20 растенија и цвеќиња кои привлекуваат колибри

20 растенија и цвеќиња кои привлекуваат колибри
Stephen Davis

Додавањето цвеќиња и растенија во вашиот двор или градина е одличен начин да привлечете колибри. Не само што додавањето на овие растенија ќе го направи вашиот надворешен простор популарен, туку и многу од цвеќињата нудат прекрасни ароми и привлекуваат корисни опрашувачи.

Исто така види: Како да ги чувате мравките подалеку од колибри (7 совети)

Постојат неколку фактори кои ги споделуваат растенијата и цвеќињата кои ги привлекуваат колибрите. Тие имаат тенденција да бидат светли и шарени, растат нагоре, така што колибрите кои лебдат можат лесно да го испијат својот нектар и имаат цветови во форма на ѕвонче или туба што лесно го држат нектар.

Размислете за садење на овие цвеќиња и растенија во пролет или лето за да привлечете колибри и помогнете им да се подготват за нивната долга миграција на есен. Ако не сте сигурни кога колибрите мигрираат во вашата област, проверете ја оваа статија за да знаете кога да ги подготвите растенијата и колибрите.

20 растенија и цвеќиња кои привлекуваат колибри

1. ПЧЕЛИ мелем

слика: Pixabay.comсини цветови и исто така испушта пријатна арома. Цвета во поголемиот дел од летото и бара малку грижа, освен полно сонце и некои мртви глави.

12. ПЕПЕРУТКА ГРУВКА

слика: Pixabay.comименуван по нивните живописни, темноцрвени црвени цветови - омилената боја на колибри. Тие се повеќегодишни диви цвеќиња се родени во централните држави во САД како Ајова, Илиноис и Висконсин. Како и многу други растенија на оваа листа, кардиналските цвеќиња растат во високи шилци и се одличен додаток на границите и заднините на градината.

3. КОЛУМБИНА

слика: Pixbay.comКрокосмија е роден во Јужна Африка, но црвените, портокаловите или жолтите цветови се совршени за привлекување колибри. Плус, тоа е издржлива сијалица на која ѝ треба почетно садење, но не многу тежнеење кога еднаш ќе се воспостави.

6. DAYLILY

слика: Pixabay.comкорпи благодарение на неговите каскадни цветови од големи, овенати цветови. Тие се малку понежни од другите растенија и претпочитаат поладни температури и услови во дел од сенка.

Иако најчесто се засадени во контејнери, фуксиите се всушност цветни грмушки. Одредени повеќегодишни сорти можат да растат дури и големи колку дрвја. Некои сорти имаат двобојни цветови, но најчесто тие се наоѓаат во розеви, црвени и виолетови.

Исто така види: 10 факти за рајските Танагери (со фотографии)

15. МЕДИЛОК

слика: Pixabay.com

Одлиот помине ( Lonicera ) е познат по својот сладок мирис и кластери од нежни цвеќиња во облик на ѕвонче. Тие претпочитаат целосно сонце, но можат да толерираат некоја сенка. Како труба лозата, тие се добро кога се поддржани на пергола или слична поддршка, но може да се садат и во контејнери. Постојат над 100 сорти на орли помине - еден вид, Magnifica орли помине, има големи, светло црвени цветови кои се совршени за цртање колибри.

16. LANTANA

слика: Pixabay.comбиенале, тие лесно се сеат сами и често се враќаат следната сезона без врева. Тие сакаат целосно сонце и можат да толерираат повеќето добро дренажни почви. Засадете ги во задните редови на градините за да додадете длабочина.

9. ЛУПИНИ

слика: Pixabay.comдо вашиот двор. Нивните цвеќиња цветаат во тркалезни кластери и доаѓаат во црвени, портокалови, жолти, виолетови и бели, а често имаат повеќе бои на едно растение.

17. РОДОДЕНДРОН

слика: Pixabay.comво големи контејнери за да се избегне ширење. Нивните розови или розови цветови се меки, полни со нектар и имаат прекрасен мирис што ги привлекува колибрите.

Неговото зеленило е чипкасто и донекаде налик на папрат. Одгледувањето на свиленото дрво е релативно лесно, иако не заборавајте да му дадете малку простор ако се сади во земја и бидете подготвени за неговата широка крошна и навика за лачење.

20. ТУРБА ЛОЗА

слика: Pixabay.comтенџере или само користете ја најжешката вода од чешма што може да ја произведе вашата славина. Избегнувајте користење на машина за кафе за загревање на водата бидејќи кофеинот е токсичен за птиците.
  • Во чист сад измешајте ги шеќерот и водата. Промешајте ја водата со голема лажица додека полека го додавате шеќерот.
  • Откако сите зрна шеќер се целосно растворени, оставете го растворот да се излади. Откако ќе се олади, таа е подготвена да се истури во фидер.
  • Дополнителна шеќерна вода чувајте ја во фрижидер до една недела. Складирањето дополнителен нектар ќе го направи повторното полнење на фидерот брзо и лесно.
  • Погледнете ја оваа статија за уште повеќе информации за правење сопствен нектар од колибри.
    Stephen Davis
    Stephen Davis
    Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.