17 птици кои започнуваат со буквата С (слики)

17 птици кои започнуваат со буквата С (слики)
Stephen Davis
база.

Птиците за сурфање се хранат со школки, куцалчиња и штали кои се гнездат покрај карпестите гребени. Сурфајците ќе останат во своето гнездо до последниот момент кога ќе бидат вознемирени, а потоа нагло ќе летнат во лицето на натрапникот за да го одвратат.

15. Змејот со ластовица

кредит: Сузан Јанг

Научно име: Elanoides forficatus

Рапторот со топла клима има црно и светло бело тело со долга, издолжена, чаталеста опашка. Овие витки грабливци се најчести во Јужна Америка, но мигрираат на север за да се размножуваат на места како Флорида, Јужна Каролина, Џорџија и Алабама во Соединетите Држави.

Змејовите со ластовица го поминуваат поголемиот дел од денот летајќи високо над шумите мочуришта бараат дрвја за гуштери, жаби, инсекти и мали птици.

16. Ѕвездениот џеј

Научно име: Cyanocitta stelleri

Живее во:

Постојат 6 типа американски сојови, најчестиот и најпознат е веројатно синиот сој. Птицата која е најтесно поврзана со синиот сој е Ѕвездената сој, која се јавува западно од опсегот на синиот сој. Возрасните се половина црни и половина сини со големи гребени.

Најчестиот тип на џеј западно од Колорадо ќе бидат Ѕвездените сојови, а на исток ќе бидат сините сојки. Ѕвездените сојчиња уживаат во кикиритките и со некои лесно ги привлекуваат хранителите на птици.

17. Забележана жила за влечење

Забележана жичка за влечењеграбнете го оброкот, враќајќи се во воздухот за да се храните.

Симката може да лета три години без воопшто да допира вода и спие возејќи ги воздушните струи. Се верува дека саѓи не се парат додека не наполнат 6 години.

11. Забележан гулаб

Слика од Питер В од Pixabay

Научно име: Spilopelia chinensis

Живее во: Југоисточна Азија и Индискиот потконтинент

Забележаниот гулаб патува во мали јата и може да се препознае по црна дамка и бели дамки на вратот. Забележаните гулаби ги привлекуваат човечките живеалишта и првенствено се хранат со семиња и житарки. Забележаниот гулаб има специјални пердуви за да се создаде тип на прашок за подмачкување на другите пердуви на птиците.

12. Забележан був

Северна забележана бувпрвенствено во Тексас во САД, но исто така и во соседните држави како Оклахома, Канзас, Луизијана и Мисури.

Овие птици обично се размножуваат во делови од четки, грмушки и дрвја. Мажјаците и женските ловци со ножици бараат места за гнездење и го одредуваат најдоброто место со притискање на нивните тела на потенцијалното место за да ја тестираат силата.

5. Јастреб со остри потколеници

Слика: Мајк Морел, USFWSпокриени со претежно темно кафеави пердуви, со бели обвивки насекаде.

На нивните фацијални дискови има и бела ознака „Х“ што помага да се идентификуваат. Како и повеќето бувови, забележаните бувови се активни ноќе, кога ловат мал плен, главно глодари. Нивните гласни, длабоки пукања понекогаш може да одекнат повеќе од една милја во мирни ноќи во близина на шумите.

13. Димено-кафеав клукајдрвец

Дамено-кафеав клукајдрвец

Од бувот со кратки уши до шипката за влечење, подолу е списокот на птици од целиот свет кои имаат една заедничка работа. Сите овие птици почнуваат со буквата S.

Ајде да ги погледнеме овие уникатни и интересни птици!

Птици кои почнуваат со S

Птици кои започнуваат со Sскријте видови 1. Тетреб од жалфија 2. врапче од жалфија 3. жерав од песок 4. ловец на муви со режа опашка 5. јастреб со остри потколеници 6. кусо уши був 7. ајлур 8. снежен егрет 9. снежен був Ternnty 10.11. Забележан гулаб 12. Забележан був 13. чадлив-кафеав клукајдрвец 14. птица сурфај 15. змеј со ластовичка 16. Ѕвездена сојка 17. Забележан був

1. Жалфица Тетреб

Слика од iTop Lovelines <0 од Pixabay> Научно име: Centrocercus urophasianus

Тетребот на мудрец живее во области со четки во. да биде од 200.000 до 400.000. Тетребите се собираат во рана пролет на отворени закрпи познати како „лекс“, каде што мажјаците се обидуваат да ги привлечат женките за парење.

Постојат 2 различни видови на тетреб од жалфија. Поголемиот тетреб од мудрец на сликата погоре се јавува во западниот дел на Соединетите Американски Држави, како и во некои области на југозападна Канада, а Тетребот Ганисон се јавува само во мала област на Колорадо и Јута.

Исто така види: Што е Bird Suet?

2. Sage Sparrow

врапче мудрецнивните долги нозе, светло бели пердуви, долги прсти и светло жолти стапала.

За време на сезоната на парење, нивните жолти стапала стануваат црвено-портокалова, а партнерите не се препознаваат додека не се изврши детално прифаќање на поздравот.

9. Снежна був

Слика: Главоnevadensis

Живее во: Западни Соединетите Американски Држави и Мексико

Врапчињата жалфија се средни врапчиња со заоблени глави и дебели, кратки клунови со долги опашки. Експертите проценуваат дека овој вид има популација од околу 4 милиони возрасни птици кои се размножуваат.

Тие обично се скриени во грмушки и на земја, се размножуваат во креозот и пустински грмушки. Мудрецот врапче создава мелодична, жива песна со фино наместени фреквенции за пренесување низ широко отворени простори за да ги привлече партнерите.

3. Sandhill Crane

Научно име: Antigone canadensis

Sandhill cranes се високи птици со долг врат со широки крилја и долги нозе. Тие бараат храна со жита и без'рбетници околу мочуриштата, пасиштата и прериите низ Северна Америка. Тие патуваат во големи јата кои мигрираат високо на небото до зимските места.

Постојат вообичаени постојки за песочни кранови каде што е познато дека птиците се собираат во огромни стада секоја година. Многу од миграциските групи може да бидат од десетици до стотици илјади! Можеби најпознатото жариште е реката Плате, Небраска.

4. Мувичар со режа од опашка

Слика од Израел Алапаг од Pixabay

Научно име: Tyrannus forficatus

Живее во: Соединетите Американски Држави и Северно Мексико

Муволовецот со ножици јаде штурци, скакулци, бубачки и други инсекти. Тие се пронајденизима во мочуришта, каменоломи за чакал и карпи, полиња, шуми и грмушки.

Како што имплицира нивното име, тие имаат пердуви од „ушна шипка“, но тие се толку кратки што речиси никогаш не се видливи. Нивната популација во одредена област може да варира од година во година во блиска врска со популацијата на нивниот плен како што се молови, стаорци, зајаци и ласици.

Се смета дека нивната популација севкупно е во опаѓање, бидејќи тие се особено чувствителни на губење на живеалиштата и фрагментација од големите отворени пасишта за кои бараат да се претворат во земјоделско земјиште, пасишта, рекреативни области и развој на домување.

7. Skylark

Слика од TheOtherKev од Pixabay

Научно име: Alauda arvensis

Skylarks се мали сиво-кафеави птици со досадна боја кои живеат во Европа, Азија и Северна Африка. Тие претпочитаат да бараат инсекти и семиња на земја и лесно се препознаваат кога се во лет со нивните мелодични песни. Песната на skylark има од 160 до 400 слогови и е познато дека е во повеќе песни од која било друга певничка.

8. Snowy Egret

Слика од Сузан Фрејзир од Pixabay

Научно име: Egretta thula

Живее во: Северна Америка

Снежните еури претпочитаат гнездење околу мочуришта, тревни езерца и влажни полиња . Тие се хранат со водни животни, вклучувајќи жаби, црви, риби и инсекти. Снежните еури може да се препознаат поДаниел Робертс од Pixabay

Научно име: Pipilo maculatus

Исто така види: Симболизам на сина птица (значења и толкувања)

Забележаната жичка е најчеста во САД од Оклахома и Тексас западно до Калифорнија и северозападниот дел на Пацификот . Нивниот опсег на размножување е во неколку северни држави како Ајдахо и Монтана, како и блиската Јужна Канада.

Ако живеете источно од опсегот на оваа влечна тркала, тогаш веројатно сте навикнати да ја гледате источната влечна тркала, која е многу слична по изглед и однесување. Влечните жици се фуражни и не ги посетуваат хранителите на птици, но тие се прилично вообичаени за многу дворови ако знаете каде да ги побарате. Секоја година имаме пар источни влечни жици за размножување.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.