25 видови на колибри во Северна Америка (со слики)

25 видови на колибри во Северна Америка (со слики)
Stephen Davis
карактеристична форма во споредба со другите колибри кои ги посетуваат САД. Нивното преферирано живеалиште се кањони и грмушки со агава и кактуси.

17. Бахама Вудстар

(Слика: Птици Њу Џерсицрн клун.

Кога се додворува на женка, мажјакот ќе лета напред-назад во плиток лак, како нишало за нишање или џебен часовник.

10. Калиопе Колибри

Калиопа Колибри (маж)остануваат неозначени или може да имаат благи ленти.

Колибрите со рубин грло редовно ги посетуваат колибрите во дворот и се чини дека добро се адаптирале на приградските средини.

2. Колибри на Ана

Колибри на Анабела дамка на горната града и портокалово-црвено грло. Женките се зелени со 'рѓосани дамки и попрскано грло.

5. Колибри со црна брада

Колибри со црна брадаи порано, понекогаш во мај или јуни.

8. Планински скапоцен камен со сино грло

Планински скапоцен камен со сино грломоже да станат прилично ладни во текот на ноќта на овие високи височини, познато е дека колибрите со широка опашка навлегуваат во вртење кога спијат, подлабока состојба слична на хибернација која заштедува енергија.

Мажјаците имаат грло со розово-магента боја. Женките имаат некои зелени дамки на грлото и образите, а страните со бушава боја. Колибрите со широка опашка се краткорочни посетители во САД, затоа побарајте ги помеѓу мај и август на ливади и шумски чистини.

12. Мексикански Виолетиар

Мексикански Виолетиарвиолетова капа на главата и портокалов клун со црн врв.

Овие колибри имаат тенденција да живеат на средни надморски височини, во кањони обложени со сикамори.

15. Берилин колибри

Берилин колибризелено тело и темни крилја. Мажјаците имаат портокалов клун со црн врв, додека женката е главно темна. Мажјаците исто така имаат сино-зелено грло и малку виолетова на лицето кое често изгледа црно.

19. Ѕвездено грло со обична капа

Ѕвездено грло со обична капазадниот дел од главата.

Не се знае многу за овие колибри бидејќи не се широко проучувани, но забележано е како се собираат во голем број околу цветните дрвја.

24. Колибри со цимет

Колибри со циметТие често се гледаат како седат и се хранат високо во крошната на дрвото, но исто така може да ги посетат и колибри.

22. Колибри колибри

Колибри колибри (машки)се разделени со Калифорнискиот Залив, а Ксанту е само ендемичен на полуостровот Баја. Иако ја делат истата лента за очи, зелена боја на телото и клунот, само онаа на Ксанту има нијанси на цимет и 'рѓосано кафеава во долните делови и опашката.

Ксанту дели взаемно корисен однос со локалното дрво, мадронот Баја . Дрвото дава нектар кон крајот на зимата и раната пролет кога не цветаат многу други растенија, а за возврат колибрите делуваат како главен опрашувач. Повремено Xantu's се забележани во јужна Калифорнија.

Исто така види: 9 совети за тоа како да ги држите стаорците подалеку од хранителите на птици (и глувците)

21. Манго со зелени гради

Манго со зелени гради (машки)Некои влегуваат во САД за да се размножуваат во јужните делови на Аризона, Ново Мексико и Тексас.

Колибрите на Риволи порано биле познати како „величествениот колибри“. Мажјаците имаат темно виолетова глава со посветло грло во кафеава боја. Освен ако сончевата светлина не ги фати нивните бои точно, тие често изгледаат целосно темни. Женките не ја делат оваа боја и се зелени горе и сиво-бели долу. И двата пола имаат бело зад окото.

Тие се поголеми од повеќето колибри видени во САД, со подолга сметка и витко тело. За разлика од некои други поголеми колибри, тој не врши голема доминација над другите колибри на цвеќиња и станици за хранење.

Тие главно се наоѓаат во Мексико и како засенчени кањони и планински шуми. Риволи се само редовни посетители на Аризона и Ново Мексико, но одвреме-навреме некој ќе залута во друга држава.

Исто така види: 13 Примери на птици што се гнездат на земја (со слики)

14. Колибри со виолетова круниса

Колибри со виолетова крунисамодрикаво-зелени пердуви на грлото и стомак со светла бујна боја. Тие, исто така, имаат 'рѓосано кафеава боја на пердувите на опашката, што е тешко да се види освен ако не ги издуват. За разлика од многу американски видови, мажјаците и женките немаат никакви значајни разлики во пердувите.

Колибрите со стомак на буфли живеат долж источниот брег на Мексико, а единственото место кое сигурно може да ги види во текот на целата година во САД е веднаш над границата во долината Рио Гранде во Тексас.

Колибрите со биволски стомак е поголема од многу обични американски видови и ќе има тенденција да доминира над помалите видови околу изворите на храна. Тие се забележани како бркаат помали колибри додека гласно вокализираат.

7. Аленовиот колибри

Ален добива нектар од цветмигранти:Пустината Соноран, пустинските области на јужна Невада и југозападниот агол на Јута.

Колибрите на мажјакот Коста се познати по нивните длабоко виолетови лица. Тие имаат пурпурна боја на главата, како и на грлото, со виолетови пердуви кои се разгоруваат од двете страни како мустаќи. Женките имаат зелен грб, бледо сивкава глава и образ, и бледи долни делови.

Мажјаците изведуваат уникатни прикази за додворување, нуркаат и се лулаат пред женките со пердуви на лицето разгорени како пурпурни прсти. Колибрите на Коста се посрамежливи од другите видови, но сепак можат да бидат привлечени од колибри во дворот.

4. Руфузен колибри

Слика: Avia5

Постојат над 30 видови колибри кои минуваат барем дел од годината во Канада, САД или Мексико. Во оваа статија ќе разгледаме 25 видови на колибри во Северна Америка, вклучувајќи ги и сите видови кои обично се наоѓаат во САД и Канада.

25 Видови на колибри во Северна Америка

Ајде брзо да погледнеме во секој од овие прекрасни видови, почнувајќи од еден од најпознатите северноамерикански колибри.

1. Колибри со рубин грло

Научно име: Archilochus colubris

Опсег: Зима: јужно и источно Мексико, полуостров Јукатан, Централна Америка. Мало население долж брегот на Заливот на САД. Лето: источни САД, Канада од јужен Квебек до југоцентрална Алберта.

Колибрите со грло се единствените колибри што се размножуваат источно од реката Мисисипи. Така, за голем дел од САД и Канада, тие се единствените хамери наоколу. Секоја пролет тие влегуваат во Соединетите држави во толпа од нивните зимски места во Централна Америка. Многумина од нив го минуваат Мексиканскиот Залив, преку 500 милји, со еден лет без престан. Со нетрпение очекувани, тие се појавуваат во заливските држави во март и се упатуваат кон север кон Канада до средината на мај.

Овие колибри имаат зелен грб и бели долни делови. Мажјаците имаат рубин црвени пердуви од грлото, иако тие можат да изгледаат многу потемни при одредено осветлување. Женски грласо црна лента за очи, и бледо грло, гради и стомак. Досега не се снимени како патуваат северно од Мексико.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.