16 птици со црвени клунови (слики и информации)

16 птици со црвени клунови (слики и информации)
Stephen Davis
Moorhen) само уште повеќе ги истакнува неговото светло црвено чело и клун. Тие се слатководни птици и често пливаат како патки.

Меѓутоа, наместо мрежести стапала, тие имаат долги прсти без мрежа кои им помагаат да одат на врвот на водната вегетација во бари, мочуришта и езера. Пронајдени во текот на целата година во Мексико и Флорида, тие патуваат само понатаму во САД во текот на летните месеци за да се размножуваат, понекогаш стигнувајќи до северниот дел на границата на САД.

Други птици со црвен клун – почесни споменувања

Овие црвени клунови се среќаваат само во многу мали области во САД, а понекогаш само во одредени периоди од годината. Но, тие имаат постојано присуство во Северна Америка и вреди да се споменат.

14. Широка колибри

Слика: Шон ТејлорOystercatcher е многу сличен на американскиот, само тие се наоѓаат долж карпестиот брег на Тихиот Океан. Се смета дека неговото потемно тело може да биде адаптација за подобро спојување во темните карпи кои се наоѓаат долж западните брегови на Северна Америка.

Нивниот опсег се протега од Алјаска сè до брегот Баја. Црните остриги обично се гнездат на островите, користејќи ги карпите на крајбрежјето за да направат гнездо во облик на чинија со вртење на карпите со клунот за да ја изградат вистинската форма.

7. White Ibis

Слика: birdfeederhub.com (Западна Палм Бич, Флорида)

Научно име : Eudocimus albus

Должина : 22,1-26,8 инчи

Тежина : 26,5 – 37,0 oz

Распон на крилјата : 35 до 41 инчи

Белиот ибис се наоѓа долж крајбрежните и мочуришните области на југоисточниот дел на САД, а може да се најде во текот на целата година низ Флорида и е вообичаена глетка таму. Тие одат во плитка вода со светло црвени нозе кои одговараат на нивниот клун.

Кравите на крилата на возрасните бели ибиси се црни, но обично не се видливи освен ако не летаат. Ќе ги видите покрај брегот како се шетаат наоколу. За да бараат храна, ги влечат своите долги закривени клунови по калливото / песочното дно.

8. Црн скимер

Слика: Тери Фут

Пердувите не се единствениот дел од птицата што може да биде светло обоен! Птиците со црвен клун може да бидат особено впечатливи, а таквиот клун може да претвори птица со инаку слабо обоена птица во привлечна око. Додека овие птици се почести во другите делови на светот, имаме неколку овде во Северна Америка кои се исто толку впечатливи и интересни како и нивните егзотични братучеди.

Секаде, од заштитените мочуришта и бреговите на океанот до храната за птици во вашиот двор, птиците со црвено клун даваат сјај на бои и прекрасна разновидност на птичјиот живот овде.

Ајде да ги погледнеме нашите прекрасни северноамерикански домородни птици со црвен клун!

16 прекрасни птици со црвен клун

1. Северен кардинал

Научно име : Cardinalis cardinalis

Исто така види: 32 птици кои започнуваат со C (со слики)

Должина : 8,3- 9,1 во

Тежина : 1,5-1,7 oz

Распон на крилјата : 9,8-12,2 во

Позната и сакана птица хранлива , и мажјаците и женките имаат светли црвеникаво-портокалови клунови. Машкиот пердув е светло-црвен, а женките нежно кафеаво кафеаво.

Женката кардинал е една од ретките северноамерикански женски птици-пејачки кои пеат, па дури и ќе го прават тоа додека седи на своето гнездо! Кардиналите сакаат семки од сончоглед, но јадат разновидни семки од птици, бобинки и инсекти. (дознајте повеќе за кардиналите овде)

2. Дрвена патка

Слика: wam17име: Amazilia yucatanensis

Колибрите со биволски стомак е убава мешавина од зелена, циметна кафеава и кафеава боја, со долга црвена сметка. Се сметаат за најмалку проучени колибри што доаѓаат во САД, не се знае многу за нив.

Тие обично се наоѓаат во источно Мексико, но редовно влегуваат во САД во јужниот дел на Тексас долж мексиканскиот залив.

16. Црностомачеста свиркачка патка

Слика: lindaroisum45,3 во

Не само што клунот на црниот скимер е чуден затоа што е светло црвен и црн, туку и неговата форма е подеднакво чудна. Горната сметка е значително пократка од долната, а нејзиното име е поим за причината зошто.

Овие птици летаат веднаш над водата за да се хранат, прелистувајќи ја површината со подолгиот долен дел од сметките за да фатат риба по чувство. Скимерите се единствените видови во целиот свет кои ловат на овој начин, а бидејќи можат да го најдат својот плен со чувство, можат да се хранат дури и ноќе.

Исто така види: Колибри со рубин грло (машки и женски слики)

Црните скимери живеат околу сите јужни брегови на Северна Америка (Атлантик, Залив и Пацифик) и во Централна Америка.

9. Се смее галеб

Слика: paulbr75Национален парк, Флорида)

Научно име : Porphyrio martinica

Должина : 13,0 – 14,6 во

Тежина : 7,2 – 10,3 мл

Распон на крилјата : 21,6 – 22,1 инчи

Се наоѓа во слатководни мочуришта и мочуришта на југоисточниот дел на Соединетите Американски Држави, виолетова галинула е една од најсветло обоените птици во Северна Америка.

Нивните тела се прекрасно метално виолетово-зелено, со долги светло жолти нозе и огромни стапала и светло црвен клун со жолт врв. Тие џиновски стапала му дозволуваат на галинулот да оди на врвот на водната вегетација како што се воден крин и лотос.

Тие се исто така одлични пливачи, а тие стапала им овозможуваат лесно да се качуваат и да се качат во грмушки и дрвја. Тие дури може да ги направат своите гнезда на врвот на пловечката вегетација или во позаштитени трски. За жал, нивниот број се намалува во САД и тие стануваат вид на загриженост за зачувување.

11. Обичен тревник

Слика: TheOtherKev Mergus serrator

должина : 20,1 – 25,2 in

Тежина : 28,2 – 47,6 oz

Распон на крилјата : 26 – 29 во

Машките црвеногради мерганери лесно се забележуваат со нивната смела црно-бела боја и црна глава со долги бушави пердуви. Тие се размножуваат во Канада, зимуваат долж двата брега и поминуваат време за време на миграцијата низ Соединетите Држави.

Тие се размножуваат подалеку на север и зимуваат на југ од кој било друг американски мергансер. Тие бараат неверојатни 15-20 риби дневно и поминуваат голем дел од денот нуркајќи и барајќи храна.

5. Американски ловец на остриги

Слика: Рамос Кит, USFWS18,5 – 21,3 инчи

тежина : 16,0 – 30,4 мл

Распон на крилјата : 26,0 – 28,7 во

Едно од најпознатите неверојатно уникатни водни птици, дрвените патки се единствената северноамериканска патка која носи две групи јајца годишно. Тие се гнезда во шуплина и сакаат да се гнездат во светилишта на дрвјата.

Тоа може да биде тешко да се најде и тие лесно ќе користат гнездо со соодветна големина ако им се обезбеди. Мажјаците имаат разнобоен пердув од кафени, кафеави и зелени разделени со задебелени црни и бели.

Нивната глава е наведната во надолна падина, со црвено око и делумно црвено ливче. Женките се многу повеќе пригушени во исончани и кафеави со мали сини дамки на крилјата и кафени клунови.

3. Заеднички Merganser

Слика: Американски риби & засилувач; Дивиот светсе океански птици, кои забележуваат риби одозгора и нуркаат за да ги извлечат од водата. Вообичаените бомбички прават гнезда на земја блиску до водата, од школки, камења, вегетација, па дури и пластично ѓубре.

12. Касписки Терн

Слика: Дик ДаниелсStephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.