16 видови птици кои започнуваат со К (со фотографии)

16 видови птици кои започнуваат со К (со фотографии)
Stephen Davis
Викимедија комонс

Научно име: Tauraco corythaix

Исто така види: Најдобрите куќички за птици за виолетови Мартини

Живее во: Јужна Африка

Тие најчесто се нарекуваат Loeries во Јужна Африка. Knysna turaco има главно зелен пердув, портокалово-црвена сметка и бела линија веднаш под очите.

Мажјакот и женката се слични по изглед, но кај потомството им недостасува белата линија под очите и имаат пократок гребен. Нивните гнезда се направени од стапови и ставени на дрво. Женките често несат две јајца за време на сезоната на размножување.

16. Елено убиец

Убиец со своите јајца, само во мала вдлабнатина во земјата, без многу покривка. (Слика: Среден западен регион USFWSво:Јужноафриканска Република

Чилужката Каро е позната и како чулужка со црвена грб и е дел од семејството на чуружи. Живеалиштето на чуругот е тропско и суптропско суво грмушки. Сака да копа во песочни области за да најде храна. Инсектите се негов главен извор на храна.

Забавен факт за чулушките Каро : чулужката каро е чурулка со средна големина. Мажјаците сакаат да пеат од грмушки.

5. Karoo korhaan

Karoo korhaan

Со таква разновидност на птици кои почнуваат со К за избор, беше доста тешко да се изберат птиците што ќе се најдат на оваа листа. Но, птиците кои се најдоа на листата се најдоа поради различни причини, вклучувајќи однесување, живеалиште и поради нивниот уникатен изглед.

16 птици кои започнуваат со буквата К

Содржинакријат 16 птици кои почнуваат со буквата К 1. Каемпферовиот тиранин 2. Кемпферовиот клукајдрвец 3. Кагу 4. Каро чупе 5. Каро корхаан 6. кароу дрозд 7. Кашмирски ловец на муви 8. Кауаʻуаиаи9. 10. Кентаки чорбаџи 11. Кергулен шипец 12. Кралот ајдер 13. Кралската препелица 14. Киртландовата шапка 15. Книсна турако 16. Елен убиец

1. Тоди-тиранинот на Каемпфер

Каемптирантите'научниците по име Ф. Ричардсон и Џ.со должина од 24 сантиметри. Оваа птица го носи другото име: дрозд на Смит.

Интересен факт за дроздот Каро : Кару дроздовите носат мали светло-зелени јајца со кафеави дамки со различна големина.

7. Кашмирска мува

Кашмирска мушичказа прв пат видено во 1991 година.

2. Кемпферовиот клукајдрвец

Каемпферовиот клукајдрвециме: Synoicus chinensis

Живее во: Кина, Југоисточна Азија, Југоисточна Австралија

Исто така види: Што да се хранат птиците од кујната (и што да не се хранат!)

Без сомнение, најспектакуларната карактеристика за оваа птица е нејзината боја. Боите кај мажите се движат помеѓу кафеава, сина, темно кафеава, тегет и речиси црна нијанса. Оваа птица дивеч има кратки портокалови стапала создадени за живот на земја. Женката многу наликува на мажјакот по боја, но без сина нијанса.

Забавен факт за кралските потполошки : Мажјаците се борат меѓу себе за правото да се парат со женките. Победникот буквално одзема сè.

14. Киртландовиот чорбаџија

Киртландскиот чорбаџијаблиску до гнездо можете да бидете сигурни дека ќе има мајка или тато таму да ве извести. Многу пати дури и агресивно ќе ве избркаат бидејќи се многу заштитнички на нивните гнезда.Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.