14 птици со чудни имиња (информации и слики)

14 птици со чудни имиња (информации и слики)
Stephen Davis
заглавени, а некои застапници на птици дури и го сакаат тоа истото звучи шокантно бидејќи помага да се подигне свеста кај нив и напорите за зачувување да им се помогне.

9. Eastern Whip-poor-will

Научно име: Antrostomus vociferus

Whip-poor-wills се ноќни тегли со средна големина со сплескани глави, големи очи и темно кафеави пердуви. Тие можат да се лизгаат и да летаат без да прават бучава. Тие се ноќни како и другите ноќници и обично се осамени, иако може да се собираат во јата за време на миграцијата. Источните камшици зимуваат во Мексико и долж брегот на Заливот, а потоа одат на север кон источните САД за да се размножуваат.

Овие птици можете да ги најдете во шумите во близина на полиња и други отворени области. Тие обично ловат летечки инсекти кои се гледаат ноќе, како што се молци, бубачки, комарци и штурци. Нивното име е изведено од машкиот карактеристичен повик, опишан како „Камшик-лоша волја“. Мажјаците ќе го пеат ова одново и одново во текот на ноќта за време на сезоната на парење. Овие опседувачки песни што се слушаат во летните ноќи инспирираа многу митови и легенди, но тоа всушност значи дека птицата повикува партнери. За жал, нивната популација е намалена за над 60% од средината на 1960-тите, главно поради губењето на отворено шумско живеалиште.

10. Дикцисел

Дикцисел (маж)

Ако уживате во гледањето птици, веројатно сте налетале на птици со чудни имиња. Без разлика дали звучат како сленг термини или едноставно изгледаат смешно, некои имиња на птици може да бидат доста забавни! Ако некогаш сте се запрашале како настанале нивните имиња, ова е статија за вас. Ајде да се нурнеме директно во некои од овие птици со чудни имиња и да видиме дали можеме да го откриеме нивното потекло.

14 Птици со чудни имиња

Додека потеклото на некои имиња започнало со вера од локалните народи и главно се губат во историјата, понекогаш глупавите имиња се поедноставни. Честопати, звукот што го прави птицата или нешто уникатно за нивното перје е потеклото на нивното чудно име.

1. Сива птица одете си

Сива птица одете сицрна глава со бели дамки на образите.

Тие се вообичаени во шумите, рабовите на шумите и градините, каде што ја поминуваат цела година, но ќе мигрираат ако зимата е сурова. Нивната исхрана се состои од инсекти и мали без'рбетници како што се скакулци, полжави, штурци и пчели. Во зима, кога инсектите се повеќе се плашат, тие ќе додадат бобинки и семиња. Тие лесно ќе дојдат до хранител за птици со парчиња кикирики и семки од сончоглед.

8. Сатанистичка ноќечка

Сатанска ноќницаamericana

Дикцисел е птица што е домородна во Северна Америка. Тие ги напуштаат местата за презимување во Јужна Америка, Централна Америка и Мексико и пристигнуваат околу април во централниот дел на САД. Нивното претпочитано живеалиште се пасишта, прерии и земјоделски области. Имаат изглед како врапче, со кафеав грб, бели стомаци и жолти гради. Мажјаците имаат црна дамка во облик на V на градите. Инсектите и семките го сочинуваат најголемиот дел од нивната исхрана, иако тие ќе консумираат треви и врби кога изворите на храна се ограничени.

Исто така види: 21 интересни факти за кардиналите

Нивното необично име доаѓа од нивниот повик, опишан како „дик-дик-дик“ со висок тон проследен со зуење „цис, цис, цис“.

11. Роговиден крик

Роговиден крики јадете само нектар, овошје и инсекти. Јужна Нова Гвинеја и источна Австралија се единствените места каде што ќе ги најдете.

Познато е дека се прилично бучни, па оттука и дел од нивното име. Издаваат чудни звуци, непрекинато брборење и кикотење, а може да стане доста гласно кога ќе се појават во групи. Нивната ќелава глава над јаката од пердуви на вратот донекаде наликува на историски монаси кои ги избричиле врвовите на главите ќелави, оставајќи круг од влакна во основата.

14. Сендвич трен

Сендвич трен

Овој вид пука е најголемиот од фамилијата на пушки, достигнувајќи 2,8 стапки во должина и 5,5 стапки во распон на крилјата. Исхраната на маскираните глумци се состои првенствено од риби и лигњи, а тие ловат храна со нуркање под вода до длабочина од 30 метри.

6. Американски буштити

Буштитиврвот на крајот се прекинува. Уникатно во светот на птиците. Нивното име „врескач“ доаѓа од нивните прилично гласни повици. Тие не звучат како човечки врисоци, туку како морж кој одекнува или длабоко свирење.

12. Hoary Puffleg

Hoary Pufflegчесто се собираат во групи за да бараат храна во дрвјата за лисја, цвеќиња, овошје, пупки и повремено мали инсекти. Познато е и по тоа што се тркалаат на земја за да се капат со прашина.

2. Бананкит

Бананкиткако Етиопија, Нигерија, Гана, Буркина Фасо и Гвинеја. Најчесто се гледаат во отворени шумски области со високи треви и грмушки.

Овие птици јадат семе од трева што ги наоѓаат на земја. Надвор од сезоната на парење, и мажјаците и женките се прилично обични, со кафеав грб, бледа долна страна и кратки опашки. Но, тогаш за време на сезоната на парење, мажјаците се трансформираат. Нивниот пердув станува кадифено црно, со златно грло и тил, бел стомак и неверојатно долги црни пердуви од опашката. Толку долго тие изгледаат ненаместо. Не можевме да ја најдеме причината зад нивното име, но можеби тоа е затоа што импресивните опашки на мажјаците кои се размножуваат ве тераат да извикнете „леле!

4. Рушавче со грубо лице

Шаг со грубо лице a.k.a. Новозеландски крал шагБританија. Едната дадена на големиот корморан, а другата на обичниот рунтав, кој имаше бушава гребенка на главата. Како што луѓето наидуваа на овие видови птици, тие често се залепија со корморан или рунтав врз основа на тоа дали птицата имала гребен на главата или не, но тоа не било секогаш случај. Можете да го видите ова овде со рунтавот со грубо лице, кој навистина нема гребен и покрај неговото име.

Насловот „со грубо лице“ доаѓа од две жолти, брадавици делови од кожата во основата на нивниот клун наречени карункули што ги имаат возрасните кои се размножуваат. Исхраната на новозеландскиот крал рунтав речиси целосно се состои од риба од длабоко море. Тие се одлични нуркачи, способни да бараат храна до 50 метри под површината.

Исто така види: Зошто клукајдрвците го колваат дрвото?

5. Masked Booby

Masked BoobyStephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.