22 интересни факти за потсмевните птици

22 интересни факти за потсмевните птици
Stephen Davis

Содржина

малку потоплите температури во текот на зимата во најјужните области.Птица потсмев на нејзиното гнездо

Птиците потсмев се познати по нивната способност да пеат и имитираат песни дење и ноќе. Ако живеете во Северна Америка и слушате бројни различни повици низ околината, можеби имате северна птица потсмев која живее во близина. Продолжете со читање за да научите 22 неверојатни забавни факти за птицата потсмев!

22 факти за птиците потсмевни

1. Северните потсмевници се единствените автохтони видови во Северна Америка

Ако живеете во Северна Америка, единствениот вид на потсмев кој најверојатно ќе го видите е северната птица потсмев. Северната птица потсмев е единствениот домороден вид на потсмев на континентот. Други видови на потсмевни птици се наоѓаат во други делови на светот.

2. Повеќето видови потсмевни птици живеат во Јужна Америка

Постојат најмалку 16 видови на потсмевни птици кои постојат во светот. Иако Северна Америка е дом само на Северната птица потсмев, постојат неколку различни видови на потсмевни птици кои живеат во Јужна Америка.

Неколку видови на потсмевни птици живеат исклучиво на островите Галапагос во близина на брегот на Еквадор, вклучувајќи го и Галапагос, Худ, Сан Кристобал и Флореана Мокингптица.

3. Северната потсмевна птица е официјална државна птица

Северна птица потсмев

Северната птица потсмев е официјална државна птица за пет држави, вклучувајќи ги Тексас, Мисисипи, Флорида, Арканзас и Тенеси.

4 . Птиците потсмевни порано беа популарно милениче

Северните потсмевни птиципорано беше популарно милениче во кафез во 19 век. Луѓето фаќале гнезда од потсмевни птици и ги одгледувале како домашни миленици или ги продавале. Популациите на северните потсмевливи птици значително се намалија во ова време поради човечкото заробување и трговијата.

5. Машките потсмевници можат да научат многу различни песни

Птиците подбив се најпознати по нивната способност да имитираат и рекреираат звуци што ги слушаат од други птици. Машките потсмевачи се способни да научат до 200 различни звуци во текот на нивниот живот.

6. Женките потсмевници ретко пеат

Машките потсмевачи се најпознати по тоа што пеат цел ден и ноќ. Женките, сепак, не пеат ни приближно колку мажјаците. Единствениот пат кога може да слушнете како птица потсмев пее е есента кога ја утврдува својата територија за зимата.

7. Птиците потсмев најмногу пеат во пролет, лето и есен

Зимата се смета за тивка сезона за потсмевните птици бидејќи тие најмногу пеат во текот на пролетта, летото и есента. Мажјаците обично пеат најмногу пред да започне пролетта во февруари и продолжува во текот на летото до доцната есен во ноември.

8. Птиците подбиваат можат да имитираат различни звуци

Птиците подбиваат сакаат да имитираат звуци од други птици, но можат да слушаат и други звуци. Тие можат да создаваат звуци што ги слушаат од човековата активност, како што се градежни и други животински звуци, вклучително и лаење на кучиња.

9.Птиците подбив се многу територијални

Птиците потсмев се многу територијални и ќе станат агресивни ако други птици или животни се приближат до нивната област. Агресијата е особено очигледна за време на сезоната на гнездење, бидејќи и двајцата родители ќе ја бранат својата област за гнездење и младенчињата од други птици. Женките ќе напаѓаат други женски птици, додека мажјаците ги напаѓаат машките птици кои влегуваат во областа.

10. Птиците потсмев помагаат при растурање семиња

Голем дел од исхраната на потсмевните птици се состои од инсекти и бобинки. Птиците потсмев се хранат со инсекти најмногу во текот на пролетта и летото кога тие се најзастапени. Тие, исто така, понекогаш ќе јадат во храна за птици.

Исто така види: Бувови од Пенсилванија (8-те главни видови)

Во есенските и зимските месеци, потсмевните птици се свртуваат кон бобинки и други плодови за храна. Во тој процес, потсмевните птици ќе јадат бобинки и плодови, а потоа ќе ги распрснуваат семињата низ нивниот опсег преку изметот.

11. Машките и женските потсмевници обично се парат доживотно

Птиците потсмев се моногамни и генерално избираат само еден партнер со кој ќе се парат доживотно. Машките потсмевачи може да се парат со неколку други женки во текот на нивниот живот, но ова е ретка појава.

12. Мажјаците привлекуваат женки преку прикази за додворување

Машките потсмевачи имаат голем број на различни начини на кои се обидуваат да привлечат женка на нивното место за гнездење. Мажјаците можат да бркаат женски потсмевачи околу гранките на грмушките или дрвјата за да го привлечат својот потенцијален партнер.

Мажјаците исто такаучествуваат во приказите на летот со летање во воздух и спуштање околу женката за да се појават белите дамки присутни на нивните крилја.

13. Mockingbirds Are Diurnal

Птиците потсмев се дневни, што значи дека се најактивни во текот на денот. Тоа е кога тие градат гнезда, се стремат кон млади и бараат храна. Сепак, познато е дека машките потсмевачи го нарушуваат распоредот на спиење на блиските жители со тоа што пеат цела ноќ.

14. Најстарата птица потсмев на рекорд доживеала 14 години

Просечниот животен век на една птица подбив обично е осум години. Птиците потсмев кои живеат во заробеништво можат да живеат многу подолго, бидејќи можат да живеат и до 20 години. Најстарата птица потсмев која живее во дивината е пронајдена во Тексас и е забележана дека е стара приближно 14 години и 10 месеци.

Исто така види: Најдобри хранење птици за сини птици (5 одлични опции)

15. Машките потсмевници имаат два различни повици

Иако машките потсмевници се способни да испуштаат секакви различни звуци, тие имаат два различни звуци кои ги користат за различни периоди од годината. Едниот повик е специфичен за пролетта, а другиот се прави наесен.

16. Птиците потсмев се делумно преселници

Птиците кои живеат во најсеверните држави на истокот на САД обично мигрираат во јужните држави и можат да патуваат дури на југ до Мексико. Птиците потсмев кои живеат во јужната држава генерално не мигрираат, бидејќи се способни да издржатна нивните способности за песна. Птиците потсмев биле наведени на Индијанците како Cencontlatolly, што во превод значи „четиристотини јазици“.

21. Птиците подбив се приспособиле на човечката активност

Северните потсмевни птици претпочитаат да живеат во близина на шумски рабови или отворени области, како што се полиња и обработливо земјиште. Сепак, овој вид се приспособи на човековиот развој и ќе живее во урбани средини со висока човечка активност.

22. Птицата потсмевач Флореана беше првиот откриен вид

Во 1835 година, Чарлс Дарвин го откри првиот вид на птица потсмев. За време на неговото патување со Бигл, Дарвин ја идентификувал птицата потсмешлив Флореана на островите Галапагос. Флореана Птиците потсмев се загрозени и голем дел од нивната популација целосно исчезна на главниот остров Флореана.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.