15 птици кои започнуваат со Ш (слики и информации)

15 птици кои започнуваат со Ш (слики и информации)
Stephen Davis

Содржина

земјата гулаб или решетка гулаб. Додека југоисточна Азија е нивниот оригинален дом, тие беа претставени и последователно населени во други делови од светот како што се Хаваи, Тахити и Сејшелите. Тие уживаат и во грмушки и во отворено земјиште како што се фарми, паркови и градини. Нивната главна исхрана е трева и семиња од трева кои ги бараат додека вртат по земјата.

Забавен факт за гулабите Зебра: Единствениот „шарен“ дел од нивното тело е голата светло сина кожа околу очите и врвот на клунот.

13. Восок зебра

Зебра восокбендови. Јастребите со зонска опашка сакаат да ловат за својот плен на мали птици, цицачи, влекачи и водоземци во подножјето, кањони и меса.

Забавен факт за јастребите со зонска опашка: Како набљудувач од земјата, нивната боја и шема на летот многу личат на онаа на мисиркиниот мршојадец. Некои истражувачи веруваат дека ова можеби е намерно, за да го измамат својот плен да мислат дека е само безопасен мршојадец што лета над главата, а не предатор.

2. Зенаида гулаб

Зенаида гулабво согласност со другите тропски видови цистикола и за да се избегне забуна со сосема одвоен вид на птица пронајден во Америка, исто така именуван како чорбаџи со опашка.

11. Занзибарски црвен епископ

Занзибарски црвен епископМадеира

Живее во: Мадеира

Дивчето Зино е прилично ретка, се размножува само на островот Мадеира. Мадеира е остров во Атлантикот и припаѓа на Португалија. Овој петел го прави своето гнездо само на добро обраснати корнизи во централните планини на островот. Тие се активни само на местата за размножување во текот на ноќта, а дневните часови ги поминуваат на море. На овој начин, тие можат да избегнат грабеж од галебите активни во текот на денот. Откако ќе заврши сезоната на размножување, птиците одат на море и не се знае многу за тоа каде одат освен што повремено се гледаат на други места околу Атлантикот, како што е Велика Британија.

Забавен факт за Петрелите на Зино: Нивните гнезда се во јами што сами ги прават или стари тунели за зајаци што ги наоѓаат. Помладите петроли ќе направат пократки тунели, додека постарите тунели прават подолги тунели.

4. Зеледонова мравка

Зеледонова мравка

5. Запата Рен

Запата Ренво стрмен терен.

8. Цимеровиот дрвец

Цимеровиот дрвецсегашното население се смета за „чисто загрозено“. Тие се соочуваат со слични опасности за дивите животни запата и губење на живеалиштата за туризмот и земјоделството.

Забавен факт за Запата врапчињата: Иако овие врапчиња првично беа пронајдени само во областа Запата, тие сега можат да се најдат во други региони на Куба. Ова доведе до тоа понекогаш да ги нарекуваат кубанско врапче, а можеби и еден ден нивното име ќе биде сменето.

7. Цимеровиот тапакуло

Цимеровиот тапакулосива боја и две жолти шипки на крилата. Тие често се наоѓаат во шуми со неквалитетна почва или песочна почва или суви грмушки.

Забавен факт за Цимеровиот Tody-Tyrant: Можеби сте забележале неколку други птици на оваа листа чие име започнува со „Zimmer’s“. Ова е во чест на американскиот орнитолог Џон Тод Цимер кој направил птичји експедиции на многу места, вклучително и Африка и Перу во почетокот до средината на 1900-тите.

10. Цистикола цистикола

Цистикола се цица

Птиците доаѓаат во сите бои и големини и имаат имиња кои почнуваат со секоја буква од азбуката. Што се однесува до буквите, секогаш е тешко да се замисли повеќе од неколку зборови што почнуваат со Z, а уште потешко е да се замисли животни што почнуваат со Z откако ќе ја поминете Зебра. Во оваа статија направивме истражување за да пронајдеме слики и факти за 15 птици кои започнуваат со Z од целиот свет.

15 птици што почнуваат со буквата Z

Еве листа од 15 различни птици кои сите почнуваат со буквата Z, почнувајќи од јастребот со зонска опашка.

Птиците кои почнуваат со буквата Lкријат видови 1. Зонско опашка јастреб 2. Зенаида гулаб 3. Зино Петрел 4. Зеледонова мравка 5. Запата Врен 6. Запата врабец 7. Цимер тапакуло 8. Цимеровиот дрвец 9. Цимеровиот дени-тиранин 10. Зиминг Цистикола 11. Црвениот епископ на Занзибар 12. гулабот Зебра 13. Восокот восок од зебра 14. Мувичарот на Запеј 15. Зебра Финч

1. Зона <7 опашка> pexels.com

Научно име: Buteo albonotatus

Живее во: Мексико, Централна Америка, делови од југозападниот САД, делови од централна и источна Јужна Америка

Овие грабливци со средна големина имаат темно сиво-кафена боја по целото тело. Во лет одоздола, можете да ги видите нивните надворешни пердуви на летот се забранети со темни врвови. Додека се уште малолетниците, нивните опашки исто така ќе имаат заграда, но како возрасни ќе изгледаат цврсто темни со две бели

Исто така види: Како да направите храна за колибри (лесен рецепт)

Научно име: Cyanoptila cumatilis

Живее во: средна Кина, Малајскиот Полуостров, Јава и Суматра

Овие прекрасни птици често се мешаат со сино-бел изглед на многу сличен ловец на муви. Мажјаците се прекрасно светло сино со бел стомак. Женките и незрелите мажјаци имаат сина боја, но сите се сиви глави. Овие птици сакаат да бараат храна на средно ниво во крошната за инсекти, а може да се најдат во шумите, парковите и повеќето шумски области. Тие моментално се наведени како „речиси загрозени“, но всушност не се знае многу за нивната популација.

15. Зебра Финч

Зебра сипка

Научно име: Taeniopygia guttata (Sunda Zebra Finch) и Taeniopygia castanotis (Australia Zebra Finch)

Исто така види: Како да ви веруваат дивите птици (корисни совети)

Живее во: Австралија и островите Сунда во Индонезија

Неодамна зебрата сипка беше поделена на два подвидови, еден кој живее во Австралија и оној кој живее на островите Сунда во Индонезија. Двете сиби изгледаат слично, со сиви горните делови, и портокалов клун, светло стомак, кафеави страни со бели дамки и црно-бело на опашката. Машките сиби пеат гласни и сложени песни, а двајца мажјаци не пеат сосема слично. Тие имаат тенденција да се размножуваат во колонии, па дури и може да се гнездат блиску еден до друг. Сибите зебра градат две гнезда, едно за несење јајца и едно во облик на купола само за да се креваат и да се гушкаат заедно за да се загрее.

Забавен факт за Зебра Финч: Зебра сипка е именувана по белата и црната лента што се наоѓа на грлото на австралискиот вид. Овој вид е добро познат како популарен миленик.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.