32 интересни факти за црвеноопашестите јастреби

32 интересни факти за црвеноопашестите јастреби
Stephen Davis

Црвеноопашестиот јастреб е најчестиот вид на јастреб во Северна Америка и може да се види како се издигнува над отворените полиња барајќи плен, седи на телефонските столбови барајќи плен или на гранка од дрво... да, барајќи плен. Тие се одлични ловци и има многу интересни факти за црвеноопашестите јастреби.

Веројатно редовно ги поминувате и не ни сфаќате. Тие навистина се едни од најкул птиците грабливки во Северна Америка, па ајде да навлеземе во неколку неверојатни факти за јастребите со црвена опашка!

Интересни факти за јастребите со црвена опашка

Диета со јастреб со црвена опашка

1. Исхраната на црвеноопашестиот јастреб главно се состои од мали цицачи и глодари, вклучувајќи верверички и глувци. Тие исто така уживаат да јадат други птици, риби и влекачи. Дали јастребите со црвена опашка јадат мачки или кучиња? Не, не треба да се грижите за тоа, тоа е исклучително ретко.

2. Повремено се гледаат како ловат во парови и ги блокираат патиштата за бегство за својот плен.

3. Возрасните црвеноопашести јастреби не мора да јадат секој ден и можат да постат еднаш неделно. Меѓутоа, малолетниците растат и треба да јадат почесто од возрасните.

4. Црвените опашки јадат влекачи, вклучувајќи и змии. Меѓу нивните омилени во категоријата змии се ѕвечарките и биковите змии.

5. Тие не се над крадењето плен од другите грабливци. Црвените опашки се многу прилагодливи на нивните средини иможе да се најде на повеќе различни места, вклучувајќи отворени шуми, пустини, пасишта, полиња, паркови и покрај патишта.

7. Тие остануваат на иста територија цел живот, обично само околу 2 квадратни милји, но таа површина може да биде голема и 10 квадратни милји.

Опсег на јастреб со црвена опашка и популација

заслуга за слика : //birdsna.org

8. Во Северна Америка има речиси 2 милиони јастреби за гнездење. Оваа бројка сочинува околу 90% од глобалната популација на црвеноопашестите јастреби. Црвеноопашестите јастреби не се загрозени и популацијата постојано се зголемува.

9. Јастребите со црвена опашка го зголемија и го проширија својот опсег во текот на минатиот век

10. Црвеноопашестиот јастреб е федерално заштитен со Законот за договор за птици преселници и не може да се лови или вознемирува на кој било начин без посебна дозвола од американската влада.

Редување на јастреб со црвена опашка, гнездење, младенчиња

слика: Mike's Birds – CC 2.0

11. Јастребите со црвена опашка поставуваат неверојатни воздушни прикази за време на додворувањето кога мажјакот и женката се вивнуваат заедно во круг пред да се парат. Понекогаш тие ги заклучуваат канџите и паѓаат кон земјата пред да се распаднат.

12. Црвените опашки се моногамни птици и се парат со иста единка долги години само ги менуваат партнерите кога некој ќе умре.

13. Јастребите со црвена опашка градат гнезда на високи дрвја, на корнизи од карпи, високо на билборди и други места што им даваатзаповеднички поглед на пејзажот одоздола.

14. Црвеноопашестите јастреби не се на возраст за размножување додека не наполнат околу 3 години.

15. Нивните гнезда, кои можат да се користат неколку години по ред, се широки околу 28-38 инчи и високи до 3 стапки.

16. Женката снесува некаде од 1 до 5 јајца, обично во почетокот на април. Јајцата се снесуваат секој втор ден и се инкубираат од двајцата родители до 35 дена, мажјакот лови храна кога не му е редот.

17. Малолетниците не растат во нивните црвени пердуви на опашката до околу втората година од животот.

18. Младенчињата може да почнат да бегаат за околу 42 дена, но тие можат да останат со родителите до 60 или 70 дополнителни дена додека „учат да возраснат“.

Повеќе факти за црвеноопашестите јастреби

Исто така види: Какво семе од птици сакаат кардиналите?

19. Големиот роговиден був е главен непријател и природен предатор со црвена опашка. Тие се природни непријатели и ќе се борат за гнезда, па дури и ќе се јадат млади, ако им се даде можност. Сепак, тие коегзистираат во многу области бидејќи јастребите ловат преку ден, а бувовите ловат ноќе.

20. Враните се уште еден непријател. Јастребите со црвена опашка јадат други птици и ќе крадат млади од нивните гнезда како оброк, тука спаѓаат и врани. Враните се многу интелигентни птици и поради тоа ги препознаваат црвените опашки како непријатели и ќе ги нападнат, понекогаш во голем број.

21. Постојат 14 признати подвидови на црвеноопашестиот јастреб.Овие подвидови се:

 1. Карипски црвеноопашест јастреб
 2. Јастреб со црвена опашка на Алјаска
 3. Источен црвеноопаш јастреб
 4. канадски црвеноопаш Јастреб
 5. Јастреб со црвена опашка од Флорида
 6. Централноамерикански црвеноопаш јастреб
 7. Црвеноопашест јастреб на Фуертес
 8. Црвеноопашест јастреб Трес Маријас
 9. Buteo jamaicensis hadropus
 10. Socorro Црвенопашест јастреб
 11. Кубански црвеноопашест јастреб
 12. Buteo jamaicensis kemsiesi
 13. Крајдеровиот јастреб со црвена опашка
 14. јастребот на Харлан

22. Црвеноопашестите јастреби имаат многу променлив пердув, понекогаш поврзан со регионот во кој живеат и подвидовите во кои се. Тие се главно кафеави одозгора, бледи долу со шарен стомак и црвеникава опашка. Сепак, тие можат да бидат сите темни како оние на Харлан, или многу бледи насекаде како оние на Кридер.

23. Црвеноопашестиот јастреб има многу карактеристичен и лут крик кој е многу препознатлив. Поголемиот дел од времето кога ќе слушнете крик на птица грабливка на филм, без разлика дали се прикажува орел, јастреб или сокол, навистина слушате звучен клип од црвеноопашест јастреб.

24. Црвените опашки се една од најголемите птици грабливки во Северна Америка. Женките се поголеми од мажјаците, но никогаш не надминуваат околу 3 килограми.

25. Многумина се борат да стигнат до зрелоста, а многумина умираат пред да наполнат една или две години. Најстариот познат црвеноопашест јастреб доживеа 30 години во Мичиген во 2011 година, каде што бешебендирана во 1981 година.

26. Јастребите со црвена опашка, како и другите птици грабливки, имаат неверојатен вид. Не само што можат да ги видат боите што ги можеме ние, туку и боите во опсегот на ултравиолетовите што значи дека можат да видат повеќе бои од нас.

27. Како еден од 26-те северноамерикански грабливци кои се делумни мигранти, тие се еден од најраспространетите јастреби во Америка.

28. Тие се добро прилагодени за трошење долги временски периоди издигнувајќи се високо над земјата во потрага по плен. Може да се видат и качени високо покрај патиштата на телефонски столбови и чекаат да се појави нивниот следен оброк.

29. Повеќето птици немаат сетило за мирис, но се смета дека црвеноопашестиот јастреб е еден од ретките кои имаат мирисна способност (способност да мирисаат и да запомнат мириси).

30. Кога нуркаат за плен, тие можат да достигнат брзина до 120 mph.

Исто така види: Факти за јастребите со црвени раменици

31. Јастребите со црвена опашка не летаат и не ловат ноќе. Најмногу активност има во текот на денот, обично во раните утрински часови или попладне.

32. Распонот на крилјата на Црвеноопашест Хок е околу 3,5 стапки до 4 стапки 8 инчи, но големата женка може да има распон на крилјата поблиску до 5 стапки.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.