25 видови птици со црни глави (со фотографии)

25 видови птици со црни глави (со фотографии)
Stephen Davis
континент: Заливскиот брег, брегот на Тихиот Океан и источниот брег се фер игра. Колониите за размножување се исто така во Карпестите Планини.

22. Каракара со гребен

Научно име: Caracara plancus

Гребеста каракара се пробива на оваа листа бидејќи од нејзиниот црн гребен. И мажјаците и женките го имаат овој црн „мохавк“ од пердуви.

Забележете ја каракара во југозападниот дел на САД. Сака да оди по земја и лесно може да се препознае поради гребенот и светло жолтите нозе. Дури и малолетниците го имаат гребенот; е кафеав, но со текот на времето потемнува до црно.

23. Обичен црн јастреб

фото од: Фернандо Флоресе целосно бела и сива, освен црната дамка од пердуви на лицето и главата. Оваа хауба, која само ги покрива очите, е присутна и кај мажјаците и кај жените.

Арктичките лопатки ја поминуваат сезоната на парење во северна Канада и Алјаска. Тие мигрираат на југ до Антарктикот во една од најдолгите миграции за кои е познато дека ја поминуваат зимата. Невообичаено долговечни, некои доживеале и над 30 години.

3. Желад клукајдрвец

Желад клукајдрвецблескаат со сина нијанса. Оваа иста боја е присутна кај други вообичаени американски видови гракали, како што се обичните гракали и чамци со опашка.

Ако планирате да привлечете гркла во вашиот двор, обидете се да им дадете посебен фидер. Тие формираат големи јата, особено навечер, и радосно ќе ги исплашат другите птици. Побарајте гранки со голема опашка на југозапад и Тексас.

20. Американска врана

Научно име: Corvus brachyrhynchos

Исто така види: Дали вервериците јадат бебиња птици?

Враните се интелигентни и прилагодливи, две особини кои помагаат тие напредуваат во средини во кои доминираат луѓе како градови и предградија. Најдете ги низ Северна Америка во средини кои се движат од непречени шуми до паркинг палуби.

И мажјаците и женките се целосно со црни пердуви. Тие сјаат со досадна iridescence на сончева светлина и имаат силни црни клунови. Нивните поголеми и исто така целосно црни роднини, обичниот гавран, се наоѓаат во западниот дел на Соединетите држави.

21. Перегрин сокол

Слика: Јасмин777главата е светло жолта. Женките, кои се жолти и кафеави, имаат малку заедничко со пердувите за размножување на мажјаците.

Во Северна Америка, можете да најдете bobolinks во северниот дел на САД. Тие мигрираат во Јужна Америка од Големите Рамнини и Североисточниот дел секоја година.

10. Гросбек со гради од роза

Машки грозбек со гради од роза што јадат од нашата платформа за хранење

Научно име: Pheucticus ludovicianus

Родносно на североисток и северните Големи Рамнини, машкиот гросбек со розови гради се издвојува по неговата светло-црвена дамка на градите меѓу црно-белите пердуви. Неговата глава е целосно црна.

Женките се посуптилни, со целосно кафени и бели пругасти пердуви. Нивната слатка песна е позната по тоа што звучи како онаа на многу среќна робинка.

11. Американецот Робин

слика: Pixabay.com

Научно име: Turdus migratorius

Практично е невозможно да пропуштите американски робин. Тие живеат во поголемиот дел од Соединетите држави во текот на целата година, додека дел од населението мигрира сезонски помеѓу Канада и Мексико.

Мажјаците и женките изгледаат исто. И двајцата имаат црна глава, сив грб и крилја и портокалови гради. Тие добро се прилагодуваат на човечката инфраструктура и вообичаено е да се видат како колваат во двор за црви по дожд.

12. Црн скутер

Црн скутерnigrescens

Идентификувајте го црно-грлото сиво чорбало преку неговата црно-бела шарена глава. Мажјаците имаат повеќе дефинирани риги, но и двата пола имаат црна дамка над окото, брадата, круната. Тие исто така делат мала жолта точка веднаш пред окото.

Вообичаена птица пејачка на шумите западно од Карпестите планини, тие претпочитаат дабови и борови шуми, каде што се смели и самоуверени додека скокаат наоколу.

18. Scotts’s Oriole

Scott’s Oriole (машки)истото, и поверојатно е да ги слушнете пред да ги видите, особено во есен и пролет! Со нивното гласно „ѕвонење“, тие се вообичаени во парковите со езерца.

15. Помала златна перка

Помала златна перка (маж)

Научно име: Melanitta americana

Црниот скутер мажјак е целосно црн освен светло портокаловото „копче“ во основата на неговата сметка. Женките се темно кафеави, но имаат црна капа на главата.

Тие се родени во морски брегови и можат да се најдат долж брегот на Тихиот Океан северно до Алјаска, како и на Заливот и источниот брег на север во Канада. Тие се размножуваат во западна Алјаска и источните брегови на Канада.

13. Црно-фактурирана страчка

Слика: Том Коернер/ USFWS Mountain-Prairie

Научно име: Pica hudsonia

Во однос на високо интелигентните врана, црно-фактурната страчка има долга опашка и темно црна глава. Мажјаците и женките се зборливи и сакаат да седат на видливи места. Нивните долги пердуви од опашката им помагаат уште повеќе да се истакнат.

Овие западни птици се добро прилагодени на луѓето и не им пречат приградските области. Привлечете неколку во вашиот двор нудејќи им на платформа за хранење птици, кои можат да примат поголеми птици.

14. Canada Goose

Canada Goese

За разлика од другите птици песнопојни, балтиморските ориоли претпочитаат овошје или нектар наместо семиња. Може да се убедат да дојдат во вашиот двор со свежи понуди од џем или овошје.

5. Црн мршојадец

глава на црн мршојадецзасилен повик. Привлечете ги на хранилки за птици со семиња расфрлани по земја.

Само мажјаците имаат црна глава и грб. Женките се темно кафеави, но сепак делат румени долни делови како мажјаците. Нивниот западен колега, забележаната влечна жица, исто така има црна глава.

25. Се смее галеб

Слика: paulbr75

Птиците со црни глави се чести низ Северна Америка. Способни сте да најдете широк спектар на птици со ваква боја, сè, од птици-песни до чистачи може да има црни пердуви на нивните глави. Некои птици се целосно црни, додека други имаат само црни дамки на главата и образите.

Може да се најдат насекаде од југозападните пустини до студените брегови кај Нова Англија, па дури и во вашиот двор.

25 видови птици со црни глави

Црната боја е прилично честа боја во светот на птиците и има многу повеќе од само 25 видови со црна боја на главите! Избравме различни видови птици за нашата листа за да ви дадеме примерок од многуте видови што може да ги видите во Северна Америка.

Исто така види: Симболизам на потсмевната птица (значења и толкувања)

1. Американски ловец на остриги

Слика: Рамос Кит, USFWS

7. Црна Фиби

Црна ФибиStephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.