15 птици со пердуви со блескавост

15 птици со пердуви со блескавост
Stephen Davis
повеќе шарени нијанси кога оваа опортунистичка птица скока на сонцето. Машките обични гракли често изгледаат цврсто црно кога се во сенка или слабо осветлување. Меѓутоа, штом ќе удри сонцето, можете да го видите нивниот блескав квалитет со пердуви кои рефлектираат метален сјај од сина, виолетова, смарагд зелена и златна боја.

Забележете ги во текот на целата година во источните САД. Населението добро живее во Канада во пролет и лето.

4. Колибри со црна брада

Колибри со црна брада (мажјак) кај хранењеластовичката е вообичаен летен посетител на поголемиот дел од северната половина на САД и ја поминува зимата долж јужниот брег и покажува кон југ. Најдете ги како се лизгаат и лизгаат над полињата и ливадите, фаќајќи инсекти во воздухот.

Нивното грло и стомак се чисто бели. Иридентните пердуви ги покриваат главата и грбот, често се појавуваат сино-зелена или сино-виолетова. Ластовиците од дрво често ги користат истите куќички за птици како сините птици.

Исто така види: Направете сами бањи за колибри (5 прекрасни идеи)

10. Виолетова Мартин

Виолетова Мартинповици за почеток птичар. Оваа птица не е роден во САД; воведен е во деветнаесеттиот век, а подоцна се раширил низ целиот континент.

Мажјаците и женките имаат иста боја. Често се појавуваат црни со златни дамки од далечина, на светлина може да се види дека имаат многу метален сјај на виолетова и зелена боја. Во зима, тие се распаѓаат во потапи пердуви кои не светат толку силно, изгледајќи се покафеави со бели дамки и темна прачка.

6. Страчка со црна сметка

Сврачка со црна сметкасончева светлина и им помага да ги привлечат партнерите. Колибрите на Ана не се разликуваат во овој поглед. И женките и мажјаците имаат блескаво зелени пердуви долж грбот, но мажјакот има шарено лице. Светли розови пердуви им го красат грлото и челото, но во сенка нивното лице може да изгледа темно.

За да ги привлечат женките, тие зујат наоколу за да дозволат сончевата светлина да им го фати лицето, а потоа нуркаат до 130 стапки, завршувајќи со силно крцкање. Тие сакаат да ги посетуваат колибрите и редовно ќе го бранат својот извор на нектар.

8. Дрвена патка

Дрвена патка (машко)блеска на сонце. И мажјаците и женките имаат скриена блескава сино-виолетова дамка долж задниот дел на нивното крило, видлива само при лет.

14. Руфус колибри

Руфус колибри (мажјак)Тие се пробиваат низ градските плоштади, се гнездат на корнизите на прозорците и ги искористуваат понудите на храна од странци.

Мажјаците и женките делат блескаво виолетово-зелена дамка на вратот. Може да се види дури и при слаба осветленост, давајќи им деликатна аура против сјајот на уличните светилки.

2. Колибри со рубин грло

Слика: theSOARnet

Можествените пердуви можеби изгледаат ретки и невообичаени, но има повеќе птици со рефлектирачки пердуви отколку што може да очекувате. Целите на блескавите пердуви се разликуваат, многумина веруваат дека тие можат да помогнат во привлекување партнери, камуфлирање или трепкање предупредување. Во оваа статија, истакнавме 15 северноамерикански птици со блескави пердуви.

Исто така види: 40 видови птици кои започнуваат со буквата Р (слики)

15 птици со блескави пердуви

Што е iridescence? Облечен предмет дава сјаен, бисерен сјај кога се држи на светлина. Понекогаш боите што се гледаат во сјајот може да се променат или да прикажат виножито додека го држите предметот на светлина под различни агли. Како маслена дамка или опал.

Наноскалите во пердувите на птиците еволуирале за да имаат совршена структура за засилување и одразување на одредени бранови должини на светлината. Интересно е тоа што структурите што го дозволуваат тој iridescence не изгледаат сосема исто кај сите птици. Нивната форма и форма може да варираат од вид до вид. Научниците сè уште ја проучуваат сложената шминка на овие пердуви, а ако сте заинтересирани, овде има добра статија од истражувачите на Принстон.

Но, тука нема да бидеме премногу технички. Ајде само да погледнеме во 15 птици кои ги развиле овие прекрасни, блескави пердуви.

1. Rock Pigeon

Слика од Mabel Amber од Pixabay

Научно име: Columba livia

Rock Pigeons се прилагодиле на човечкиот развој уште од почетокот како 1600-тите.јужната половина на земјата. Во лето може да ги најдете како се размножуваат околу Големите езера или во северните држави како Дакота, Монтана и Вајоминг.

Мажјаците имаат блескаво зелена глава, дамки од крилата и пердуви од задница. Ова се истакнува на нивните 'рѓосани обоени страни и белите гради. Но, ова е само нивниот пердув за размножување, а за време на сезоната на неразмножување, мажјаците ги губат овие светли бои за целокупно топло кафено.

12. Purple Gallinule

Слика: birdfeederhub.com (Национален парк Еверглејдс, Флорида)

Научно име: Porphyrio martinica

Машкиот Purple Gallinule е енергична комбинација на виолетова, сина и зелена боја. Неговиот клун е црвена боја, а нозете му се сенф-жолти. Нивните огромни, вешти стапала им помагаат да се движат меѓу перничињата со кринови и плитките мочуришни води. Флорида е најдоброто место за да ги видите во текот на целата година, но може да се најдат и во далечниот југоисточен дел на САД во текот на пролетта и летото.

13. Дива патка

Научно име: Anas platyrhynchos

Машката дива патка можеби е еден од најпрепознатливите видови на водни птици. Оваа зеленоглава патка живее низ САД. Тие живеат во диви езерца и мочуришта, како и во градски паркови и приградски мочуришта. Само запомнете - ако навистина ги храните, пробајте зелена салата од ајсберг, а не леб.

Мажјаците ја носат иконската блескава зелена глава
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.