13 факти за Rainbow Lorikeets (со фотографии)

13 факти за Rainbow Lorikeets (со фотографии)
Stephen Davis

4. Имаат јазик прилагоден да собира полен.

Јазикот на виножитото лорикет изгледа како четка! Иако неговото научно име е „папилатен додаток“, неговата функција е очигледна, собира парчиња полен и капки нектар што е можно поефикасно.

Виножито лорики добива полен на јазикот и клунот додека нуркаат во цвеќиња за да добијат нектар. Многу птици исто така го јадат поленот. Нивните четкички јазици им помагаат да го соберат со едно повлекување.

5. Виножито лорикетите јадат овошје, нектар и кокос.

Овошјето го сочинува најголемиот дел од исхраната на виножитото лорикет. Не прави разлика помеѓу комерцијалните овоштарници и дивите плодови, што резултираше со тоа што некои земјоделци ги нарекуваат штетници.

Некои од нивните омилени јадења се нектар од еукалиптус, папаја и манго.

Виножито Lorikeet ги покажува своите крилјаПар лорики од виножитомлади.

8. Тие опрашуваат многу автохтони растенија.

Кога летаат од дрво на дрво, виножито лорики разменуваат полен помеѓу цвеќињата. Поленот што останува на нивните јазици паѓа во цветот на друго дрво, опрашувајќи го и придонесувајќи за развојот на семето.

Дрвјата кои имаат корист од нивните ненамерни напори за опрашување се дрвјата еукалиптус, лалињата и палмите Саго.

Виножито лорикет ужива во цвет

Виножито лорики се вид на добро познати шарени папагали. Нивните живописни пердуви ги прават лесно да се забележат. Ако живеете во Австралија, можеби сте ја виделе оваа птица како бара овошје меѓу лисјата и цветовите на дрвјата. Продолжете со читање за да дознаете 13 факти за виножито лорики.

13 факти за Rainbow Lorikeets

1. Виножито лорикетите потекнуваат од Австралија.

Овие зелени, индиго и портокалови папагали живеат долж источниот брег на Австралија. Тие живеат во топли, бујни дождовни шуми и шуми на брегот. Некои претпочитаат грмушки и се чисти поблиску до океанот.

Некои популации живеат и долж северните брегови и југоисточниот брег. Населението на запад обично произлегува од случајни бегства од светилишта.

Исто така види: 22 типа на птици кои започнуваат со H (со фотографии)

2. Мажјаците и женките се идентични.

Мажјаците и женките имаат толку слични пердуви што не можат да се разделат едноставно по изглед. Нивниот пол се препознава само ако се види која птица снесува јајца или професионално ќе се секса од ветеринар.

Исто така види: 16 птици што започнуваат со G (слики и информации)Пар лорикет со виножитоStephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.