16 видови сини птици (со фотографии)

16 видови сини птици (со фотографии)
Stephen Davis

Сината е една од најмирните бои и има смисла дека сините птици се едни од најмирните и најрелаксирачките птици наоколу. Не е толку вообичаена боја што може да се види кај птиците во Северна Америка, така што навистина се истакнува кога ќе се сретне. Во оваа статија ќе ги избереме нашите омилени 16 видови сини птици.

16 видови сини птици

Додека црвените птици создаваат црвен пигмент од храната што ја јадат, сините птици не можат да го направат тоа. Всушност, не постојат видови птици кои всушност создаваат син пигмент. Наместо тоа, сината боја на нивните пердуви е целата оптика и се создава од начинот на кој светлосните бранови комуницираат со нивните пердуви. Еве 16 видови сини птици кои успеале да ги изразат сите различни нијанси на сино.

1. Blue Grosbeak

извор: Ден Панкамоеден залак, сино-сивите ловци ќе го тепаат од гранка од дрво за да го скршат пред да го изедат!

14. Штала Swallow

Слика: popo.uw23 (flickr)

Научно име: Hirundo rustica

Штала голта има длабоко виолетово-сино или темно-сина на главата, грбот и крилата. Ова е надополнето со портокалово лице и стомак.

Овие птици се едни од најуспешните во прилагодувањето на човечката инфраструктура. Тие се опортунисти кои градат гнезда насекаде од доковите до стреата на зградите. Двајцата родители работат заедно за да го направат гнездото од кал и трева. Заедно со родителите, возрасните пилиња од поранешно потомство понекогаш ќе помогнат со тоа што ќе им донесат храна на младите.

Spot Barn Swallows низ САД, главно во пролетните и летните месеци.

Исто така види: 13 факти за Vermilion Flycatchers (Фотографии)

15. Црногрло сина шорца

слика: Кели Колган Азаровие момци ја претпочитаат долната крошна и грмушкиот под.

16. Серулеанска шорцева

слика: Чорбаџија

Научно име: Aphelocoma californica

Исто така види: Дали јастребите јадат мачки?

California Scrub-Jay е прилично голема птица пејачка со прекрасни сини бои на главата, грбот и опашката. Низ горниот дел од грбот има фластер што може да изгледа сиво или кафеаво. Градите и стомакот се претежно бели, со некои сини пердуви кои се обиколуваат на предната страна како „ѓердан“.

Тие се познати по тоа што имаат бурна личност, како со честите вокализации, така и со начинот на кој потскокнуваат наоколу и секогаш изгледаат да ги курваат главите и да прават шеми. Калифорнискиот скраб-џеј се држи околу цела година и може да се најде низ северна, крајбрежна и централна Калифорнија.

Два многу слични вида се Флорида Скраб Џеј (средна Флорида) и Скраб Џеј од Вудхаус (југозападен САД) .

11. Мала сина чапја

Мала сина чапјаМексиканскиот Залив. Младите чапји се бели и изгледаат слично на Снежните Егрети додека не се распаднат во нивните возрасни пердуви.

12. Кингерот со појас

Кингар со појассезона, тие ги прават своите домови околу југоисточниот дел на Соединетите Американски Држави или во лента на живеалиште од северна Минесота сè до исток до Њуфаундленд.

8. Lazuli Bunting

Lazuli Bunting (машки)штом резервите на храна се оскудни. Понекогаш нивниот повик може да дејствува како аларм за други птици што укажува на предатори, па дури и може да имитираат звуци на јастребот.

6. Дрво голтка

Слика: 272447машкиот планински сина птица е една од најсветлите сино обоени птици во западна Северна Америка, со небесно сина предница и светла церулеанска задна страна. Женките во споредба се мрзливи, со главно бледо сиво тело со само сини допири. Оваа сештојадна птица јаде бобинки, инсекти и гасеници.

Планинските сини птици се размножуваат во карпестите планини и планинските области кои се протегаат од Јута сè до Алјаска. Тие претпочитаат да зимаат таму каде што е потопло, и може да се забележат во источна Калифорнија, Западен Тексас и поголемиот дел од Аризона и Ново Мексико.

3. Сини птици (источна и западна)

Научно име: Sialia sialis (источна), Sialia mexicana (западна)

Вистина на нивното име, сините птици се сите сини на врвот со 'рѓосани црвено-портокалови стомаци. Женките и мажјаците имаат иста боја, но женските бои изгледаат многу потапи и поизбледени, особено сината. Главната разлика помеѓу источните и западните сорти лежи кај мажјаците. Машките западни сини птици имаат сина боја на грлото наместо портокалова, а портокалот на нивните гради се протега назад над врвовите на крилјата, како трегери.

Ако сте страствен набљудувач на птици, можеби знаете дека сините птици многу добро се прилагодуваат на приградската клима. За разлика од нивниот планински братучед, тие лесно ќе ги направат своите гнезда во кутии за гнезда обезбедени од луѓето. Во последниве години, ова помогна нивниот број да се подобридраматично!

Привлечете сини птици во вашиот двор со исфрлање на сушени или живи црви. Бидејќи и двајцата родители растат млади, вашиот двор може дури и да стане складиште за храна за зафатените матични модри птици кои се обидуваат да ги нахранат сите пилиња во нивното гнездо.

4. Indigo Bunting

Научно име: Passerina cyanea

Една од најживописните сини птици на истокот Соединетите Американски Држави, Indigo Bunting е тешко да се пропушти бидејќи трепери покрај патот или се наоѓа на далноводи. Само мажјаците имаат карактеристични сини пердуви, женките се неописно кафени.

Забележете индиго бантинг во текот на летните месеци низ целиот источен Соединетите Американски Држави. Женките ја вршат целата работа за правење гнездо и одгледување на пилињата, па таа е потешко да се забележи. Индиго Бантингс се еден вид птица песнопојка што мигрира ноќе!

5. Блу Џеј

Научно име: Cyanocitta cristat a

Ако некогаш сте слушнале Блу Џеј карактеристичен повик, можеби мислите дека имаат речиси електронски или метален звук. Овие птици со сина, бела и црна шема се и големи и интелигентни. Тие се опортунисти кои ќе го посетат вашиот хранител и ќе бараат јаткасти плодови и инсекти на земја. Тие се вообичаени во источниот дел на САД и во многу делови на Канада.

Еден интересен факт за Blue Jays: тие берат желади од дабови дрвја, а потоа ги складираат во дупки во земјата за подоцнежен пристап
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.