржувате хранилниците од кедрови птици

Иако хранилките од кедрови птици се прилично тешки и не бараат многу одржување, сепак има некои чекори што треба да ги преземете за да бидете сигурни дека тие ќе останат чисти и трајни колку што е можно подолго.

Чистење на вашиот хранител за кедрови птици

Владата за кедрови птици се многу едноставни за чистење. Откако птиците ќе ги одберат чисти од семе, едноставно симнете го фидерот и испрскајте го добро со цревото. Ако останат фрагменти од семе, можете да користите четка за да ги исчистите. Направете го ова на секои неколку надополнувања.

Дали кедарот е отпорен на гниење?

Кедарот е еден од најдобрите избори што можете да ги направите кога станува збор за дрва отпорни на гниење. Северниот бел кедар, од кој се направени неколку хранилки на оваа листа, природно произведува конзерванси што го прават отпорен на гнили, како и на инсектиизложеност. Имајќи го тоа кажано, ниту едно дрво не е навистина отпорно на гниење. Но, кога станува збор за избор на дрво што ќе биде на отворено и ќе биде изложено на елементи во текот на целата година, нема подобар и попристапен избор од кедар.

Колку долго трае кедарот на отворено?

Нетретираниот кедар со неговите природни масла и својствата отпорни на временски услови може да трае од 15-30 години на отворено и до 40 или повеќе ако е третиран.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.