15 видови портокалови птици (со фотографии)

15 видови портокалови птици (со фотографии)
Stephen Davis
RedstartСлика: Ден Панкамопролет и лето во државите северно од таа линија.

Ако живеете на запад, можете да го видите Spotted Towhee, кој изгледа исклучително слично.

Исто така види: Каде живеат колибри?

Мажјаците и женките имаат дамки од 'рѓосани портокалови пердуви на страните на нивните стомаци. Закрпите на мажјакот се повеќе портокалови, а на женските се покафеави.

Исто така види: Како да се обезбеди бања за птици (за да не се преврти)

13. Црноглав Гросбек

слика: Мајкл Аботнеговиот сив грб и портокаловиот стомак, но е многу помал и различен облик. Оваа птица песна која живее на дрвја и лови инсекти меѓу гранките и лисјата. Тие се единствени меѓу птиците-песни затоа што тие се единствената птица која со глава се качува по дрвјата.

Побарајте портокалови пердуви на градите и стомакот на оревчето. Црно-белите пругасти глава исто така им помага да се истакнат. Тие можат да се најдат низ Канада, делови од западните делови на САД и Нова Англија цела година и се шират во остатокот од САД во текот на зимските месеци.

6. Carolina Wren

Научно име: Tryothorus ludovicianus

Carolina Wrens се редовна опрема во шумите на источниот дел на САД. Исклучително гласни и лесно препознатливи, тие ги откорнуваат инсектите од земјата во грмушки и на тревниците. Имаат топол костен кафеав грб, светли веѓи и рѓосани портокалови гради и стомак.

Во зима, понудете ги овие птици-песни. Тие исто така сакаат да се засолнат во кутии за гнезда или во саксии закачени во мирни области.

7. Разновиден дрозд

Разновиден дроздза инсекти.

Обидете се да ги привлечете во вашиот двор за време на нивната пролетна миграција со свежо овошје, како што се портокалите.

3. Танагер со пламен боја

Танагер со пламен бојавидови на колибри.

15. Блекбурнски шорцев

Блекбурнски чорбаџија

Портокаловата може да се најде во многу нијанси во природата, од светли и смели до рѓосани или руфини. Постојат неколку видови на портокалови птици во секој регион на Соединетите држави. Продолжете со читање за да дознаете за живеалиштето, локацијата и однесувањето на 15 видови птици со портокалова боја.

15 видови портокалови птици

Еве 15 видови портокалови птици кои можат да се забележат во САД.

1. Американски Дрвенец

Американски Дрвенназад.

Во лето, можете да ги најдете во Алјаска, Западна Канада и делови од Ајдахо и Монтана. Поместување на југ по должината на брегот на Тихиот Океан во зима. Тие претпочитаат густи шуми и јадат инсекти кои се наоѓаат меѓу лисјата.

8. Руфус колибри

Руфус колибри (Слика: BlenderTimerStephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.