12 видови розови птици (со фотографии)

12 видови розови птици (со фотографии)
Stephen Davis
Најт преку Фликр

Во претежно умерените клими присутни во Северна Америка, можеби сметате дека розовите птици се тропска реткост. Но, ова не е нужно така. Розовите птици се жители на многу различни региони низ САД. Неколку видови птици со розово-пердуви живеат во области со студени зими и благи лета. Во оваа статија, ќе разговараме за дванаесет видови розови птици пронајдени во Соединетите држави и Канада.

12 Видови на розови птици

1. Американски Фламинго

Американски Фламингобело.

5. Скарлет ибис

Скарлет ибис

Научно име: Eudocimus ruber

Исто така види: Симболизам на врана (значења и толкувања)

Додека оваа тропска птица не е родена во САД или Северна Америка , има значителни популации кои живеат во Јужна Флорида. Бегалците од засолништата за дивиот свет, зоолошките градини и приватните колекции доведоа до формирање на мали колонии во суптропската средина во близина на Мајами и Тампа.

Скарлетните ибиси не посетуваат храна за птици, но можно е да се видат во засолништа за диви животни, паркови, диви области и крајбрежни мочуришта. Сите возрасни имаат различни нијанси на розова боја со црни врвови на крилјата и долга надолна крива црна сметка.

6. Црн рози-финч

Црн рози-финч (маж)ФинчХаус Финч (маж)меѓу калта и трските да бараат водни безрбетници.

Забележете ги како летаат со исправен врат, црвено око и сива сметка во облик на лажица. Тие бараат храна во групи и одржуваат хоризонтална положба дури и кога сметките им се под вода.

Исто така види: Кој е најдобриот тип на храна за птици за кардиналите?

3. Cassin’s Finch

Cassin’s Finch (машко)име: Loxia leucoptera

Иако пердувот на овој јадач на семе е темно розев, па дури и црвен во повеќето случаи, сепак има розова нијанса на пердувите. Како и многу видови на оваа листа, само мажјаците имаат црвено-розова боја, додека женките се поматни во боја со жолти ленти.

Забележете ги во шумските региони на северна Канада во текот на поголемиот дел од годината. Некои популации зимаат во северната половина на САД.

Вкрстените бели крилја се исклучително зависни од семките од боровинки. Населението мигрира стотици милји за да бара доволно извори на храна. Нивниот уникатен вкрстен клун е совршена алатка за пукање на отворени конуси од смрека.

10. Заедничка Редпол

Заедничка Редпол (машки)долниот дел на стомакот. Горниот дел им е претежно кафеав со сиви крилја и сива капа на главата.Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.