31 брзи факти за снежните бувови

31 брзи факти за снежните бувови
Stephen Davis

Бувовите отсекогаш го привлекувале нашето внимание, но снежниот був ќе ве натера да изгледате двапати. Снежниот був е голем и ретко може да се види во државите. Тоа е единствениот був кој е речиси целосно бел, а за разлика од повеќето бувови кои ловат само ноќе, овој був лови преку ден. Овој був е навистина уникатен меѓу видовите бувови, а ние собравме 31 интересен факт за Снежниот був!

31 Факти за снежните бувови

1. Снежните бувови исто така неформално се нарекуваат поларен був, бел був и арктичка був.

2. Снежните бувови тежат околу 4,5 килограми, што ги прави најголемите бувови по тежина во Северна Америка

3. Снежните бувови имаат висина од 27 инчи

Исто така види: Како да ги чувате мравките подалеку од колибри (7 совети)

4. Нивниот распон на крилјата е неверојатен 49-51 инчи.

Слика: Метју Шварцсе намалува, неодамна тие беа гледани како ранливи видови.

10. Снежните бувови можат да бидат агресивни и територијални и многу опасни кога ги штитат своите младенчиња. Познато е дека имаат еден од најзастрашувачките одбранбени прикази на гнездото кон луѓето.

11. Снежните бувови јадат претежно мали цицачи кои се состојат од бувчиња и леминзи. Тие можат да изедат повеќе од 1.600 леминзи во една година.

12. Познато е дека Снежниот був се фрла во снегот за да го добие својот плен.

13. Познато е дека снежните бувови јадат патки и соколи.

14. Луѓето сецираат пелети од бувови. Пелетите од бувови се регургитација на нештата кои бувовите не можат да ги сварат, како крзно и коски. Пленот што е поголем и разделен на мали парчиња обично нема да произведе пелети.

15. Нелегално е да се поседува снежна був во Северна Америка.

Може да ви се допаднат и:

  • Факти за амбарните бувови
  • Ботови во штала наспроти забранети бувови

16. Снежните бувови, за разлика од повеќето бувови, се дневни. Ќе ловат во сите часови во текот на денот. Адаптација веројатно од живеењето на Арктикот каде што може постојано да биде дневна светлина.

17. За разлика од повеќето бувови, тие се чини дека немаат ист партнер повеќе од една сезона одеднаш. Не се знае доволно за нивните навики за парење.

18. Снежен був може да произведе 3-11 јајца по потомство.

19. Снежните бувови поголемиот дел од потребната вода ја добиваат од јадење на пленот.

20. Некоиверувајте дека белиот був симболизира мудрост и издржливост.

21. Снежниот був е најголемиот був во Северна Америка по тежина поради нивните дебели пердуви за изолација. Тие се приближно една фунта потешки од големиот рог був и двапати од големиот сив був.

22. Снежниот був може да се најде претставен во палеолитските пештерски слики во Франција.

23. Некои северноамерикански снежни бувови остануваат на нивните места за размножување во текот на целата година, додека други мигрираат во зима. Некои, се враќаат на истата локација од година во година.

24. Младите снежни бувови може да се распрснуваат неверојатно далеку од нивното родно место.

25. Џон Џејмс Одубон еднаш видел снежен був како чека риба до и дупка од мраз, фаќајќи ги со нозете.

26. Најстарата позната снежна був била женка која имала речиси 24 години.

Исто така види: Колку долго живеат колибри?

27. Се смета дека глобалното затоплување е во првите редови на кревкоста на постоењето на снежниот був.

28. Снежните бувови имаат бели густо покриени пердуви на прстите, додека канџите се црни. Нивните пердуви на прстите се најдолгите познати од сите бувови.

29. Снежните бувови имаат позарипнат був од другите видови.

30. Речиси сите причини за смрт од снежни бувови, без разлика дали се намерни или не, биле поради човечко мешање.

31. Снежните бувови можат да бидат претпазливи за луѓето, бидејќи биле ловени од ескими.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.