15 уникатни птици кои започнуваат со P (со слики)

15 уникатни птици кои започнуваат со P (со слики)
Stephen Davis
зима.

Тоа е голема патка со долги централни пердуви на опашката и двата пола имаат сиви нозе и сметки со сивкасто сина боја.

Забавни факти : На една година , двата пола се спремни за размножување, што се случува од април до јуни.

6. Боров грозбек

Борова грозбек (Слика: dfaulder

Има толку многу видови птици и имиња од А-З, повеќе отколку што можете да сфатите. Ако некогаш сте виделе птица како прави нешто уникатно или прикажува карактеристика што ви го привлекува вниманието и се прашува како се вика, можеби ќе го имаме одговорот за вас.

Од вообичаени до необични птици кои ги истражуваат фанатиците како вас, еве список на птици кои започнуваат со P за ваше просветлување:

Исто така види: Кога бебињата птици го напуштаат гнездото? (9 Примери) Содржинасокријте 1. Пеликани 2. Папагали 3. Еребица 4. пингвин 5. шипка (северна) 6. борова грозница 7. борова врана 8. пуфптица 9. обоен штрк 10. потоос 11. шарен авоцет 12. пирулоксија 13. виолетова Мартин 14. шарена врана 15. кои започнуваат со P

1. Пеликани

Научно име: Pelecanus

Живее во: Освен Антарктикот, секој континент

Огромни водни птици со долг клун и голема вратна торбичка за собирање плен и ослободување вода пред голтање.

Со исклучок на Перуански и кафеави пеликани, тие имаат бледо перја. Сите клун, торбички и голо лице на кожата на пеликаните стануваат светло жолти пред сезоната на парење.

Осумте сегашни видови пеликани се расфрлани низ светот, од умерените до тропските зони.

Пеликаните јадат риба во висорамнините и крајбрежните мориња. Тие се социјални птици, кои се собираат заедно за да патуваат, ловат и се размножуваат. Други се гнездат меѓу дрвјата.

2. Папагали

слика: Хедер ПолКарибите, Централна и Јужна Америка

Потоовите се сродни со ноќните џами и жабите. Тие се Caprimulgiformes. Постојат многу различни видови и подвидови на potoos. Неколку од нив вклучуваат Руфус пото, долга опашка, обична пута и северна пото за да именуваме неколку.

Нивниот ловечки повик е изразен. Многу луѓе слушнале „сиромашни јас“ кога ги сретнале овие птици. Potoos сакаат да ја истражуваат земјината топка ноќе и да спијат поголемиот дел од денот.

Забавни факти : Бидејќи дремат исправено, нивните тела одлично се вклопуваат со околината . Potoos се срамежливи ловци на самци, кои уживаат во самотија. Нивната отворена уста и внимателните очи помагаат во ловот.

11. Pied Avocet

pied avocetинсекти.

Забавни факти: Спротивно на она што може да го означи нивното име, перјата на овие птици не е виолетова, туку темно сина црна боја која има блескав сјај.

Исто така види: 15 уникатни птици кои започнуваат со P (со слики)

14. шарена врана

пара враназеленило и јадете бобинки, јаткасти плодови и инсекти.

4. Пингвин

Царски пингвини

Научно име : Psittaciformes

Живее во : Африка, Централна и засилувач; Јужна Америка, Јужна Азија, Океанија и Австралија.

Папагалите, една од најчестите птици што почнуваат со P, се познати по својата гласовна мимикрија. Во светот постојат речиси 400 познати видови на папагали . Овој ред на птици, заедно со корвидите како гаврани и врани, без сомнение се меѓу најпаметните птици на планетата.

Луѓето ги затворале папагалите со векови за да се забавуваат. Папагалите се паметни, љубовни и верни птици. Поради нивниот начин на живот, се вели дека пиратите ги претпочитале папагалите за пријатели. Папагалот бил поспособен да преживее и да остане верен од екипажот на пиратите. Така, папагалот беше супериорен избор.

Забавни факти : Африканските сиви и амазонските папагали се најдобри имитатори на човечкиот јазик.

3. Папагалот

Црвенокопа еребица„Ирруптивни зимски шипки“ поради нивните непредвидливи миграции врз основа на достапноста на храната.

8. Puffbird

whiskered puffbird

Научно име: Cardinalis sinuatus

Живее во: Тексас, Аризона, Ново Мексико, Долна Калифорнија, Мексико

Овие птици песнопојни, наречени и „Пустински кардинали“ обично живеат во густи грмушки, шуми и други слични живеалишта во пустината.

Покрај нивната кафеаво-сива кожа, Пирулоксија има црвени гради и маска.

Перумот е јасен подарок за полот на овие птици, при што мажјаците имаат повеќе скарлет од женките. Главната храна на пустинскиот кардинал се состои од овошје, семиња и инсекти.

Забавни факти : Нивните златни и дебели клунови личат на папагалот.

13. Виолетова Мартин

Виолетовиот Мартин се качи на неговата тиква (Слика: Томас Барнс, USFWSStephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.