13 видови црвени птици (со фотографии)

13 видови црвени птици (со фотографии)
Stephen Davis
западниот дел на САД во Калифорнија, Аризона и Ново Мексико.

6. Бор Гросбек

Бор Гросбек (Слика: dfaulderАзарнеговите врвови на крилјата, Scarlet Ibis може да се види како бара без'рбетници или школки во калта од мочуриштата или дури и на влажни тревници!

Скарлет Ibises се јавуваат само додека летаат, и веројатно нема да ги посетат фидерите. Тие се забележани на север како јужна Флорида>

9. „I’iwi (Скарлет Honeycreeper)

слика: Грегори „Слобирд“ Смитспортувајте го разнобојниот пердув кој вклучува црвено грло, стомак и грб.

Тие зимуваат во Мексико и Централна Америка. Тие влегуваат во САД за сезоната на парење на две главни локации. Западното население може да се најде во средината на југот, вклучувајќи го северниот дел на Мексико, Тексас, Оклахома, Арканзас, Луизијана и западниот дел на Мисисипи. Втората област за размножување, или источното население, е долж југоисточните крајбрежни региони на северна Флорида, Џорџија и Каролина.

11. Пирулоксија

Пирулоксијапреку Flickr

Научно име: Piranga flava

Должина: 8,0 in

Тежина: 1,3 мл

Исто така види: Најдобри хранилки за птици за апартмани и станови

Распон на крилјата: 12,5 инчи

Додека женките се жолти, возрасните мажјаци се целосно црвени со малку сиво на грбот и околу окото. Хепаталните танаџери јадат главно инсекти и пајаци кои ги фаќаат со бавно движење низ гранките на дрвјата.

Во Северна Америка, тие можат да се најдат во планинските венци на Аризона и Ново Мексико во лето, а Мексико во текот на целата година . Сепак, тие имаат уште поголем опсег и можат да се најдат и во Централна и во Јужна Америка.

13. Апапане

Апапанеможеби сте запознаени.

1. Лажица од розате

Розејти лажички

Научно име: Platalea ajaja

Должина: 32 во

Тежина: 3,3 lb

Распон на крилјата: 50 во

Една од неколкуте птици на оваа листа што живеат во првенствено крајбрежни или мочурливи области, Roseate Spoonbill слетува на розовата страна на црвениот спектар. Прекрасниот градиент на неговите пердуви бледнее од длабоко розево на врвовите на крилјата до светло розева на врвовите на крилата.

Розејт Spoonbills живеат на јужниот брег на САД долж Мексиканскиот Залив. Препознајте ги врз основа на нивната розова боја и нивната сметка во облик на лажица.

2. Фламинго

Американски фламингоКалифорнија.

4. Куќа Финч

Машко Куќна Финч

Научно име: Haemorhous mexicanus

Должина: 5,7 ин

Исто така види: Дали жалните гулаби јадат во храна за птици?

Тежина: 0,74 oz

Распон на крилјата: 10 во

Сеприсутниот низ целиот Соединетите Американски Држави, House Finch е вообичаен посетител на колибри во дворот во текот на целата година. Овие слатки сиби се познати по нивните едноставни песни и лесно препознатливите црвени и кафени пердуви.

Само мажјаците имаат заштитен знак црвена глава и врат, додека женките се кафеави и бели шарени. Тие изгледаат слични на Виолетова Финч, но како што сугерира името, виолетовата сипка има многу повеќе боја на малина, а куќата Финч е јасно црвена. Тие сакаат да градат гнезда околу згради изградени од луѓе.

5. Летен Танагер

Слика: Роналд Плет

Покрај добро познатиот кардинал, можеби нема да можете да помислите на многу други видови црвени птици. Северна Америка всушност има многу птици кои имаат огнено црвени пердуви, од птици пеачки од двор до птици кои го поминуваат своето време шетајќи низ мочуриштата.

13 видови црвени птици

Се надеваме дека ќе уживате во запознавањето со некои од најсветлите и најхрабрите обоени птици во Северна Америка со овие 13 видови црвени птици.

1. Северен кардинал

Машки северен кардинал

Научно име: Cardinalis cardinalis

Должина: 8,75 во

Тежина: 1,6 oz

Распон на крилата: 12 во

Северниот кардинал е веројатно најпознатата црвена птица во Северна Америка , и покрај фактот дека тие се движат само од источниот дел на Соединетите држави до југозападниот дел и Карпестите планини.

Веселиот светло-црвен пердув на машкиот северен кардинал, заедно со неговото гласно и мелодично чврчорење, сигурно ќе привлече внимание. Женките не се толку светло обоени, но сепак имаат црвени нијанса во нивните кафеави пердуви.

Кардиналите се одлични птици за привлекување кон вашите хранилки за птици. Тие јадат семиња и ќе напредуваат со семки од сончоглед. Ако живеете во област со густо зеленило, можеби ќе можете да ги видите како се гнездат. За време на сезоната на парење, веројатно ќе го слушнете заедничкиот „чип“ на мажјакот додека ја чува својата територија.

2. Скарлет Танагер

извор: Кели Колганможат да ги користат каротеноидите кои се наоѓаат во храната, како што се ракчиња со саламура, за да им дадат розова боја на нивните пердуви.Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.