20 забавни факти за пчелните колибри

20 забавни факти за пчелните колибри
Stephen Davis

Содржина

Често погрешно се меша со пчели, пчелниот колибри е минијатурна птица што ја носи титулата најмала птица на светот. Имаат неверојатни бои и можат да се најдат само во една земја. Прочитајте за да дознаете каде можете да ги видите овие птици во дивината, нивниот омилен нектар цвет и повеќе со овие 20 забавни факти за пчелните колибри.

Исто така види: Симболизам на колибри (значења и толкувања)

20 факти за пчелните колибри

1. Пчелните колибри се најмалата птица на светот

Овие птици се долги само 2,25 инчи и тежат помалку од 2 грама (или помалку од една пара). Ова им ја дава добро заработената титула за најмала птица на светот. Тие се минијатурни птици дури и кога се споредуваат со другите колибри и обично се позаоблени и подебели од вообичаената тенка форма на другите видови колибри.

2. Мажјаците и женските пчелни колибри имаат различни бои

Машките пчелни колибри се пошарени, со тиркизен грб и блескаво розово-црвена глава. Нивните црвени пердуви се протегаат по нивното грло и се влечат на двете страни. Женките исто така имаат тиркизни горните делови, но немаат шарена глава. Наместо тоа, тие имаат бело грло и бледо сиво на врвот од главата.дел од ритуалот на додворување.

Женска пчела колибривоспоставени, вклучително и агресивно бркање други животни кои се хранат со нектар како молци, пчели и птици.

4. Колибрите од пчели прават различни едноставни песни

Ако слушнете пчела колибри во дивината, тоа ќе бидат различни високи, едноставни песни што се состојат од повторена единечна нота. Нивните звуци вклучуваат твитерење и чкрипење.

5. Пчелните колибри се полигини

За разлика од некои птици кои се парат доживотно, овие птици не формираат парови. За време на сезоната на парење, еден мажјак може да се пари со повеќе од една женка, а женката обично е задолжена за градење на гнездото и грижа за јајцата. Пчелните колибри обично се размножуваат помеѓу март и јуни.

6. Колибрите на пчелите имаат гнезда со големина од четвртина

Овие мали птици ги несат јајцата во гнезда во форма на чаши кои се со големина приближно една четвртина. Тие ги прават своите гнезда од парчиња кора, пајажина и лишаи. Јајцата не се поголеми од грашокот, а женките обично носат 2 јајца, кои ги инкубира околу 21 до 22 дена.

7. Машките пчелни колибри им се додворуваат на женките за време на сезоната на парење

Мажјаците понекогаш се откажуваат од својот осамен живот за да формираат мали групи за пеење со други мажјаци. Тие ќе изведат воздушни нуркања за да ги импресионираат женките, како и да трепкаат со нивните шарени пердуви на лицето во нејзина насока. За време на нуркањето, тие создаваат звуци од воздухот што треперат низ пердувите на опашката. Се смета дека овие звуци исто така севлијание врз нивниот број. Уништувањето на шумите, или сечењето на големи шумски површини, ги уништи нивните претпочитани шумски живеалишта што им отежнува да се хранат.

13. Колибрите на пчелите често погрешно ги помешаат со пчели

Не само што пчелните колибри се толку мали што може да се помешаат како пчели, туку нивните крилја се движат толку брзо што тие исто така испуштаат зуење што личи на пчела.

14. Крилата на машкиот пчелен колибри можат да чукаат до 200 пати во секунда

Редовно, ситните крилја на пчелниот колибри чукаат околу 80 пати во секунда кога лета. Сепак, оваа бројка значително се зголемува до 200 пати во секунда за мажјаците за време на лет за додворување!

15. Колибрите од пчели се брзи летачи

Придобивката од нивните брзо чукани крилја е што пчелниот колибри може да достигне брзина од 25 до 30 милји на час. Тие исто така можат да летаат наназад, нагоре, надолу, па дури и наопаку. Сепак, овие брзи летоци не се миграциски и се држат до областите на Куба.

16. Колибрите од пчели имаат високи метаболички стапки

Во однос на телесната маса, пчелниот колибри има највисока стапка на метаболизам од кое било животно во светот. Секој ден, тие можат да согоруваат околу 10 пати повеќе енергија од маратонец.

17. Пчелните колибри имаат второ најбрзо отчукување на срцето

По азиската итрица, пчелните колибри го имаат второто најбрзо чукање на срцето во животинското царство. Нивното отчукување на срцето може да достигне и до 1.260отчукувања во минута. Тоа е преку 1.000 отчукувања повеќе од просечниот човек. Овие птици можат да дишат и околу 250 до 400 вдишувања во минута.

Исто така види: 16 птици со бели пруги на нивните крилја

18. Пчелните колибри поминуваат до 15% од своето време во јадење

Со целата енергија што ја согоруваат, пчелните колибри се исто така неуморни јадачи. Секој ден ќе посетуваат до 1.500 цвеќиња за нектар. Тие, исто така, понекогаш ќе јадат инсекти и пајаци.

19. Пчелните колибри можат да летаат до 20 часа без да застанат

Овие мали птици имаат издржливост да одговараат и на нивните навики за хранење. Тие можат да летаат до 20 часа без пауза, што е добро при хранење. Наместо да слетаат на цветот, тие ќе се хранат додека лебдат во воздухот.

20. Пчелните колибри се важни опрашувачи

Со оглед на бројот на цвеќиња што ги посетуваат, пчелните колибри играат суштинска улога во репродукцијата на растенијата. Тие собираат полен на главата и клунот кога се хранат и го пренесуваат поленот додека летаат на нови дестинации.

Заклучок

Неверојатно мал, брз и високоенергетски, пчелниот колибри е фасцинантен вид роден во Куба. Тие се важни опрашувачи кои заслужуваат да бидат заштитени за да ја имаат титулата најмала птица на светот.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.