4 едноставни совети како да се ослободите од силеџиите што ги преполнуваат вашите хранили

4 едноставни совети како да се ослободите од силеџиите што ги преполнуваат вашите хранили
Stephen Davis

Повеќето од нас сакаат да ги гледаат сите различни видови птици кои ги наоѓаат нашите хранилки за птици. Но, ако сте ги хранеле птиците некое време, можеби сте забележале дека некои птици се малку...проблематични.

Тие се големи, можат да се појават во толпа, да ги истуркаат сите ваши сакани птици пејачки и да седат таму и да свињаат по цел ден надвор и празнење на вашите хранилки.

Сте ги запознавте, птиците насилници. Европски ѕвездени, гракли, врани, црни птици, гулаби и куќни врапчиња.

Ајде прво да погледнеме совети за големите птици силеџии: Ѕвездички, гракли, црни птици, врани, сини јаи, гулаби и гулаби

1. Купете ги хранилките што не можат да ги користат

Внесувачи во кафез

Можете да ја користите големината на овие птици против нив и да изберете колибри што им дозволуваат пристап само на помалите птици. Најдобар начин да го направите ова е со фидер во кафез. Ова е хранител за цевки со голем кафез околу него, а отворите на кафезот се доволно големи за да влезат птици како сики, кокошки и трепет, но ќе ги задржат поголемите птици надвор.

Оваа страница има некои различни големини кафези што можеби ќе можете да ги поставите околу фидер што веќе го имате. Тоа не ви заштедува многу пари од само купување на фидер во кафез, но ако постои одреден фидер што навистина сакате да го користите, ова може да биде добар начин да го задржите тој фидер и да го затворите во кафез.

Исто така види: 12 птици со шарени клунови (информации и слики)

Можете секогаш обидувајте се да направите и кафез ако сте при рака. Само не заборавајте да ги покриете и горните и долните делови, и држете ги отворите на кафезот правилнооколу 1,5 x 1,5 квадратни за да се дозволат мали птици да влезат и да се задржат големите птици надвор.

Купола за снабдување

Дополнители за купола може да работат и за да ги задржат големите птици надвор. Тие се составени од мала отворена чинија за семето и голема пластична купола што седи над садот како чадор. Купете купола што е прилагодлива и можете да го спуштите делот „чадор“ додека нема доволно простор за големите птици да се сместат на садот.

Внесувачи со активирање со тежина

Овие типови хранилките се чувствителни на тежината на птицата или животното што стапнува на седалото и ќе го затворат пристапот до храната ако тежината е претешка. Тие често се насочени кон тоа да ги оддалечат верверичките од вашиот доводник, но понекогаш може да се користат и за поголеми птици, ако го поставите фидерот на неговата најчувствителна поставка. Квалитетно хранење кое добро би функционирало за ова е Squirrel Buster Legacy, или било кој од другите хранилки за бромски верверички.

Превртени и затворени хранили за сует

Многу од овие големи птици уживаат сует исто така. Но, можете да го намалите количеството на слатки што тие го консумираат со користење на превртен фидер. Прилепените птици како клукајдрвците и оревите немаат проблем да висат наопаку, но на птиците како ѕвездените и црните птици ова не им се допаѓа. Можеби ќе им треба малку време на птиците да го пронајдат ова, а понекогаш и гракањето може да стане малку мудро за тоа, но тоа треба да ги спречи да го изедат целиот ваш блок во едноден.

Можете да купите и колибри во кафези. Ќе го спомнам овде како опција, но откако ќе ги прочитам прегледите на интернет, се чини дека ова е многу погодно или промашено за луѓето во смисла да ги држат настрана птиците насилници. Значи, можеби не е најдобрата прва опција што треба да ја пробате.

Обидете се со превртена фидер за слатки за потежок оброк

2. Исчистете / избегнувајте истурање под колибри

Некои птици насилници како што се ѕвездените, црните птици, гулабите и гулабите, навистина сакаат да јадат од земја. Тие може да се собираат во голем број под вашите хранилки барајќи ги отфрлените. Намалувањето на количината на семето што го имате на земја под вашите хранилки ќе им даде помалку да јадат и ќе ја направи областа помалку привлечна како дружење.

Послужавник за стапчиња за хранење

Доѓаат некои хранилки за птици со фиоки за прицврстување. Многу хранилки за цевки Droll Yankee ја имаат оваа опција и се продаваат одделно. Проверете го вашиот модел онлајн. Сепак, овој тип на послужавник понекогаш може само да стане свој хранител за птици. Ќе им се допадне на вашите кардинали, но и на птиците што се обидувате да ги избегнете. Имав едно од овие на мојот ниџер хранител и имаше еден жален гулаб кој сакаше да седи во него како да е негов личен кауч!

Овој послужавник за Seed Buster се прикачува на столбот под вашиот хранител и овој фаќач за обрачи виси од дното. Повторно, некои птици ќе ги користат овие како сопствен хранител на платформата, така што ова можеби нема да работи за секого.

No Mess Birdseed

Еден однајлесниот начин да се задржи вишокот семе од земјата е користењето на веќе „излупените“ семиња, на кои им се отстранети лушпите. Птиците за хранење ќе можат да јадат повеќе од него и нема да копаат толку многу наоколу, помалку фрлајќи на земја. Што и да стигне до земјата, веројатно ќе биде брзо изедено од кардиналите и врапчињата кои чипсуваат и другите птици кои претпочитаат да се хранат со земја.

Можете да купите едно семе, како што е излупениот сончоглед. Ова може да се продава и како „сончогледово месо“, „сончогледово срца“ или „сончогледово кернели“. Можете исто така да добиете мешавини од семиња и чипсови од јаткасти плодови без отпад.

Направете сам фаќач за семиња

Го видов овој сам фатувач за семиња што некој го направи на интернет и мислев дека е интересна идеја. Во основа, добивате голема пластична кофа или канта за ѓубре (мора да биде длабока, со високи страни) и дупчете дупка на дното за да помине низ столбот за фидер. Користете го ова наместо послужавник за да го фатите семето. Идејата е дека птиците нема да сакаат да се нурнат во длабок сад за да добијат семе затоа што се плашат да не бидат заробени. Не сум го пробал ова, но можеби вреди да се снимите за вас љубителите на „направи сами“.

3. Понудете им храна што не ја сакаат

Постојат начини да ги нахраните птиците без да им дадете на птиците насилници храна што ќе им се допадне. Ова често значи исклучување на многу птици од дворот што навистина ги сакате... но ако тоа е избор помеѓу јато ѕвездени или само фокусирање на колибри исики, можеби ќе се одлучите да имате само одредени птици, наместо непријатна толпа.

Safflower

Многу блогови за птици ќе кажат дека црните птици, гракали, верверички, гулаби и гулаби ја сметаат шафранката горчлива и непријатна. Меѓутоа, ако прашате наоколу, ќе најдете многу луѓе кои велат дека птиците силеџии сепак го јаделе или имале проблеми со птиците што САКАА да го јадат. Ова едноставно нема да функционира за секого.

Но, тоа е едноставна работа да се обиде и вреди да се истрела! Полека додајте уште шафран во семето што веќе го имате додека не преминете на целосен шафран. Тоа ќе им даде малку време на вашите сакани птици од дворот да се приспособат.

Обичниот сует

Статот што го гледате во продавниците обично доаѓа со секакви семиња и јаткасти плодови и други работи измешани. Но, вие може да се купи само обичен сует, а тоа ќе биде непривлечно за ѕвездите и другите птици силеџии (и верверичките!). Можеби ќе биде потребно извесно време за другите птици да се навикнат на ова, затоа не се откажувајте брзо од тоа. Ќе продолжат да доаѓаат клукајдрвците штом ќе се навикнат на тоа, а можеби и некои други слатки што јадат птици како оревчиња.

Нектар

Птиците насилници не се заинтересирани за нектар. И повеќето други птици не се. Иако сум го видел повремениот клукајдрвец Дани како го пие. Ако сте навистина фрустрирани, обидете се да ги симнете вашите колибри и да се држите до колибрите некое време.

NyjerСеме

Семето Nyjer, понекогаш се нарекува трн , главно уживаат членовите на семејството сипка како што се House Finch, American Goldfinch, Purple Finch и Pine Siskin, но исто така ќе се јадат од некои други мали птици пејачи. Поголемите птици, силеџиите, верверичките и речиси сите други не се многу заинтересирани за Нијер. Само запомнете дека Nyjer најдобро функционира во мрежен фидер или цевководник поради неговата мала големина.

4. Нахранете ја само зимата

Ѕвездичките, црните птици и гракалите се жители во текот на целата година, но тие имаат тенденција да се движат на југ во зима во потопли места. Ако е навистина студено онаму каде што сте во зима (Нова Англија, Среден Запад, Канада, итн.), тогаш можеби ќе можете да избегнете да ги преземат вашите хранилки со тоа што ќе им ставите храна само на пријателите од дворот во текот на зимските месеци. Не грижете се, храната е многу пообилна во дивината за време на топлите месеци, зимата е кога им е најпотребна вашата помош.

Враните

Враните не се толку вообичаени штетници како и некои од другите црни птици, но тие можат да бидат проблематични за некои. Нив ги привлекуваат лесните извори на храна, па еве неколку совети што можете да ги испробате заедно со користење на хранилки во кафез и одржување на чистотата на земјата под хранилките.

  • Обезбедете го ѓубрето – проверете дали сите корпи за отпадоци имаат капаци
  • Покријте го купот компост ако има остатоци од храна или размислете да се префрлите само на отпад во дворот
  • Не оставајте храна за домашни миленицинадвор
Вараните се многу привлечени од секаква храна, вклучувајќи го и ѓубрето

Куќните врапчиња

Ова е уште една птица што не е родена во САД, но сега ја има насекаде. Тие ќе се гнездат во секоја мала празнина што ќе ја најдат и немаат проблем да живеат во урбани средини во непосредна близина со луѓе. Тие понекогаш може да се појават на вашите колибри во групи и храна за свињи. Но, на оние кои имаат куќички за птици им се особено одвратни. Тие се жестоки конкуренти за просторот за гнездење и ќе ги избркаат веќе гнездените птици веднаш од куќарка за птици и ќе ги убијат нивните младенчиња. Тие се мали како и другите птици-песни, така што многуте методи за задржување на големите птици насилници врз основа на нивната големина нема да функционираат овде. Но, постојат активности што можете да ги преземете за да го намалите нивниот број во вашиот двор.

  • Елиминирајте ги местата за гнезда: куќните врапчиња не се заштитени со никакви закони затоа што се неродни. Ако видите гнездо во вашиот двор, можете да го отстраните.
  • Понудете многу евтина храна подалеку од другите хранили: Еден куп испукана пченка на земја ќе ги задржи птиците штетници зафатен и можеби подалеку од другите ваши хранилки.
  • Понудете им храна што не ја сакаат: Сончогледот со риги во лушпата тешко се отвора. (исто така, видете ги советите погоре за сует, ниџер и нектар)
  • Помалку прашина: Куќните врапчиња сакаат бањи со прашина. Виеможе да ги привлече ако имате суви, ќелави делови од земја во кои може да се исчисти прашината> Ова е систем каде што висите монофиламентна жица околу вашиот фидер. Повеќето птици би можеле помалку да се грижат, но очигледно на домашните врапчиња тоа многу им пречи. Еве ја веб-страницата за да ги купите, и од нивната галерија ќе видите дека веројатно можете да си направите сами без премногу мака.

Заврши

Птиците споменати во оваа статија сето тоа брзо може да стане проблем ако не постапите брзо. Понекогаш е исклучително тешко да ги натерате да се движат и да им дозволите на малите момци и послушните птици да имаат свој удел.

Ако ги следите советите наведени во овој напис и постапите доволно брзо пред да излезе надвор од контрола , имате подобри од просечните шанси да ги клоцате овие несакани птици до работ и да ги натерате да најдат храна на друго место.

Исто така види: 5 видови птици кои започнуваат со Q (со слики)Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.