15 видови бели птици (со фотографии)

15 видови бели птици (со фотографии)
Stephen Davis
сезона тие се речиси сите бели, додека за време на размножувањето возрасните имаат бледозлатни пердуви долж главата, градите и грбот.

4. Голема Егрет

Големиот Егрет

Научно име: Ардеа алба

Големиот Егрет е роден во поголемиот дел од Јужна Америка, но посеверно има тенденција да се држи до Флорида и потоплите брегови на САД. Лета на средниот запад и џебовите на северозападниот дел на Тихиот Океан.

Оваа птица што сака вода е целосно бела, освен нејзиниот светло жолт клун и темно црните нозе. Тие ловат така што бараат храна во стоечка вода и ја прободуваат главата надолу за да фатат плен.

Забележете голем егрет кога лета помеѓу мочуришните области. Тие не ги забиваат нозете додека летаат, но ги забиваат во нивниот долг, тенок врат.

5. Бел ибис

Слика: бел ибисscandiacus

Снежните бувови беа иконска птица уште пред серијата Хари Потер. Нивната бела боја и жолтите очи ги прават омилени за многумина. Оваа боја им помага совршено да се спојат со арктичката тундра каде што се гнездат. Мажјаците се сите бели или имаат неколку кафени дамки, додека женките имаат темни прегради по целото тело освен лицето.

Откако ќе го поминат летото на Арктикот, тие патуваат од југ до зима во Алјаска, Канада и некои држави долж северната граница на САД. среќните набљудувачи на птици на југ како Тенеси и Оклахома можат да фатат поглед.

9. Snow Bunting

Snow Bunting (машки)

Кога ќе помислите на бела птица, што ви паѓа на ум? Лебед, чапја или кран? Ова се само неколку од белите птици кои се едни од најлесно препознатливите во САД. Чисто бели птици не се нешто што веројатно ќе го видите кај вашиот хранител за птици, но има многу видови на снежно-бели птици во дивината. Продолжете да читате за да дознаете за 15 видови бели птици пронајдени во Северна Америка.

15 видови бели птици

Додека многу птици имаат малку бело во перјата, птиците кои се речиси целосно бели се малку потешко да се најдат. Повеќето од овие бели птици живеат во области во близина на свежа вода, солена вода или терен кој често е покриен со снег. Нивните бели пердуви се адаптации за да им помогнат да се вклопат во нивната околина.

1. Rock Ptarmigan

Rock Ptarmigan со преодни пердувиЕлегантна шипкаЕлегантна шипкаЛебедТундра Лебеди

14. Снежна гуска

Снежна гускада се додворува со, претопете целосно во кафеава перја за размножување, а потоа прелијте последен пат на есен назад до целосно бело.

2. Американски бел пеликан

Научно име: Pelecanus erythrorhynchos

Оваа непогрешлива птица е сеприсутна околу бреговите на Соединетите држави. Кое патување до океанот е комплетно без чукање на клунот на пеликан?

Исто така види: 18 интересни факти за Eastern Towhees

Американскиот бел пеликан зимува првенствено долж јужните брегови на Соединетите држави, вклучувајќи ги Флорида, Заливскиот брег и во Тексас, како и јужниот дел на Калифорнија. Летуваат во северните карпести планини и во рамнините на централна Канада.

Пеликаните се уникатни бидејќи торбичката на долната половина од нивниот клун се шири за да собере плен, кој го голтаат цел. Тие често пливаат заедно во групи за да ловат риба, нивниот омилен плен.

3. Егрет од говеда

Говедски чамец

Научно име: Bulbulcus ibis

За разлика од нивните други роднини од јаболчниците, говедата претпочита сува земја отколку вода и сака да бара инсекти. Познато е дека висат околу полињата со говеда за да ги искористат инсектите што ги вознемируваат големите животни додека пасат.

Овие птици се најмалиот вид на егрет и може да се најдат низ јужниот дел на Соединетите Американски Држави и Мексико. Тие мигрираат на север до Канзас и Мисури, а на запад до јужна Калифорнија.

За време на неразмножувањетоезерските брегови.

10. Снежен егрет

Слика од Сузан Фрејзиер од Pixabay

Научно име: Egretta thula

На прв поглед снежниот егрет може да изгледа многу слично на Големиот Егрет. Тие делат голем дел од истата територија на мапата, пронајдена цела година во Јужна Америка, Флорида и крајбрежните области на Мексико и јужниот дел на САД, покрај некои локации во внатрешноста на САД во текот на летото.

Снежните чапчиња се помали од големиот егрут, а имаат жолти стапала и црна сметка. За време на сезоната на размножување, тие растат долги, мрачни бели облаци на грбот, вратот и главата.

Во текот на доцните 1800-ти, овие пердуви биле многу посакувани за употреба во капи и мода, а Снежните егрови биле многу ловени до заштитните на крајот беа донесени закони. За среќа, нивната популација се врати.

11. Royal Tern

Научно име: Thalasseus maximus

Ако сте го посетиле морскиот брег во Соединетите држави Држави, веројатно сте виделе кралски тревник. Заеднички долж брегот на Атлантикот, Тихиот Океан и Заливот, кралската бомбичка може да се препознае по неговата рамна глава и остриот светло портокалов клун.

Исто така види: Која боја на храна за птици привлекува најмногу птици?

Кралските шипки ловат риба, нивниот омилен плен, скокајќи се над водата додека не забележат риба. Кога ќе го направат тоа, тие се нурнуваат во водата и ја фаќаат. Овие птици, исто така, претпочитаат да се гнездат заедно на песочни острови, а не на карпи како другите птици.

12.кои беа присутни во дивината во 1940-тите!
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.