17 птици кои започнуваат со Т (со слики)

17 птици кои започнуваат со Т (со слики)
Stephen Davis
Даниелс преку Wikimedia Commonsгнездат во дупки од дрвја, тие не можат сами да ги создадат овие дупки и да користат стари дупки од клукајдрвец.

4. Тамаулипас ​​пигмејски був

Тамаулипас ​​пигмејски буви бело, долните делови бели, страните со решетки црно-бели. Мажјаците имаат жолта дамка на челото додека женките немаат. Повеќето клукајдрвци имаат четири прсти - два насочени напред и два наназад. Сепак, како што сугерира неговото име, овој клукајдрвец има само три прсти и сите тие се насочени нанапред. Наместо да прават тешки дупчење на дрвјата за да ја најдат својата храна, тие претпочитаат да ја лупат кората со своите сметки. Вообичаено, држете се исклучиво за мртви дрвја или дрвја што изумираат.

Забавен факт за клукајдрвецот со три прсти: клукајдрвецот со три прсти се размножува подалеку на север (горна Канада во Алјаска) од кој било друг клукајдрвец.

10. Татаупа тинаму

Татаупа тинаму

Забавен факт за шабливите жаби усти: Каместите усти се одличен пример за мимикрија во дивината, честопати се камуфлираат против кората на дрвјата, речиси целосно незабележливи.

15. Еуфонија со кафеава капа

Еуфонија со кафеава капа

Постојат милиони птици кои се наоѓаат низ целиот свет од сите облици, големини и бои. Избравме само мал примерок од 17 птици за нашата листа на птици кои започнуваат со Т. Од titmice до tinamou, постојат некои навистина уникатни и интересни птици кои започнуваат со T од целиот свет.

Ајде да погледнеме!

17 птици што почнуваат со Т

Подолу е листа на 17 видови птици чие име започнува со Т. Ајде да ги погледнеме овие привлечни , прекрасни и огромни птици!

Содржинакријат 1. Тајванска шипка 2. Тајванска сина страчка 3. Тафтувана свирка 4. Тамаулипас ​​пигмејска був 5. Дајре гулаб 6. Танагер Финч 7. Танимбар Корела 8. Врабец од дрво (американски) 9. Клукајдрвец со три прсти (американски) 10. Татаупа тинаму 11. ткајач Тавета 12. Тенеси чорбаџија 13. Трубач Лебед 14. Капеста жаба 15. Еуфонија со жолтеникава капа 16. Турција мршојадец Swan 17. 7>Тајван Барбетфакт за гулабите од тамбура:Дајрените гулаби сакаат да јадат семиња од растението рицинусово масло, но исто така се хранат со други семиња и мали плодови.

6. Танагер Финч

Танагер Финчизградете гнезда во облик на чаша направени од исушена трева и мов, додека внатрешноста на гнездото е обложена со помека трева, коса и стебла.

13. Трубалер Свон

Трубачар Лебед

Научно име: Cygnus buccinator

Исто така види: 16 забавни факти за жалосните гулаби

Живее во: Алјаска, Канада, расфрлани популации во северниот дел на САД

Прекрасен целосно бел лебед со долг слаб врат и црн клун. Црното на нивниот клун се протега назад до нивните очи. Нивната голема големина го отежнува полетувањето и им требаат околу 100 јарди за да започнат со трчање. Овие лебеди сакаат да голтаат води од езерца, езера, реки и мочуришта.

Исто така види: 22 интересни факти за грозбејкс со гради од роза

Забавен факт за лебедите со трубачи: Со мажјаците кои тежат 26 килограми, тие се најтешката летечка птица во Северна Америка.

14. Тауни Фрогмаут

Туни Фрогмаутзвуците се движат од кркање до клокотење.

Забавен факт за тајванските барбети: Нејзиното име се преведува на „птица со пет бои“ на кинески и е познат како „забележан монах на шума“ во Тајван.

2. Тајванска сина страчка

Тајванска сина страчкапод нивните крилја. Нивната розова глава е без пердуви, што им помага да немаат постојано валкани пердуви на лицето кога ги држат главите во животински трупови за да јадат. Мршојадците обично не го убиваат пленот самите, туку напротив шмркаат животни кои веќе умреле или биле убиени од други предатори.

Забавен факт за мисиркините мршојадци: Истражувачите веруваат дека мисиркините мршојадци можат да мирисаат на мрша на една милја подалеку.

17. Swallow од дрво

Слика: 272447corellas:Понатамошните студии спроведени од неколку универзитети утврдија дека овие птици се способни да решат сложени механички проблеми.

8. Дрво врапче (американски)

Слика: Fyn Kynd / flickr / CC BY 2.0

Научно име: Spizelloides arborea

Живее во: Соединетите Американски Држави и Канада

Американските врапчиња од дрво се размножуваат во далечните северни тундри на Северна Америка, а потоа мигрираат на прилично растојание надолу за да ја поминат зимата на северот половина од САД и јужна Канада. Идентификационите карактеристики на ова врапче се неговата малку позаоблена форма, 'рѓосаната капа и двобојната сметка која е темна на горната половина и жолта на долната половина. Овие врапчиња се хранат по полињата и се стручњаци за тресење на семиња од исушени треви. Тие ќе дојдат до колибри во дворот и ќе бараат сточна храна преку плевелот во дворот.

Забавен факт за врапчињата на дрвјата: Европските доселеници во Америка мислеа дека овие врапчиња изгледаат многу слично на евроазиското дрво врапче, па на тој начин му го дадоа името. Сепак, тие всушност се однесуваат поинаку и се повеќе приземни птици, кои бараат храна, па дури и се гнездат на земја.

9. клукајдрвец со три прсти (американски)

Научно име: Picoides dorsalis

Живее во: Низ поголемиот дел од Канада и Алјаска, покрај коридорот на Карпестите планини

Овие клукајдрвци имаат црн грб со центарот на задниот дел со црна решетка
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.