21 вид птици со жолти клунови (Фотографии)

21 вид птици со жолти клунови (Фотографии)
Stephen Davis

Клуновите на птиците доаѓаат во многу облици, големини и бои. Рапторите имаат закривени клунови за да го раскинат пленот. Долгите, тенки клунови на крајбрежните птици им помагаат да ги искоренат безрбетниците во песокот покрај океаните. Сибите ги расцепуваат семките со нивните буци, моќни клунови. Кога станува збор за бојата, светло жолтиот клун е лесно да се препознае, особено ако сте нови во птичјето. Во оваа статија ќе разгледаме 21 вид птици со жолт клун.

21 птица со жолти клунови

1. Ќелав орел

слика: Pixabay.com

Научно име: Haliaeetus leucocephalus

Невозможно е да се игнорира величествената глетка на Ќелав орел додека се вивнува по небото. Нема многу видови на орли присутни во САД, но оваа впечатлива птица го заслужи своето место како наш национален амблем. Ќелавиот орел претпочита да живее во близина на извори на вода, каде што може да лови риби, а понекогаш и да ги краде од други суштества.

Неговиот жолт клун е јасно видлив, благодарение на белите пердуви на главата. Може да забележите ќелави орли низ Северна Америка, особено во текот на зимата кога се собираат во групи на езерата и браните. Откако беше загрозен поради употребата на ДДТ, ќелавиот орел можеше да направи исклучително враќање преку методите на конзервација.

2. Пирулоксија

Пирулоксијаниз државите на прелетување. Особено добро се приспособиле на градовите со облакодери и гратчиња покрај морските брегови.

17. Жолтофактурна страчка

Жолтофактурна страчканадвор со светло жолто тело, жолто чело и бледо жолта сметка. Овие големи сипки живеат во текот на целата година во четинарските шуми во Канада и некои северни американски држави. За остатокот од САД тие повремено може да се забележат во текот на зимските месеци кога некои популации се движат на југ.

Додека тие се птица песна, тие навистина не пеат. Вечерните гросбејкови имаат неколку едноставни повици, но без сложени звуци или песни што многу други птици ги користат за да ги привлечат своите другари.

5. Жолтофактурна кукавица

Жолтофактурна кукавицапрво. Внимавајте - можеби ќе ви треба двоглед!

Повиците на Сорас звучат како лелекаат на коњ. Тие се познати и како „шини на Каролина“ и „ливадски кокошки“.

11. Црвена фаларопа

Црвена фаларопаптици присутни во драмите на Шекспир. Неговата надеж - дека европската Старлинг добро ќе се прилагоди на умерената клима - успеа многу повеќе отколку што сонувал. Денес, европската ѕвезда е жител на долните 48 години и Алјаска, како и на Канада и северно Мексико.

Иако понекогаш изгледаат црно, на вистинското светло можете да ги видите нивните блескави бои во виолетови и зелени нијанси. За жал, тие често се сметаат за проблематична птица, која патува во огромни јата кои можат да ги оттурнат другите птици. Тие се познати по тоа што хранеле птици во дворот и брзо поминуваат низ семето.

7. Американецот Робин

Исто така види: 31 брзи факти за снежните бувови

Научно име: Turdus migratorius

Кое пролетно утро е целосно без веселата песна на американски Робин? Оваа птица песнопојна инсективојада сака да лови црви во раните утрински часови. Тревниците се одлични ловишта, затоа не се мачете со обезбедување семиња.

И машките и женските американски робинки имаат жолт клун. Благодарение на нивните светло портокалово-црвени гради, лесно се препознаваат. Тие живеат во долните 48 држави, па дури и во некои од Алјаска.

8. Masked Booby

Masked Boobyтропски мориња, па можете да ги видите околу Хаваите или Националниот парк Сува Тортугас на Флорида. Тие понекогаш доаѓаат до водите на Голфската струја во близина на Северна Каролина, но ќе треба да бидете надвор од брегот на брод за да ги видите.

Овој пупки ги сложува јајцата во вдлабнатина на земја, а мажјаците често го украсуваат работ на гнездото со парчиња морска школка, корали и мали камчиња.

9. Clark’s Grebe

Clark’s Grebeна земја во текот на зимата за сиво-крунисаните розови сипки. Тие уживаат да бараат семе на земја, бидејќи е слично на она што го прават во дивината во планинските предели над дрворедите.

19. Лапонија Лонгспур

Лапонија Лонгспурво слатководни средини како езера и бари.

И мажјаците и женките имаат светло жолти клунови со темно сива лента околу нив. Тие се размножуваат првенствено во северниот дел на Соединетите Американски Држави и јужна Канада, каде што организираат гнезда во области со камче на земјата.

13. Најмалку горчливо

Најмалку горчливопирулоксија може да ве потсети на кардинал поради нејзиниот гребен и карактеристичниот клун со шипки. Двете птици се поврзани, но тие живеат во различни делови на Северна Америка. Веројатно ќе забележите пирулоксија во државите на американскиот југозапад. Оваа птица песна која живее во пустината претпочита да живее меѓу преполните пустини на Аризона, Ново Мексико и западен Тексас.

Привлечете пирулоксии во вашиот хранител со семиња што птицата може да ги расцепи. Во дивината тие имаат разновидна исхрана со семиња, овошје, расцутени кактуси сагуаро и инсекти како скакулци и бубачки.

3. Малард

Научно име: Anas platyrhynchos

Оваа автохтона северноамериканска патка можеби е една од најпознатите познати птици ширум светот. Само мажјаците имаат жолти клунови, кои ги надополнуваат нивните светло зелени блескави глави за време на сезоната на парење.

Маларите не се срамат од човечка интеракција и се еден од најчестите видови што може да се најдат во езерата и езерата во парковите, дури и во урбаните области. Тие можат да бидат забавни за хранење, само погрижете се да не им нудите нешто нездраво. Тие живеат во поголемиот дел од Америка цела година и низ Канада за време на сезоната на парење.

4. Вечерен Гросбек

Машки вечерен Гросбек (слика: AlainAudetа женките имаат жолти клунови, кои одлично се контрастираат со нивните сино-сиви пердуви.

Тие стојат мирно во водата, чекајќи риба да доплива доволно блиску, а потоа можат да го продолжат својот долг врат и да удрат со осветлување голема брзина.

15. Забранета був

Слика: НаташаГбрегот на Калифорнија. За време на сезоната на миграција, вие сте способни да ги најдете овие лесно препознатливи птици низ целата нација.

Во текот на сезоната на парење, пердувите од мажјаците и женките растат од шарено сиво до кремасто бело. Нивните клунови потемнуваат до златно жолта боја, со црвена точка на долната страна. Спарен пар работи заедно за да ги одгледуваат своите пилиња. Некои проценки покажуваат дека постарите пилиња јадат и до половина килограм храна дневно!

21. Голема егрет

Научно име: Ардеа алба

Убавата голема егрет ја има честа да биде симбол на Националното друштво на Аудбон. Една од најраните мисии на општеството беше да спречи убивање на птици поради нивните пердуви. Во средината до крајот на 1800-тите, пердувите од големата ерета станаа толку популарни како украс на капа што речиси беа ловени до истребување пред ловот на пердуви да биде официјално забранет во раните 1900-ти.

Овие елегантни птици можете да ги најдете во текот на целата година долж брегот на источниот дел на САД и во текот на зимата долж западниот брег. Кон крајот на летото и есента може да ги најдете на водните тела низ САД

Исто така види: Најдобри верверички прегради за објави 4x4Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.