32 птици кои започнуваат со C (со слики)

32 птици кои започнуваат со C (со слики)
Stephen Davis
Mike’s Birds преку Flickrпреку Flickrсè уште се доста бројни, нивниот број полека се намалува во последните 40 години.

Забавен факт: врските со врапчиња со боја на глина не траат многу долго. Мажјаците се генерално лојални на своите територии секоја година, но женките избираат различно место за размножување секоја сезона.

7. Серулеанска шипка

image: WarblerLadyКанада, Соединетите Американски Држави, Мексико, Централна Америка

врапчињата кои се чичкаат ги имаат своите најчисти пердуви во текот на летото, со бушава сива града, кафеави и кафеави набраздени крилја, 'рѓосана црвена капа и црна линија низ окото со бело одозгора. Во зима, нивните ознаки може да изгледаат помалку дефинирани, а нивното боење повеќе кафеаво-кафено. Тие се обични врапчиња кои сакаат да се хранат на отворено. Побарајте ги во живеалишта каде површините со дрвја се измешани со тревни отвори.

Забавен факт: Врапчињата што чипсуваат се вообичаени кај хранилките во дворот и често сакаат да останат на земја и да го земат истуреното. Привлечете ги со сончоглед и мешано семе, особено расфрлано на земја.

24. Кејп Меј Варблер

слика: Родни Кембелhutchinsii

Живее во: Соединетите Американски Држави, крајбрежна Канада

The Cackling Goose изгледа како мини верзија на пораспространетата Canada Goose. Всушност, тие некогаш се сметале за ист вид. Како и да е, гуските што кикаат се многу понежни, имаат потешки сметки и пократки вратови (што станува очигледно кога овие птици летаат). Исто така, тие обично имаат повеќе заоблени глави. Нивните повици се со повисок тон од оние на канадската гуска. Повеќето луѓе ќе ги видат само во текот на зимата, бидејќи ја поминуваат својата летна сезона на размножување во оддалечените области на северна Канада и Алјаска.

Забавен факт: Слушајте го карактеристичниот висок плач на гуска што џагор. Оттаму потекнува популарниот термин „какање“ – нивниот повик, кој значително се разликува од оној на канадските гуски.

13. Заедничко златно око

Заедничко златно око од Североисточниот регион на САД за риби и диви животни преку FlickrСоединетите Американски Држави, Мексико

Трашерот со крива фактура е досадна сиво-кафеава со бледо грло и забележан стомак. Имаат цврст црн клун кој се криви надолу и жолто-портокалово око. Претпоставувам дека се нарекуваат трешери поради начинот на кој го бришат својот клун напред-назад низ ѓубрето од лисјата барајќи бубачки. Јадат и овошје, семиња, па дури и цвеќиња. Нивната долга сметка им помага да бараат храна меѓу растенија со боцки, како кактуси.

Забавен факт: Нивниот повик е опишан како сличен на звукот на свиркање што некој го испушта кога повикува такси.

29. Calliope Hummingbird

Calliope Hummingbird

Научно име: Selasphorus calliope

Живее во: северозападниот дел на САД и Канада, југозападниот дел на Мексико

Калиопестата колибри главно ја поминува зимата во југозападно Мексико, а потоа патува на север за сезоната на парење до северозападниот дел на Пацификот и делови од западна Канада. Ова е импресивно далечна миграција, особено ако се земе предвид дека калиопата е најмалата птица во САД! Мажјаците имаат уникатна шема на грлото од магента ленти кои се вилушаат надолу од страните. Женките се обични со некои зелени дамки на грлото и праскаво затемнети долни делови.

Забавен факт: Калиопите колибри се најмалите птици во САД, тежат само колку топче за пинг-понг.

30. Costa’s Hummingbird

Costa’s Hummingbirdптиците копнеат за сол и често може да се видат како ги посетуваат наоѓалиштата на минерали на земјата.

20. Carolina Wren

Научно име : Thryothorus ludovicianus

Живее во: централниот и источниот дел на Соединетите Американски Држави, делови од источно Мексико

Овие мали птици се главно црвено-кафеави на врвот и посветла портокалова боја на дното. Нивниот долг, малку заоблен клун и задебелена бела „веѓа“ се добри идентификатори. Сакаат да се кријат во четка и можеби е тешко да се забележат, но нивната гласна песна „чајник-чајник“ веројатно ќе ја препознаете. Само мажјаците пеат, но имаат изненадувачки силен глас поради нивната мала големина.

Забавен факт: опсегот на венец од Каролина полека се навлегуваше на север, веројатно поради зголемувањето на зимските температури.

21. Кањон Тови

Кањон Тоухимногу оддалечена дивина. Гавраните можат да направат голем број на различни вокализации, најчестиот звук како серија на крекање. Во САД, гавраните се почести во западната половина на земјата.

Забавен факт: Гавраните имаат историја во сите земји да ги следат вагоните и санките на забавите за лов на луѓе, подготвени да направат оброк од остатоци од животински труп.

27. Заеднички жолто грло

Научно име : Geothlypis trichas

Живее во: Канада, Соединетите Американски Држави, Мексико, Централна Америка, Карибите

Обичните жолтеникави се едни од најчестите чорбаџии во САД. мигрираат јужно од границата кон зимата. Мажјаците имаат 0 живо-кафеав грб и опашка, црна маска за лице, светло жолто грло. Женките се со слична боја, но немаат црна маска. Тие сакаат четкасти полиња и области околу вода како мочуришта и мочуришта. Често налетувам на овие момци додека пешачам по патека во близина на големо езерце или мочуриште.

Забавен факт: Мажјаците обично се размножуваат само со една женка во сезона, но песната за парење на женката може привлекува други мажјаци со кои таа може да се размножува зад неговиот грб.

28. Трешер со крива фактура

Трашер со крива фактура

Дали некогаш сте се запрашале кои птици таму почнуваат со буквата C? Составивме список од 32 птици „С“ од сите видови, од ситни колибри до големи патки. Се разбира, од сите птици во светот кои започнуваат со буквата Ц, ова е само мал примерок. Уживајте во учењето за секоја од овие птици кои започнуваат со C.

Птици кои започнуваат со C

Содржинасе кријат 1. Касија Кросбил 2. Каракара со гребен 3. Конектикат варблер 4. Каролина Чикади 5. Калифорниски кондор 6. Врабец со боја на глина 7. Серулеанска шипка 8. Лонгспур со костенска јака 9. Назад од платно 10. Чикади со грб од костен 11. Чукар 12. гуска што гази 13. обична златна око 14. Копер 115. . 28. Трешер со крива фактура 29. сколовранец Калиопа 30. колибри на Коста 31. Касписки тревник 32. Канада варблер

1. Касија Кросбил

Касија Кросбилфакт:Ловците го нарекоа Заедничкото златно око „свиркач“ поради посебниот звук на свиркање што неговите крилја го испуштаат за време на летот. Студеното време го засилува звукот на свирежот.

14. Cooper's Hawk

Фото: Pixabay.com

Научно име: Accipiter cooperii

Живее во: Јужна Канада, континентални САД, Мексико и делови од Гватемала и Белизе.

Јастребите на Купер се исклучително вешти летачи. Тие се обични шумски јастреби кои можат брзо да маневрираат низ заплетканата крошна на дрвјата во потера по помали птици. Има добри шанси да видите како се издигнува преку работ на шумата или на поле, како се лизга со само неколку удари на крилата, скенирајќи за плен. Тие се исто така познати по тоа што ги следат хранителите на птици во дворот со надеж дека ќе фатат брз оброк. Додека куперовите јастреби јадат и мали глодари, птиците сочинуваат голем дел од нивната исхрана.

Забавен факт: Нивниот животен стил на бркање со голема брзина не доаѓа без повреди. Во студијата на над 300 коски од јастребот на Купер, 23 проценти покажале дека во одреден момент ги скршиле коските во градите.

15. Common Ground Dove

Common Ground Doveокото, на лицето и под опашката. Познато е дека тие често го предизвикуваат својот одраз, па може да наидете на нив како тропаат на вашиот прозорец, ретровизор од автомобилот или друга рефлектирачка површина. Иако е вообичаено во многу дворови, нивното омилено живеалиште се заплетканите чапарали и грмушките каде што бараат храна на земја и во грмушки.

Забавен факт: Овие шлепери всушност сакаат да ги градат своите гнезда во отровен даб и да ги јадат неговите бобинки.

19. Cassin’s Finch

Cassin’s Finch (маж)повремено и други видови на chickadee. Иако им е удобно во влажни, темни шуми, тие исто така се познати по тоа што одат во предградијата и украсните растенија на градовите како што е Сан Франциско.

Забавен факт: Костенот- Поддржано налето користи многу крзно и влакна за да го изгради своето гнездо. Возрасните прават обвивка од крзно околу четвртина инч дебела, која ја користат за да ги покријат јајцата пред да го напуштат гнездото.

11. Чукар

Научно име: Alectoris chukar

Живее во: Нов Зеланд, Хаваи, делови од САД, Грција, Турција, Иран, области долж границата со Кина

Чукар е приземна птица која живее во суви живеалишта. Свири и лета по падините со брзината и агилноста на планинските кози, поради што ловците ја нарекуваат „ѓаволска птица“ поради жестоката решителност со која се обидува да избега од фаќање или смрт. Бидејќи живеат во такви суви клими, тие тесно се држат до секој извор на вода што можат да го најдат, дури и до малите извори, земјените вдлабнатини или подземните пештери.

Забавен факт: Чукарите се капат во прашина речиси секојдневно за да се осигураат дека нивните пердуви се во врвна форма. Тие создаваат мали вдлабнатини во земјата, а потоа ја фрлаат прашината на нивните тела и ја втриваат најдобро што можат.

12. Cackling Goose

Cackling Gooseобичниот гулаб има мрсни „правливи“ кафеаво-сиви пердуви. Ова им помага да се спојат со земјата додека одат по високи треви барајќи семиња. Тие често остануваат незабележани додека не им се приближите и не ги исплашите, забележувајќи ја зарѓосуваната црвена дамка под нивните крилја додека летаат. Овие постојани трагачи треба да јадат речиси 2.500 семиња дневно и можат да складираат стотици од нив во посебен џеб за грлото.

Забавен факт: Како и другите гулаби и гулаби, обичните гулаби можат да проголтаат вода без да ги кренат главите. Тие имаат способност да го цицаат, за разлика од многу птици кои треба да ја наведнат главата назад.

16. Cactus Wren

Cactus Wrenвилушка, и можете да видите црна боја на долната страна на нивните примарни пердуви.

Забавен факт: вештачки создаден остров во реката Колумбија е дом на најголемата во светот размножувачка колонија на Каспиското ловец, која се состои од над 6.000 пара секоја година.

32. Canada Warbler

Canada Warblerмаслиново грб и сива хауба. Мажјаците и женките се слични, но женките се побледи. Овие шипки се сметаат за прилично тешки за забележување, бидејќи тие бараат храна на земја и со полека одење низ четката. Неговото претпочитано живеалиште е исто така прилично оддалечено, мочуриштата од смрека, шуми со тополи и мошус. Поради овие фактори тие се сметаат за едни од најмалку добро проучените од американските птици песнопојни.

Забавен факт: од нејзиното име може да претпоставите дека оваа птица живее во државата Конектикат. Сепак, ова е само местото каде што е собран првиот примерок. Оваа чорбала не се размножува, ниту е особено честа појава во Конектикат.

4. Carolina Chickadee

Слика: Национален парк Шенандоа Flickr

Научно име: Poecile carolinensis

Живее во: југоисточниот дел на Соединетите Американски Држави

Љубопитниот, умен чикади од Каролина изгледа многу слично на кокошката со црни капи. И двете имаат црни капи и лигавчиња, црн грб и крилја и белузлави долни страни. Каролина е толку слична на кокошката со црна капа (која живее понатаму на север) што не е изненадување што двајцата успешно се парат во региони каде што нивниот опсег се преклопува.

Забавен факт: кокошки лесно посетете ги колибрите за птици во дворот, но тие често ќе зграпчат едно семе и ќе одлетаат до блиската гранка за да го изедат.

5. Калифорнија Кондор

Калифорнија Кондоротпадоци и вегетација за инсекти, семиња и бобинки. Може да биде забавно да ги гледате, тие прават двојни стапала наназад, за да ја изгребат земјата и да ја тргнат настрана четката.

Забавен факт: поради нивното претерано суво живеалиште, шлеперите од кањонот внимаваат на снабдувањето со вода и го одредуваат нивното гнездење да се совпадне со зимските и летните дождови.

22. Cedar Waxwing

Слика: 272447името доаѓа од Кејп Меј, Њу Џерси каде птицата првпат била видена и опишана. Сепак, овие чорбаџи не се вообичаено видени на Кејп Меј, и после тоа прво видување не биле забележани повторно таму повеќе од 100 години!

25. Common Grackle

Слика: diapicardптицата, кактусите често не пијат вода директно. Тие се способни да добијат поголем дел од водата што им е потребна од храната што ја јадат (овошје и полни инсекти).

17. California Scrub-Jay

Научно име : Aphelocoma californica

Живее во: западна Калифорнија, западен Орегон, делови од Вашингтон, Долна Калифорнија

Калифорнискиот пилинг-џеј е прилично голема птица песна со убава сина боја на главата, грбот и опашката. Низ горниот дел од грбот има фластер што може да изгледа сиво или кафеаво. Градите и стомакот му се претежно бели, со сини пердуви кои се обиколуваат наоколу како „ѓердан“. Тие се познати по тоа што имаат бурна личност, како со честите вокализации, така и со начинот на кој потскокнуваат наоколу и секогаш изгледаат како да ги курваат главите, како да прават шеми. Тие јадат главно овошје и инсекти во текот на пролетта и летото, а потоа се префрлаат на јаткасти плодови, семки и желади во зима.

Забавен факт: Овие птици понекогаш се дружат на грбот на мазга елени, пробивајќи им го крзното за крлежи и паразити за јадење.

18. California Towhee

Научно име : Melozone crissalis

Живее во: западна Калифорнија, југозападен Орегон, Долна Калифорнија

Калифорниската влечка всушност е голем член на семејството врапчиња. Тие се генерално правливо сиво-кафеави, со дамки од 'рѓосана кафена наоколуглас, особено повиците направени за време на летот. Мажјаците се целокупно досадна портокалова или црвена боја, со кафеави или сиви акценти. Женките се млитави жолтеникави маслинки. Нишките кај незрелите примероци се поистакнати од оние кај возрасните.

Забавен факт: касијата само неодамна беше означена како посебен вид од црвениот крст, бидејќи се адаптираше да јаде јаже. борови шишарки во областа Јужни Хилс кои црвената крстосница не може да ги отвори.

2. Crested Caracara

Научно име: Caracara plancus

Живее во: јужниот дел на Соединетите Американски Држави, Мексико, Централна и Јужна Америка

Крестата Каракара изгледа како орел поради остриот клун и долгите канџи. Таа е птица слична на јастреб, но всушност е црно-бел сокол кој се наоѓа во тропските области. Веднаш се препознава како стои висок на неговите долги нозе кои се жолто-портокалова, и секоја има кратка црна капа што се истакнува наспроти бел врат и жолто-портокалово лице.

Забавен факт: понекогаш се нарекува „Мексикански орел“ во Централна и Јужна Америка поради неговата популарност во митологијата и фолклорот низ регионот.

3. Конектикат Warbler

Научно име: Oporornis agilis

Живее во: Јужна Америка, Флорида до Големите езера, делови од Канада

Шаварот од Конектикат има бел прстен за очи, жолт стомак, жолто-тилот од костен. Тие ги прикажуваат овие нијанси кога учествуваат во приказните летови на почетокот на летото. Во зима, женките и мажјаците изгледаат сивкави и незабележливи додека пасат во пустинските пасишта. Нивната исхрана е главно инсекти како што се скакулци и семиња што ги наоѓаат на земја. Тие поминуваат голем дел од своето време шетајќи низ тревата за да бараат храна.

Исто така види: 31 брзи факти за снежните бувови

Забавен факт: Тие го добиваат своето име „longspur“ од продолжената канџа на нивниот заден прст.

9. Canvasback

Научно име: Aythya valisineria

Живее во: Соединетите Американски Држави, западна Канада преку Алјаска, Мексико

Платните бекчиња имаат карактеристична долга, коси форма на лице. Мажјаците имаат кафеаво-црвена глава и врат, црни гради и бело тело. Женките се сите кафеави, но сепак го имаат тоа уникатно закосено лице. Тие се нуркачки патки, кои најчесто јадат клубени на дното на езерата, езерата и мочуриштата.

Забавен факт: во зима тие можат да се соберат во групи од стотици или дури илјадници на слатководните езера и покрај брегот.

10. Chickadee со грб костен

Слика: Алан Шмиер

Научно име: Poecile rufescens

Живее во: канадскиот северозападен Пацифик и западниот брег на САД

Исто така види: 15 неверојатни птици кои започнуваат со буквата У (слики)

Активен, социјален и гласен како и секое друго пиленце. Овие птици ќе ги најдете меѓу стадата барајќи храна кои патуваат низ високите четинари, со оревчиња, трепки и
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.