22 типа на птици кои започнуваат со H (со фотографии)

22 типа на птици кои започнуваат со H (со фотографии)
Stephen Davis
Чудовиште со качулкаслика за фотографија: Тони Кастро

Научно име : Setophaga citrina

Чрварчињата со качулка го имаат истото светло жолто перје како Кентаки и Протонотарни брадавици. Нивните глави се црни, освен густата жолта лента што минува низ нивните лица. Најдете ги долж шумите.

8. пустинички дрозд

слика: Беки МацубараАфрика и Мадагаскар. Тие се препознаваат по нивните елегантни кафени пердуви и главата и клупата слични на чекан, па оттука и името. Овој вид птица ги гради најголемите гнезда во цела Африка.

16. Хен Хариер

млада кокошка жлеб

Научно име : Haemorhous mexicanus

Куќните сипки имаат сиво-кафена боја, но мажјаците може да имаат малку розова боја на градите. Овие птици се многу чести во хранење птици и уживаат во семките од сончоглед. Нивниот опсег се протега од Јужна Канада, го покрива најголемиот дел од Соединетите Држави и се протега добро во јужно Мексико.

5. Куќен врапец

куќен врапче јаде семе на земја

Научно име : Passer domesticus

Куќа врапчињата се сметаат за силеџии и се инвазивни во голем дел од нивниот опсег. Тие предизвикуваат проблем за автохтоните видови, бидејќи се познати по тоа што уништуваат гнезда и убиваат бебиња од други видови. Не сум сигурен како го направија гасениците, но домашните врапчиња набрзо станаа еден од најчестите видови птици во Северна Америка.

6. Роговина чулуга

роговина чулуга

За оваа статија избравме примерок од 22 различни птици кои започнуваат со H. Од обичните луѓе што можете да ги најдете во вашиот двор до егзотични видови за кои веројатно никогаш не сте слушнале или виделе во дивината! Повеќето од овие птици кои се доста изобилни и напредуваат низ светот, а потоа и некои кои исчезнуваат или ендемични на една област на светот.

Ајде да погледнеме!

22 видови на птици кои почнуваат со буквата H

Птици кои започнуваат со Hсе кријат 1. Ориола со качулка 2. Јастреб на Харис 3. Куќна венец 4. Куќна сипка 5. Куќна врапче 6. Чушка со рогови 7. чорбаџи 8. пустинички дрозд 9. врапче на Харис 10. Мергансер со качулка 11. рогови 12. Редпол Хори 13. Хофинч 14. Хупо 15. Хамеркоп 16. Кокошка Хариер 17. Хоатцин 18. Ел. бис 21 Влакнест клукајдрвец 22. Арлекин патка

1. Ориол со качулка

Ориол со качулка18. Хајленд ЕлеенијаХајленд ЕленијаОклахома, Колорадо и соседните држави кои се во нејзиниот зимски опсег.

10. Мергансер со качулка

Машки мергансер со качулканекои бои во крилата, со сјајни, сјајни бои. Повикот Хадада ибис е еден од најкарактеристичните звуци на Африка и од таму потекнува неговото име.

21. Влакнест клукајдрвец

Слика: insitedesignsКевинсфотодолните 48 држави. Патките Арлекин се многу чести во Мејн во зима, но може да се забележат и во државите на Нова Англија како Конектикат и Род Ајленд.јужно како Индијана, Илиноис и Охајо.

Повеќето од овие мали птици живеат во живеалиште во тундра каде што бараат семиња и инсекти. Редовните анкети не се вообичаени за хранење птици и ретко се гледаат кај повеќето луѓе.

Исто така види: Како да ги чувате потсмевните птици подалеку од колибри

13. Hawfinch

Слика од Клаус Рајзер од Pixabay

Научно име: Coccothraustes coccothraustes

Hawfinches се птици со голема, моќна сметка. Имаат портокалови глави, бела лента на вратот, со светло кафено тело. Крилјата се темно кафеави блиску до телото, бели, а потоа црни на врвовите.

Со сметка како онаа на папагалот, нивната вилица и клупски мускули можат да извршат притисок до 150 фунти по инч. Хофинките се вообичаени низ поголемиот дел од Европа, како и во Источна Азија и Северна Африка.

Исто така види: 6-те најдобри хранилки за птици монтирани на пост

14. Hoopoe

Слика на Чави Барера од Pixabay

Научно име: Upupa epops

Рапарите се шарени птици со долга, елегантна и шилеста сметка. Тие имаат пердуви на главите кои се издигнуваат во мохавк, портокалови глави и црно-бели - речиси со шаблон на зебра - крилја. Обрачите живеат во Европа, Азија и Северна Африка. Обрачот е национална птица на Израел.

15. Хамеркоп

Слика од Карел Жуберт од Пиксабај

Научно име: Scopus umbretta

Хамеркопот е птица со средна големина со слаби нозе. Тие се вообичаени низ поголемиот дел од континентот, вклучително и Централна Африка, Јужна
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.