20 видови кафени птици (со фотографии)

20 видови кафени птици (со фотографии)
Stephen Davis
јастребите се темноцрвено-кафеава боја. Забележете ги во текот на годината во поголемиот дел од Соединетите држави, а во потоплите месеци во Канада. Тие се грабливи грабливци кои јадат глодари и мали птици. Тие се сместат на далноводи и дрвја за да забележат плен. Само возрасните ја развиваат црвената опашка од тули, додека малолетниците се многу кафеави и шарени.

4. Големиот роговиден був

Големиот роговиден був

Понудете му на ова врапче редовна храна, како семки од сончоглед, и тие може да посетат хранител. Кафеавата боја на главата и грбот има топла, 'рѓосана нијанса.

9. Многу

Многуamericana

Браун ползавец е птица од шумите. Тие го живеат целиот свој живот качени на стеблата и гранките на дрвјата, барајќи инсекти, градат гнезда во облик на вреќи и повикувајќи се еден на друг со силно твитерско свирче. Препознајте ги по нивната бела долна страна и надолу закривената сметка. Нивниот грб е шарен кафеав за да се спои со кората на дрвјата.

12. Браун рајк

Браун рајкКанада и САД северно од Јута и Тенеси. Зимуваат на југозапад, Тексас и југоисток. Како што сугерира нивното име, тие го прават својот дом на пасишта каде што има малку високи дрвја. Препознајте ги од нивната свиречка песна, која звучи како штурец. Имаат тешки кафеави шари насекаде со жолта боја на лицето.

15. Pacific Wren

Pacific Wren

Кафеавата е една од најчестите бои во природата, од кората на дрвјата до камењата и почвата. Без разлика дали живеете во пустината југозападно или во карпестиот, ветровито брег на Нова Англија, гарантирано ќе забележите мноштво кафени птици во безброј ниши на живеалиштата. Браун им помага на птиците да се камуфлираат во нивната околина. Продолжете да читате за да дознаете за дваесет видови кафеави птици кои живеат во САД и Канада.

20 Видови кафени птици

1. Кафеава трешерка

Браун трешер

6. Song Sparrow

Научно име: Melospiza melodia

Овие обични врапчиња што јадат инсекти и живеат во грмушки живеат низ Северна Америка. Обожаваат да седат во грмушки и да бараат инсекти. За време на сезоната на парење, мажјаците се спуштаат на гранки на отворено за да пеат, што ги прави релативно лесно да се забележат. Песните врапчиња понекогаш ќе го посетат хранителот на дворот и ќе уживаат во капењето на птиците. Тие се шарени кафеави насекаде, но побарајте ја големата темна точка на средината на нивните гради за да ги идентификувате.

7. Куќен врапче

Исто така види: 20 растенија и цвеќиња кои привлекуваат колибри

Научно име: Passer domesticus

Куќните врапчиња се целосно приспособени на човековото вознемирување и инфраструктура , и може да биде вистинска непријатност во кафулињата на отворено, плажите и секаде каде што луѓето веројатно ќе донесат храна. Тие првично не се родени во Соединетите држави, но откако беа воведени, времето им овозможи да се вклопат во еколошките ниши. Тие редовно ги посетуваат колибри за птици за повеќето видови семиња, понекогаш во големи групи. За жал, тие се познати по тоа што ги исфрлаат домашните птици од куќите за птици.

8. American Tree Sparrow

Слика: Fyn Kynd / flickr / CC BY 2.0

Научно име: Spizelloides arborea

Исто така види: 20 видови птици кои започнуваат со N (слики)

Ќе видите само оваа активна птица песнопојка во зима ако живеете во САД. Американските врапчиња на дрвото ги поминуваат пролетта и летото во северните делови на Канада и Алјаска.лето во САД и Канада. Тие навистина ги посетуваат хранителите на птици, но често остануваат на земја и земаат паднато семе.

18. Каролина Рен

Научно име: Thryothorus ludovicianus

Оваа птица е роден во југоисточниот дел на САД , иако популациите полека се движат кон север. Вреновите од Каролина се топло кафеави насекаде: темно кафеави на грбот, опашката и главата, а светло-кафеава на долната страна. Тие со задоволство ги посетуваат колибрите на ладно време и се одмораат во кутии за гнездо.

19. Bewick's Wren

Слика: Најџел / flickr / CC BY 2.0

Научно име: Thryomanes bewickii

Bewick's Wren сака суви, чисти средини на западните САД и Мексико. Тие се гласни пејачи и ги посетуваат дворовите засадени со родни грмушки. Само мажјакот пее. Некогаш ги имало и на исток, но се верува дека како што Куќата го проширила својот опсег, ја истиснала кната на Бевик.

20. Кафеавоглава краварица

Слика: Патриша Пирс / flickr / CC BY 2.0

Научно име: Molothrus ater

Женки кафеави глави кравици се светло кафени насекаде, додека мажјаците имаат црно тело со топла кафена глава. Одвратни и паразитски, тие се собираат во големи стада, несат јајца во гнезда на други птици и ги користат предностите на шумите и земјоделските полиња кои се исчистени од човекот.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.