33 интересни факти за бувовите кои дупчат

33 интересни факти за бувовите кои дупчат
Stephen Davis

Бутовите се сметале за симболи на мудрост, интуиција и натприродно низ историјата - најверојатно поради нивниот грациозен, тивок лет, мистериозната ноќна активност и навидум сезнајните очи.

Сепак, постои цел свет на бувови таму кои се различни од она што го гледаме во филмовите.

Земете го на пример Burrowing ow . Еве една був што точно не се вклопува со стереотипниот Снежен був од Хари Потер или Големиот роговиден був, и токму затоа заслужуваат внимание! Подолу се дадени неколку интересни факти за Burrowing Owls за кои мислевме дека се прилично кул.

Интересни факти за Burrowing Owls

Изгледот Burrowing Owl

1. Burrowing Owls се некои од најмалите бувови наоколу. Додека европскиот орел е најголемиот вид на був со просечна тежина од 3-8 фунти и распон на крилјата од повеќе од 5 метри, Був-бувот тежи во просек само 4-7 унци со распон на крилјата околу 2 стапки.

2. За разлика од Големиот роговиден був, на овие бувови им недостасуваат ушни прамени, давајќи им на нивните глави донекаде комичен, тркалезен изглед.

Исто така види: Како да ги нахраните колибрите со инсекти (5 лесни совети)

3. Имаат кратки квадратни опашки и долги, тенки нозе кои се корисни за трчање по земја.

4. Нивните глави, грб и гради се кафеави со бели дамки и нивните стомаци се бели . Женките може да имаат поизразено дамки од мажјаците.

5. Тие исто такаимаат долга бела веѓа која се протега по нивните лица.

6. Кај повеќето видови бувови, женката е значително поголема од мажјакот. Меѓутоа, кај Бувовите закопани, мажјаците и женките се со иста големина , со тоа што мажјаците понекогаш се малку поголеми.

Живеалиште на бувовите со бувови

7. Бувот Був го добива името од местото каде што живее – во подземни јами.

8. Овие јами понекогаш ги копаат бувовите, но почесто бувовите ќе преземаат јами изградени од други суштества како што се прериските кучиња, јазовците, копнените верверички, па дури и желките. и пустините низ Северна и Централна Америка.

10. Подземните јами ќе помогнат во регулирањето на температурите и да не се дехидрираат бувовите за време на топло време.

11 Бувовите често ги обложуваат своите јами со ѓубриво за да привлечат инсекти како што се бубачките од измет, една од омилените јадења на бувовите. Се смета дека мирисот на ѓубривото исто така го маскира мирисот на бувовите, помагајќи им да останат безбедни од предатори.

12. За време на гнездење, бувовите понекогаш собираат човечки отпад како што се отпушоци од цигари , капачиња од шишиња, пластика и други парчиња ѓубре за обложување на нивните јами. Се смета дека тие можеби го прават ова за да ги предупредат другите дека нивната дупка е окупирана.

13. Затоа што трошаттолку многу време под земја и поради недостаток на проток на свеж воздух низ нивните јами, тие развиле поголема отпорност на јаглерод диоксид . Оваа адаптација им овозможува да преживеат во услови со затнат квалитет на воздух и без многу свеж кислород.

Диета со бувови со бувови

14. Додека другите бувови ловат во текот на ноќта, бувовите закопани најчесто ловат преку ден – фаќаат плен кој вклучува инсекти, мали цицачи, а понекогаш и влекачи и водоземци. бубачки, глувци, иријци, жаби, гуштери и, во време на очај, дури и млади бувови закопани.

16. За да фатат плен , бувовите ги користат своите долги нозе за да одат или трчајте по земја. Сепак, тие понекогаш лебдат по земјата барајќи плен и ловат инсекти во воздухот.

Исто така види: Што се црви и кои птици ги јадат? (Одговорено)

17. Женките го фаќаат најголемиот дел од инсектите во текот на денот додека мажјаците ловат претежно мали цицачи и други 'рбетници ноќе.

18. Бувовите ќе чуваат храна во нивните јами за да имаат доволно залихи во случај на недостиг или лов на лоша среќа, особено за време на сезоната на гнездење

Однесување на бувови со закопување

19. Каубојците биле познати по тоа што овие бувови ги нарекувале „здрави птици“, или „здрави бувови“ поради начинот на кој ги вадат главите од влезовите во јами и климаат нагоре-надолу. Сепак, иако луѓето имаат тенденција да го сметаат ова однесување слатко и смешно,тоа е всушност знак на вознемиреност во однос на предатор или друга закана.

20. Бувовите кои вкопуваат се прилично анимирани изведувачи за време на дождовите. Пријавено е дека овие бувови толку се возбудуваат кога врне што е пријавено дека трчаат наоколу и мавтаат со крилјата, се протегаат и ги тресат пердувите.

21. Кога був е во неволја, тој испраќа повик имитирајќи го змијата ѕвечарка за да ги исплаши предаторите. Ова особено добро функционира кога тие се скриени во нивните јами бидејќи предаторот не знае дали има змија ѕвечарка што чека внатре.

22. Наместо да одлетаат како другите птици кога се вознемирени, тие често бегаат или се израмнуваат по земјата.

23. Бувовите имаат тенденција да живеат околу 7-8 години во дивината и околу 12 години во заробеништво.

6>Закопување сова парење & засилувач; гнездење

24. Бувовите ќе извршат ритуал на додворување кој вклучува летање во воздух , кружење или лебдење, а потоа брзо спуштање. Ова дури може да се направи повеќе пати.

25. Паровите се грижат еден за друг . Мажјаците можат да им доставуваат храна на женките и двата члена да се средуваат и да се пржат меѓу себе, како и да тријат клунови.

26. Мајките несат околу 2-12 јајца во спојката.

27. Родителите наизменично ги инкубираат јајцата, на кои им требаат околу 4 недели за да се изведат. Потоа наизменично се грижат забувовите додека не летаат (кога ќе развијат пердуви за летот).

28. Кога ќе се родат бувовите, тие се покриени со меки, светло-кафеави пердуви и се целосно беспомошни.

29. Кога бувовите се гнездат тие често формираат лабави колонии со многу околни јами . Се смета дека дополнителните дупки им обезбедуваат на младите бувови повеќекратни можности за бегство доколку постои опасност во близина.

Заштита на бувовите со бувови

30. Зачувувањето Статусот на Бувовите закопани е измешан . Тие се загрижувачки за зачувување во Канада и Мексико и се наведени како загрозени во некои американски држави. Сепак, тие се наведени како најмалку загрижени во други области.

31. Без оглед на нивниот статус, објавено е дека нивното население се намалува со текот на годините.

32. Заканите за овие бувови вклучуваат употреба на пестициди, развој на земјиште, судири со автомобили и земјоделски практики.

33. Природните предатори вклучуваат домашни и диви мачки, јазовци, ласици, јастреби , и други птици грабливки.

Видете го Бувот во акција овде
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.