13 птици што почнуваат со јас (слики и факти)

13 птици што почнуваат со јас (слики и факти)
Stephen Davis
Winterflood преку Flickrсветло жолта долна страна, и сиви до синкави нозе. Исто така, има блед прстен околу двете очи. Познато е дека имаат песна за „брзо назално џагор“ која се обидува да ги имитира песните на другите видови птици.

Интересен факт: Иктериските чорбаџи главно јадат инсекти, но додаваат овошје во нивната исхрана кон крајот на летото.

5. Безгрешна мравка

Безгрешна мравкаИндиски скимернивната долга сметка да истражуваат низ песокот и калта барајќи храна како што се инсекти, црви, полжави, ракови и ракови. Белиот ибис има целосно бело тело, розови нозе, розов клун и розова маска за лице без пердуви.

Интересен факт: Белиот ибис е маскота на Универзитетот во Мајами (Флорида), избрана поради неговата цврстина во отпорот на урагани.

Исто така види: Машки против женски кардинали (5 разлики)

7. Imperial Shag

Imperial Shag

Надворешниот свет е полн со шарени, интригантни и неверојатни видови птици. Тие пеат, се издигнуваат, не инспирираат да создаваме уметнички дела. Направивме забавна листа за да ви помогнеме да дознаете за птиците кои започнуваат со I.

Птици кои започнуваат со I

Подолу е листа на 13 интригантни и интересни видови птици чие име започнува со I. Ајде да погледнеме!

Содржинасе кријат 1. Колибри со индиго капа 2. Ibisbill 3. Исландски галеб 4. Icterine Warbler 5. Безгрешна мравка 6. Ibis (бел ибис) 7. Imperial Shag 8. Inca Dove 9. Бантирање 10. Галеб од слонова коска 11. индиски скимер 12. дрозд на островот 13. средно егрет

1. Колибри со индиго капа

Колибри со индиго капаАзија

Повеќето Ibisbills се целокупно сиви со светло бела долна страна, долга надолу закривена црвена сметка, црна лента за гради, црвени нозе и црно лице. Секоја птица мери околу 16 инчи во вкупна должина. Овие птици сакаат да ги прават своите домови покрај камените речни корита каде што протокот на вода е прилично бавен и мирен.

Интересен факт: Пилињата од претходните потомци ќе помогнат да се грижат за нивните помали браќа и сестри!

3. Исландски галеб

Исландски галебкако „тивок шумолат“.

Интересен факт: Зоолошката градина Форт Ворт мораше привремено да ги отстрани нивните гулаби од Инките бидејќи тие ќе ги вознемируваат другите птици.

9. Indigo Bunting

Научно име : Passerina Cyanea

Живее во : Северна Јужна Америка, Јужна Канада и Флорида

Оваа мала птица е долга само 4,5-5,1 инчи и има посебни карактеристики на сексуален диморфизам. За време на сезоната на парење, или летните месеци, мажјакот станува живописно сино за да ги привлече женките со кафена боја, кои остануваат во иста боја цела година. Овие птици обично се наоѓаат во отворени шуми, обработливо земјиште и области со четки.

Исто така види: Пердуви на големи рогови бувови (ИД и факти)

Интересен факт: Индиго Бантинг ќе мигрира ноќе и ќе користи ѕвезди за да помогне во навигацијата.

10. Галеб од слонова коска

Галеб од слонова коскаStephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.