15 факти за насликани завеси (со фотографии)

15 факти за насликани завеси (со фотографии)
Stephen Davis
претпочитаат да останат малку скриени во грмушки живеалишта, така што имањето густи грмушки во вашиот двор ќе ги зголеми шансите да ги посетат.Машки насликани завесиДефинитивно обидете се да ја добиете добрата страна на жените и да ги импресионирате. Тие често се издигнуваат и ги прикажуваат своите пердуви на женката. Овој вид е главно моногамен за време на сезоната на размножување, која генерално трае помеѓу април и август.Женски / незрели обоени завесиживеалишта и терен што се одликува со единечни елементи на грмушки. Ова може да вклучува пошумени дини, обработливо земјиште во лопатар или дворови со многу грмушки.Машки насликани завеси

Ништо не е повозбудливо за просечниот птичар од пролетната и есенската миграциска сезона. Во текот на овие месеци, добиваме можност да видиме видови птици кои можеби нема да ја поминат цела година во САД. За набљудувачите на птици во југоисточниот дел на САД, посакуван вид е Painted Bunting. Во оваа статија ќе разгледаме неколку интересни факти за обоените завеси за да ви помогнеме да дознаете малку повеќе за нивното однесување и навики.

Факти за обоените шипки

1. Мажјаците и женките се различно обоени

Насликани завеси се сексуално диморфни, што значи дека мажјаците и женките имаат различен пердув. Мажјаците се разнобојни со светли и живописни бои, додека женките се пообични, но сепак шарени.

Исто така види: 12 факти за рајската птица на Вилсон

Машките обоени шипки обично имаат сина глава со црвен прстен за очи, црвена од грлото до стомак и зеленикаво-жолт горниот дел назад. Тие изгледаат како живописна слика со акварел. Во меѓувреме, адолесцентните птици и женки имаат униформа зеленикаво-жолта боја која може да варира од малку досадна до прилично светла. Женките и младите Шарени завеси, исто така, може да се разликуваат по бледиот круг околу нивните очи.

Машки и женски насликани завеси кои јадат од хранилката во дворот.

2. Боењето на мажјаците им донесе многу прекари

Мажјакот Painted Bunting долго време се смета за една од најшарените птици во Северна Америка. Во Мексико, Шарената завеса е позната како сиетебои или „седум бои“. Во Луизијана го добија името nonpareil , што на француски значи „без еднаков“.

3. Painted Buntings летуваат во Соединетите Американски Држави

Во пролет и лето, Painted Buntings патуваат до нивните места за размножување кои се на две главни локации. Западното население може да се најде во средината на југот, вклучувајќи го северниот дел на Мексико, Тексас, Оклахома, Арканзас, Луизијана и западниот дел на Мисисипи. Втората област за размножување, или источното население, е долж југоисточните крајбрежни региони на северна Флорида, Џорџија и Каролина.

4. Шарените шипки мигрираат на југ за зимата

Кога ќе се излади, Painted Buuntings се упатуваат кон југ. Тие ја поминуваат зимата во јужниот дел на Флорида, Карибите, Куба, јужно Мексико и Централна Америка.

5. Шарените завеси претпочитаат рурални живеалишта

Насликаните завеси претпочитаат живеалишта со грмушки. Овие живеалишта се она што многумина би можеле да го сметаат за „неуреден“ или „непослушен“. Со други зборови, тие претпочитаат диви простори. Најлесно е да ги најдете во области со дрвја, расфрлани грмушки и дамки од плевел. Ова полуотворено живеалиште и овозможува на птицата да има многу простор за да лета со својата група, а истовремено да се засолни од предаторите за време на сезоната на парење.

Исто така види: 17 птици кои започнуваат со буквата С (слики)

Меѓутоа, обоените завеси што се наоѓаат на брегот немаат лесен пристап на овој тип на живеалишта. Како резултат на тоа, тие се прилагодија на користење
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.