15 птици со портокалови стомаци (слики)

15 птици со портокалови стомаци (слики)
Stephen Davis
далеку во копното. Тие ги поминуваат презимувачките месеци на бреговите на САД и Мексико, мигрираат долж канадските брегови и Алјаска и се размножуваат на високиот Арктик на суви падини на тундра.

Бидејќи тие се крајбрежни птици, нивната исхрана се состои од многу океански безрбетници, вклучувајќи морски бивалвици, ракчиња, јајца од рак од потковица, морски црви и хитони.

12. Varied Thrush

фотографија: VJ Andersonисто така како: Интересни факти за колибри, митови и ЧПП

10. Американски Вудкок

слика: Родни Кембелженските стомаци се често потапи и измиени, како и кај повеќето женски птици.

Танцуваат покрај стеблата на иглолисни дрвја, ловејќи инсекти. Можете да ги најдете во смрека, ела, шипка, бор и други. Во североисточниот дел на Северна Америка, тие исто така се наоѓаат во листопадни дрвја.

За да ги заштитат своите гнезда, оревчињата со црвени гради собираат смолести топчиња од иглолисни дрвја и ги залепуваат околу влезот на дупката за гнездото. Мажјакот ја става смолата околу надворешната страна на дупката, додека женката ја става внатре.

Оваа смола може да помогне да се оддалечат предаторите. За да не се залепат самите, тие стручно летаат директно во и надвор од нивните дупки, избегнувајќи ги остатоците од сол.

Овие птици може да се најдат во поголемиот дел од САД и Канада.

14. Црноглав Гросбек

слика: Мајкл АботФиби е долго време во САД. Фосилите од овој вид се откриени од палеонтолозите во Аризона, Калифорнија, Ново Мексико и Тексас кои датираат од пред околу 400.000 години (доцниот плеистоцен.)

8. Руфузен колибри

Слика: Avia5на периферијата на Тексас, Ново Мексико и Колорадо.

6. Проголта од штала

Слика: Nature-Pixзападните популации се побледи во целост од источните популации. Населението долж канадскиот Атлантик е смело обоено со црно на вратот и горниот дел од грбот.

4. Western Bluebird

Слика: pixabay.com

Должина : 6,3 – 7,5 in

Тежина : 0,8 – 1,1 oz

Распон на крилјата : 11,4 – 13,4 инчи

Овие убави птици имаат сини глави и грб и носат елек од зарѓан портокал. Женките не се толку интензивно обоени и имаат само миење портокал на нивните гради.

Овие момци лесно се гнездат во куќички за птици со правилни димензии и ќе застанат покрај вашите хранили ако има црви од брашно (тие се главно инсективојади.)

Западните сини птици се наоѓаат низ западните делови на САД со променлива популација на во текот на целата година, жителите кои се размножуваат, мигрираат и презимуваат попрскани низ.

5. Источна сина птица

Слика: Џелин

Во оваа статија ги разгледуваме птиците кои имаат една заедничка работа, портокалови стомаци! Подолу ќе најдете список од 15 птици со портокалови стомаци, или во некои случаи црвено-портокалова боја.

Иако многумина се Passeriformes (песни птици), има уште неколку на оваа листа од други нарачки, што прави добро заокружен список! Следниот пат кога ќе видите блесок на портокалов стомак, ќе имате многу поголема веројатност да го идентификувате.

Во ред, ајде да дојдеме директно до списокот на птици со портокалов стомак!

15 птици со портокалови стомаци, гради и гради

1. Baltimore Oriole

Слика: 4Me2Designoz

Распон на крилјата : 12,2 инчи

Слично на изгледот на Балтимор, машките Булок исто така имаат огнен портокалов стомак и гради. Нивните грбови се целосно црни и за разлика од Балтиморите, главите им се црни само на круната и тилот. Низ окото удира црна линија. Женките се секогаш жолти.

Bullock's Orioles се наоѓаат во западната половина на САД за време на сезоната на парење. Опсегот на овие ориоли и преклопувањето на Балтимор во Големите Рамнини. Овде тие често се хибридизираат.

Поради ова и нивните физички сличности, некогаш се сметале за ист вид и познати како Северна Ориола. Генетските истражувања ни кажаа дека тие всушност не се тесно поврзани.

3. Американецот Робин

должина : 7,9 – 11 инчи

тежина : 2,7 – 3,0 oz

Исто така види: Како да привлечете кардинали (12 лесни совети)

Распон на крилјата : 12,2 – 15,8 инчи

Овие дебели дроздови што сите ги знаат и ги сакаат се иконски. Тие често се користат како референтна точка за големината при идентификување на други видови и се знак за пролет.

Американските робинки се кафеави лелеави на врвот со топли, темно портокалови или црвени гради и стомаци. Имаат темни глави со бели пердуви околу очите. Под опашката може да се види бела дамка.

Исто така види: Кога да се чистат куќичките за птици секоја година (а кога не)

Американските Робини се присутни во поголемиот дел од Северна Америка - дури и во некои од најстудените места на Алјаска и Канада. Може да се забележат регионални разлики во пердувите, сотие се непријатни за повеќето птици, но црноглавите грозбејкови можат да ги изедат. Тие се хранат со монарси во приближно 8-дневни циклуси, можеби за да си дадат време да ги елиминираат токсините.

15. Blackburnian Warbler

Должина : 4,3 – 4,7 in

Тежина : 0,3 -0,4 oz

Распон на крилјата : 7,9 -9,1 во

Мажјаците кои се размножуваат се црно-бели одозгора, но имаат впечатливи портокалови пердуви на лицето и грлото, со миење на стомакот.

Овие убави шипки се размножуваат во северните држави на истокот на САД и во Канада и го користат остатокот од источниот дел на САД како миграциски држави за нивните патувања. Овие мали момци многу летаат секоја година и често се наоѓаат надвор од курсот кога патуваат меѓу Северна и Јужна Америка.

Сталци се пронајдени во Исланд, Гренланд, Шкотска и Азорските Острови во западна Африка. Претпоставувам дека е лесно да се прелета случајно преку цел океан!

Можеби ќе ви се допадне и: 36 видови шипки во Тенеси и КентакиStephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.